Vincent van Gogh: büyük sanatçının biyografisi. Van Goghun hayatı, ilginç gerçekler ve yaratıcılık 2019

Vincent van Gogh: büyük sanatçının biyografisi. Van Goghun hayatı, ilginç gerçekler ve yaratıcılık 2019
15.09.2019

Vincent van Gogh: büyük sanatçının biyografisi. Van Goghun hayatı, ilginç gerçekler ve yaratıcılık 49

Vincent van Gogh: büyük sanatçının biyografisi. Van Gogh'un hayatı, ilginç gerçekler ve yaratıcılık

Dünyaya varan Vincent Van Gogh"Ayçiçekleri" ve "Yıldızlı Gece", tüm zamanların en iyi içerik oluşturucularından biriydi. Fransa'nın kırsal kesimindeki küçük bir mezar, onun rehinesinin yeri oldu. Ünlü resimlerinde bıraktığı manzaralar arasında sonsuza kadar uykuya daldı. Van Gogh asla unutulmayacak bir sanatçı. Sanat uğruna her şeyi feda etti ...

Van Gogh

Doğa tarafından verilen eşsiz bir yetenek

"Renkte keyifli bir senfoniden bir şey var." Bu sözlerin ardında yaratıcı bir dahiydi. Dahası, o akıllı ve duyarlıydı. Bu kişinin derinliği ve yaşam tarzı sıklıkla yanlış yorumlanır. Biyografisi birçok nesil tarafından yoğun olarak çalışılan Van Gogh, sanat tarihinin en anlaşılmaz yaratıcısı.

Her şeyden önce, okuyucu Vincent'ı anlamalı- bu sadece deli olan ve kendini vuran bir kişi değil. Birçoğu Van Gogh'un kulağını kesip kestiğini ve birinin - ayçiçekleri ile ilgili resimlerin tamamını oluşturduğunu biliyor. Ama Vincent'ın ne kadar yetenekli olduğunu gerçekten anlayan çok az insan, doğa tarafından ne kadar eşsiz bir armağandı.

Harika bir yaratıcının hüzünlü doğumu

30 Mart 1853, sessizlik ağlayarak kesildi.yeni doğmuş bebek. Uzun zamandır beklenen bebek Anna Cornelia ve papaz Theodore Van Gogh ailesinde doğdu. Doğumdan birkaç saat sonra ölen ilk çocuklarının trajik ölümünden bir yıl sonra oldu. Bu bebeği kaydederken, aynı veriler verildi ve uzun zamandır beklenen oğlu kayıp çocuğun adı verildi - Vincent William.

Hollanda'nın güneyinde kırsal alanda vahşi yaşam başladı.Dünyanın en ünlü sanatçılarından birinin efsanesi. Doğumu üzücü olaylar ile ilişkilendirildi. Acı ölümünden sonra gebe kalan bir çocuktu, ölenlerin ilk doğanlarına hala yas tutan insanlardı.

van gogh biyografi

Vincent'ın çocukluk yılları

Her Pazar bu kızıl saçlı çilliÇocuk, ebeveyninin vaazlarını dinlediği kiliseye gitti. Babası, Hollandalı Protestan kilisesinin bir bakanıydı ve Vincent Van Gogh, dini ailelerde benimsenen yetişme normlarına uygun olarak büyüdü.

Vincent'ın zamanında konuşulmamıştı.kural. En büyük oğlu babasının ayak izlerini takip etmeli. Olması gerekiyordu. Bu genç Van Gogh'un omuzlarına ağır bir yük getirdi. Çocuğun kilise bankında otururken, babasının vaazını dinlerken, kendisinden bekleneni tam olarak anladı. Ve tabi ki, biyografisi sanatla henüz bağlantısı olmayan Vincent Van Gogh, gelecekte babanın İncil'inin illüstrasyonlarla süsleneceğini bilmiyordu.

Sanat ve Dini Cazibe Arasındakiler

Kilise Vincent'ın hayatında önemli bir yer işgal etti veOnun üzerinde büyük bir etkisi vardı. Hassas ve etkilenebilir bir insan olarak, sorunlu yaşamını dinsel hevesle sanat özlemi arasında kopardı.

1857'de kardeşi Theo doğdu. Oğlanların hiçbiri, Theo'nun Vincent'ın hayatında büyük bir rol oynayacağını bilmiyordu. Çok mutlu günler geçirdiler. Uzun çevreler arasında yürüyor ve etraftaki tüm yolları biliyordu.

Genç Vincent hediye

Doğduğu ve büyüdüğü kırsal taşra doğasıVincent Van Gogh, daha sonra tüm sanatından geçen kırmızı bir iplik olacak. Köylülerin zor işi, ruhunda derin bir etki bıraktı. Kendisi, kırsal yaşamın romantik bir algısını geliştirdi, bu bölgenin sakinlerine saygı gösterdi ve onlarla birlikte mahalleyle gurur duydu. Sonuçta, dürüst ve sıkı çalışmalarıyla hayatlarını kazandılar.

Vincent Van Gogh sevilen biriydidoğa ile ilgili her şey. Her şeyde güzelliği gördü. Çocuk genellikle daha olgun bir yaşta daha tipik olan, böyle bir his ve detaylara dikkat ederek yaptı ve yaptı. Deneyimli bir sanatçının becerilerini ve becerilerini gösterdi. Vincent gerçekten yetenekliydi.

Anne ve sanat aşkı ile iletişim

Vincent'ın annesi Anna Cornelia, oldukça iyiydisanatçı ve oğlunun doğa sevgisini güçlü bir şekilde destekledi. Çoğu zaman tek başına yürüdü, geniş alanların ve kanalların sessizliğinin ve huzurunun tadını çıkardı. Alacakaranlık toplanıp sis düştüğünde, Van Gogh rahat eve döndü, ateşi hoş bir şekilde kırdı ve annesinin konuşmacısının ritminde dövüldü.

Sanatı sevdi ve kapsamlı yazışmaları vardı. Bu alışkanlık Vincent tarafından kabul edildi. Günlerinin sonuna kadar mektup yazdı. Bu sayede, biyografisi ölümünden sonra uzmanlar tarafından araştırılmaya başlanan Van Gogh, sadece duygularını açığa çıkarmakla kalmadı, aynı zamanda hayatıyla ilgili pek çok olayı da yeniden yarattı.

van gogh resimleri

Anne ve oğul birlikte uzun saatler geçirdi. Kalem ve renkleri çizdiler, birleştirici sanat ve doğa sevgileri hakkında uzun süren konuşmalar yaptılar. Bu arada baba çalışmasında kilisede Pazar vaazına hazırlanıyordu.

Kırsal yaşam siyasetten uzak

Zundert Yönetiminin etkileyici bir binasıevlerinin hemen önündeydi. Vincent bu binanın başkentini çizdiğinde, en üst katta bulunan yatak odasının penceresinden dışarı bakmış. Daha sonra, genellikle bu pencereden görülen sahneleri resmeder. Bu dönemin yetenekli çizimlerine baktığımızda, onun sadece dokuz yaşında olduğuna inanmak zor.

Babasının beklentilerinin aksine, çocuk kökü aldıresim ve doğa tutkusu. Etkileyici bir böcek topluluğu topladı ve hepsinin Latince nasıl çağrıldığını biliyordu. Çok yakında arkadaşları yoğun bir kalın ormanın sarmaşık ve yosununa dönüştü. Ruhunun derinliklerinde, gerçekten kırsal bir çocuktu, Zundert kanallarını incelemiş, yavrularını bir ağ ile yakaladı.

Van Gogh'un hayatı, dünyadaki siyaset, savaş ve diğer tüm olaylardan vefat etti. Onun dünyası güzel çiçekler, ilginç, ilham verici kitaplar ve huzurlu manzaralar etrafında kuruldu.

Akranlar veya ev eğitimi ile iletişim?

Ne yazık ki, doğaya karşı özel bir tutumdiğer köy çocukları arasındaki çıkmazı. O popüler değildi. Çocukların geri kalanı çoğunlukla köylülerin oğullarıydı, rustik kırsal hayatı sevdiler. Kitaplara ve doğaya ilgi duyan hassas ve duyarlı Vincent, toplumlarına hiç uymuyordu.

Genç Van Gogh'un hayatı kolay değildi. Ebeveynler, diğer çocukların davranışları üzerinde kötü bir etkiye sahip olacağından endişe ediyorlardı. Daha sonra, maalesef, Pastor Theodore, Vincent'ın öğretmenin içmeye fazla bağımlı olduğunu öğrendi ve sonra ebeveynler çocuğun bu etkiden kurtarılması gerektiğine karar verdi. On bir yaşından önce, çocuk evde eğitim gördü ve sonra babası daha ciddi bir eğitim alması gerektiğine karar verdi.

Vincent Van Gogh

İleri eğitim: yatılı okul

Genç Van Gogh, biyografi, ilginç gerçekler veKişisel hayatı çok sayıda insanın ilgisini çekiyorsa, 1864'te Zevenbergen'de bir yatılı okula gönderiliyor. Bu evden yaklaşık yirmi beş kilometre uzaklıkta bulunan küçük bir köy. Ama Vincent için dünyanın diğer ucu gibiydi. Çocuk, ebeveynlerinin yanında bir vagonda oturuyordu ve yetimhanenin duvarlarına yaklaştıkça, kalbine daha da zorlaşıyordu. Yakında ailesine katılacak.

Vincent tüm hayatı boyunca evini özleyecek. Akrabalardan tecrit, hayatında derin bir iz bıraktı. Van Gogh akıllı bir çocuktu ve bilgiye çekildi. Yatılı okuldaki çalışmaları sırasında, diller için büyük yetenek gösterdi ve bu daha sonra hayatında kullanışlı geldi. Vincent Fransızca, İngilizce, Felemenkçe ve Almanca dillerinde akıcı bir şekilde konuştu ve yazdı. Van Gogh çocukluğunu böyle geçirdi. Genç yılların kısa bir özgeçmişi, çocukluğundan beri ortaya konan tüm özellikleri transfer edememiş ve daha sonra sanatçının kaderini etkilemiştir.

Tilburg'da eğitim ya da çocuğa olan anlaşılmaz bir hikaye

1866'da çocuk on üç yaşındaydı.ve ilköğretim sona ermiştir. Vincent, sınırsız özlemini okuyan çok ciddi bir genç adam oldu. Onu evden daha uzaklara Tilburg'a gönderiyorlar. Halka açık bir yatılı okula başlıyor. Burada Vincent ilk şehir hayatıyla tanıştı.

Sanat çalışmasında dört saatBu zamanlar için nadir görülen bir hafta. Bu konu Bay Hayismans tarafından öğretildi. Başarılı bir sanatçıydı ve zamanının önünde. Öğrencilerinin çalışmaları için modeller olarak, insan heykelcikleri ve doldurulmuş hayvanlar kullandı. Öğretmen ayrıca çocukları araziyi yazmaya ve hatta çocukları doğaya çekmeye teşvik etti.

Her şey iyi gitti ve Vincent kolayca geçtiilk yıl için sınavlar. Ama gelecek yıl boyunca bir şeyler ters gitti. Van Gogh'un öğrenmeye ve çalışmaya yönelik tutumu önemli ölçüde değişti. Bu nedenle, 1868 Mart'ında, eğitim döneminin ortasında okulu bırakıyor ve eve geliyor. Vincent Van Gogh Tilburg Okulu'nda ne yaptı? Bu dönemin kısa bir özgeçmişi maalesef bu konuda hiçbir bilgi vermemektedir. Ve yine de, bu olaylar genç adamın ruhuna derin bir iz bıraktı.

Yaşam yolu seçimi

Vincent'ın hayatında uzun bir duraklama vardı. Evde, on beş uzun ay geçirdi, bunu ya da bu yaşam tarzını seçmeye cesaret edemedi. On altı yaşındayken, tüm hayatını ona adamak için çağrısını bulmak istedi. Günler yararsızca geçti, bir hedef bulması gerekiyordu. Ebeveynler, Lahey'de yaşayan babasının kardeşi için bir şeyler yapılması ve yardım için döndüklerini anladılar. Sanatsal bir ticaret şirketine yöneldi ve Vincent'ın onun için çalışmasını sağlayabilirdi. Bu fikrin parlak olduğu ortaya çıktı.

Genç bir adam çalışkanlık gösterirse, okendi çocuklarına sahip olmayan zengin amcasının varisi. Yerli yerlerinin telaşsız yaşamından bıkmış olan Vincent, Hollanda'nın yönetim merkezi olan Lahey'e mutlu bir şekilde gidiyor. 1869 yazında, biyografisi artık sanatla doğrudan ilgili olan Van Gogh, kariyerine başlıyor.

Vincent, "Gupil" şirketindeki bir çalışan oldu. Akıl hocası Fransa'da yaşadı ve Barbizon okulundan sanatçıların eserlerini topladı. O zamanlar bu ülkede manzaraya düşkünlerdi. Van Gogh, Hollanda'da böyle ustaların ortaya çıkmasını hayal etti. Lahey Okulu'nun beyni oldu. Vincent birçok sanatçıyla tanıştı.

Sanat - hayattaki en önemli şey

Şirketin işleriyle tanışan Van Gogh,Müşterilerle pazarlık yapmayı öğrenir. Ve Vincent küçük bir çalışan iken, ziyaretçilerinin kıyafetlerini insan galerisine aldı, kapı görevlisi olarak görev yaptı. Genç adam onu ​​çevreleyen sanat dünyasından ilham aldı. Barbizon okulunun sanatçılarından biri Jean Francois Millet'di. Tuvali "Buğday kulaklarının kulakları" Vincent'ın ruhunda bir cevap buldu. Hayatın sonuna kadar sanatçı için bir simge haline geldi. Millet, köylüleri Van Gogh'a yakın olan özel bir şekilde resmeder.

1870'te Vincent Anton Mauve ile görüştü,en sonunda onun yakın arkadaşı olur. Van Gogh, depresyona yatkın, laik, ayrılmış bir kişiydi. Hayatta kendisinden daha az şanslı olan insanlara içten bir şekilde sempati duyuyordu. Vincent, babasının vaazları konusunda çok ciddiydi. Bir günlük çalışmanın ardından özel teoloji derslerine gitti.

Van Gogh'un bir başka tutkusu da kitaplardı. Fransız tarihi ve şiirinden hoşlanır ve aynı zamanda İngiliz yazarların hayranı olur. 1871 yılının mart ayında Vincent on sekiz yaşındadır. Bu zamana kadar zaten sanatın hayatının çok önemli bir parçası olduğunu fark etti. O sırada genç kardeşi Theo on beşe döndü ve o da Vincent'a tatile geldi. Bu yolculuk her ikisinde de derin bir etki bıraktı.

Birbirlerine önem vereceğine dair bir söz verdiler bile.ne olursa olsun hayatının geri kalanı için bir arkadaş hakkında. Bu dönemde Theo ve Van Gogh liderliğindeki aktif bir yazışma başlar. Bu biyografi sayesinde sanatçının biyografisi daha sonra önemli gerçekler ile desteklenecektir. Bu güne kadar, 670 Vincent'ın mesajı geldi.

Londra'ya bir yolculuk. Önemli Bir Yaşam Aşaması

Vincent, Lahey'de dört yıl geçirdi. Devam etme zamanı. Arkadaşlarına ve meslektaşlarına vedalaşarak, Londra'ya gitmesi için hazırlandı. Hayatın bu aşaması onun için çok önemli olacak. Yakında Vincent, İngiliz başkentine yerleşti. "Gupil" şirketinin şubesi iş bölgesinin kalbinde yer aldı. Sokaklarda yayılan dalları ile kestane büyüdü. Van Gogh bu ağaçları sevdi ve sık sık akrabalarına yazdığı mektuplarda bunu dile getirdi.van gogh fotoğrafı

Bir ay sonra İngilizcede bilgisi genişledi. Sanat ustaları onu şaşırttı, Gainsborough ve Turner'ı sevdi, ancak Lahey'de sevdiği sanatla sadık kaldı. Para biriktirmek için Vincent, pazardaki şirket "Gupil" tarafından kiralanan apartmandan ayrılıyor ve yeni bir Viktorya evinde bir odaya çıkıyor.

Bayan Ursula ile yaşamayı çok severdi. Evin metresi bir duldu. O ve ondokuz yaşındaki kızları Evgenia en azından bir şekilde bir araya gelmek için oda kiraladı ve öğretim etkinlikleri gerçekleştirdi. Zamanla, Vincent Eugene için çok derin hisler hissetmeye başladı, ama onları vermedi. Bunu sadece akrabalarına yazabilirdi.

Şiddetli psikolojik şok

Dickens, Vincent'ın putlarından biriydi. O derinden yazarın ölümünden etkilenen ve onun kadar üzücü bir olay kısa süre sonra yapılan sembolik şekilde tüm acısını, ifade edildi. Boş bir sandalyenin resmiydi. Resimleri çok ünlü olan Van Gogh, çok sayıda sandalye açtı. Onun için, bir kişinin ayrılışının sembolü haline geldi.

hayat van gogh

Vincent, Londra'daki ilk yılı biren mutlu Her şeye aşıktı ve hala Eugene'yi hayal ediyordu. Kalbini kazandı. Van Gogh, çeşitli konularda yardım sunarak onu memnun etmek için her yolu denedi. Bir süre sonra Vincent hala kıza duygularında itiraf etti ve evlenmelerinin gerektiğini açıkladı. Fakat Eugene ona bir ret ile cevap verdi, çünkü o zaten gizlice nişanlanmıştı. Van Gogh harap edildi. Onun aşk hayali paramparça oldu.

Kendini geri çekti, iş yerinde çok az konuştu veevde. Biraz yemek yemeye başladım. Yaşamın gerçekleri Vincent'a ağır bir psikolojik darbe yol açtı. Tekrar çizmeye başlar ve bu, Van Gogh'un yaşadığı ağır düşünceler ve kargaşalardan barış ve dikkati dağıtmada yardımcı olur. Resimler yavaş yavaş sanatçının ruhunu iyileştirir. Neden yaratıcılık içinde emildi. Birçok yaratıcı doğaya özgü başka bir boyuta geçti.

Durum değişikliği. Paris ve Homecoming

Vincent yine yalnız oldu. Sokak dilencileri ve Londra'nın gecekondularının düzensiz sakinlerine daha fazla dikkat etmeye başladı ve bu sadece depresyonunu arttırdı. Bir şeyi değiştirmek istedi. İş yerinde, liderliğini ciddi biçimde endişelendiren apati gösterdi.

Onu Paris ofisine göndermeye karar verildi.firmalar, durumu değiştirmek ve belki de depresyonu ortadan kaldırmak için. Ama orada bile, Van Gogh yalnızlıktan kurtulamadı ve 1877'de kiliseye bir rahip olarak çalışmak için eve döndü ve sanatçı olmaya istekli oldu.

Bir yıl sonra Van Gogh bir yazı aldıbir maden köyünde bir papaz rahip. Bu nankör bir işti. Madencilerin hayatı, sanatçı üzerinde büyük bir etki yarattı. Kaderini paylaşmaya karar verdi ve hatta onlar gibi giyinmeye başladı. Kilisenin temsilcileri davranışları hakkında endişeliydi ve iki yıl sonra görevden alındı. Ancak köyde geçirilen zamanın yararlı etkisi oldu. Madenciler arasında yaşam Vincent özel yeteneklerinde uyandı ve yine boyamaya başladı. Kömür çantalarını taşıyan çok sayıda kadın ve erkek skeç oluşturdu. Van Gogh sonunda sanatçı olmaya karar verdi. Bu andan itibaren hayatında yeni bir dönem başlıyor.

Bir sonraki depresyon nöbeti ve eve dönüş

Biyografisi art arda sanatçı Van GoghEbeveynlerin kariyerlerinde istikrarsızlık nedeniyle ona para vermeyi reddettiklerinin bir dilenci olduğunu belirtiyor. Paris'teki resimlerin satışına katılan genç kardeş Theo'ya yardım etti. Gelecek beş yıl içinde Vincent tekniğini geliştiriyor. Kardeşinin parasıyla donatılmış, Hollanda'ya gider. Eskiz yapar, petrol ve suluboya yazar.

Kendi pitoresk tarzınızı bulmak isteyenler,1881'de Van Gogh Lahey'e düştü. Burada denize yakın bir daire alır. Bu, sanatçı ve çevresi arasındaki uzun bir ilişkinin başlangıcıydı. Umutsuzluk ve depresyon dönemlerinde doğa, Vincent'ın hayatının bir parçasıydı. O, varoluş mücadelesinin kişileştirilmesiydi. Parası yoktu, genellikle açlıktan ölüyordu. Sanatçının yaşam tarzını onaylamayan ebeveynler, tamamen ondan uzaklaştılar.

Theo Lahey’e geliyor ve kardeşi geri dönmek için ikna ediyorev. Otuz yaşında bir dilenci ve çaresiz bir Van Gogh anavatanına geliyor. Orada kendisi için küçük bir atölye düzenler ve yerel halkın ve binaların çizimlerini yapmaya başlar. Bu dönemde, paleti boğuk hale gelir. Van Gogh'un tuvallerinin hepsi gri-kahverengi tonlarda çıkıyor. Kışın insanların daha fazla zamanları vardır ve sanatçı bunları model olarak kullanır.

Vincent'ın çalışmasında şu andaÇiftçilerin ve patates toplama insanlarının el çizimleri vardır. "Patates yiyenler" Van Gogh'un 1885'te otuz iki yaşında yazdığı ilk önemli tuvaliydi. Eserin en önemli kısmı insanların elleri. Güçlü, tarlada çalışmaya alışık, hasat. Sanatçının yeteneği sonunda patladı.

İzlenimcilik ve Van Gogh. Kendi kendine portre fotoğraf

1886'da Vincent Paris'e geldi. Mali olarak, o da kardeşine bağlı olmaya devam ediyor. Burada, dünya sanatının başkentinde Van Gogh yeni bir trend yaratıyor - izlenimciler. Yeni bir sanatçı doğar. Çok sayıda otoportre, manzara ve günlük yaşamın taslaklarını yaratıyor. Paleti de değişiyor, ancak yazım tekniğinde ana değişimlere değindi. Şimdi o, sinsi çizgiler, kısa vuruşlar ve noktalar ile boyar.

van gogh sanatçısı

1887'nin soğuk ve kasvetli kışı etkilendisanatçının durumu ve yine depresyona girdi. Paris'te geçirilen zamanın Vincent üzerinde büyük bir etkisi oldu, ama tekrar hazırlanma zamanı geldiğini hissetti. Fransa'nın güneyine eyalete gitti. Burada Vincent sahip biri gibi yazmaya başlar. Paleti parlak renkler ile doludur. Gökyüzü masmavi, parlak sarı ve turuncu. Sonuç olarak, renk skalasında sulu renkler ortaya çıktı ve bu sayede sanatçı meşhur oldu.

Van Gogh en güçlüleri yakaladıhalüsinasyonlar. Çıldırdığını hissetti. Hastalık işini giderek daha fazla etkiledi. 1888'de Theo, Van Gogh'un çok dostane ilişkiler içinde olduğu Gauguin'i, kardeşini görmek ve görmek için ikna etti. Paul iki yorucu ay boyunca Vincent'la yaşadı. Sık sık kavga ettiler ve bir gün Van Gogh elinde bir bıçakla Paul'a saldırdı. Yakında Vincent kendi kulağını keserek kendini yaraladı. Hastaneye gönderildi. En güçlü delilik saldırılarından biriydi.

Yakında, 29 Temmuz 1890'da Vincent Van Gogh öldü,intihar etmişti. Hayatını yoksulluk, cehalet ve tecritte yaşadı ve tanınmayan bir sanatçı olarak kaldı. Ama şimdi tüm dünyada saygı görüyor. Vincent bir efsaneye dönüştü ve eserleri sonraki kuşak sanatçılarını etkiledi.

Vincent van Gogh: büyük sanatçının biyografisi. Van Goghun hayatı, ilginç gerçekler ve yaratıcılık 2019

Vincent van Gogh: büyük sanatçının biyografisi. Van Goghun hayatı, ilginç gerçekler ve yaratıcılık 2019

Related news

 • Cevizli Saray Sarması
 • Kışlık Kombin Önerileri
 • Bayramlik Tatli Tarifleri
 • CAMLARDA OLUŞAN YAĞMUR LEKELERİNE SON :)
 • Okulun Kahramanları Kanyon’da

 • Vincent van Gogh: büyük sanatçının biyografisi. Van Goghun hayatı, ilginç gerçekler ve yaratıcılık 96

  Vincent van Gogh: büyük sanatçının biyografisi. Van Goghun hayatı, ilginç gerçekler ve yaratıcılık


  Vincent van Gogh: büyük sanatçının biyografisi. Van Goghun hayatı, ilginç gerçekler ve yaratıcılık 26

  Vincent van Gogh: büyük sanatçının biyografisi. Van Goghun hayatı, ilginç gerçekler ve yaratıcılık 41

  Vincent van Gogh: büyük sanatçının biyografisi. Van Goghun hayatı, ilginç gerçekler ve yaratıcılık 33

  Vincent van Gogh: büyük sanatçının biyografisi. Van Goghun hayatı, ilginç gerçekler ve yaratıcılık 100

  Vincent van Gogh: büyük sanatçının biyografisi. Van Goghun hayatı, ilginç gerçekler ve yaratıcılık 64

  Vincent van Gogh: büyük sanatçının biyografisi. Van Goghun hayatı, ilginç gerçekler ve yaratıcılık 61

  Vincent van Gogh: büyük sanatçının biyografisi. Van Goghun hayatı, ilginç gerçekler ve yaratıcılık 10

  Vincent van Gogh: büyük sanatçının biyografisi. Van Goghun hayatı, ilginç gerçekler ve yaratıcılık 81

  Vincent van Gogh: büyük sanatçının biyografisi. Van Goghun hayatı, ilginç gerçekler ve yaratıcılık 74

  Vincent van Gogh: büyük sanatçının biyografisi. Van Goghun hayatı, ilginç gerçekler ve yaratıcılık 21

  Vincent van Gogh: büyük sanatçının biyografisi. Van Goghun hayatı, ilginç gerçekler ve yaratıcılık 72