VAZ-2110: Termostatın ve termokuplun değiştirilmesi 2019

VAZ-2110: Termostatın ve termokuplun değiştirilmesi 2019

VAZ-2110: Termostatın ve termokuplun değiştirilmesi 14 14.02.2019, 20:19

VAZ-2110: Termostatın ve termokuplun değiştirilmesi

Termostat - motor soğutma sisteminin bir parçası,soğutma sıvısı akış yönünü düzenlemek için tasarlanmıştır. Bu mekanik cihaz soğutma sıvısı sıcaklığına tepki verir ve radyatörü atlayarak yönlendirir veya radyatör aracılığıyla yönlendirir. Soğuk motorun çalıştırılmasından sonra daha hızlı ısınması için bu gereklidir.

Termostat arızalanırsa, termal koşullargüç ünitesi kırılmış ve aşırı ısınmasına veya yavaş ısınmasına neden olmuştur. Ve eğer ikinci durumda arıza ciddi sorunlar vermezse, o zaman aracın güç ünitesinin aşırı ısınması tamamen devre dışı bırakılabilir.

Bu yazıda,bir enjektör motorlu VAZ-2110 termostatının değiştirilmesi gerçekleştirilmektedir. Ancak bundan önce, cihazın ne olduğunu ve cihazın arızasını nasıl belirleyeceğimizi bulalım.

VAZ 2110 termostatın değiştirilmesi

Termostat tasarımı

Yapısal olarak, "düzinelerce" termostat aşağıdakilerden oluşur:Alüminyum gövde, hortumların bağlanması için hortumlar ve çalışma mekanizması (termokupl) içinde bulunur. Sonuncusu, vananın bulunduğu ucunda entegre bir itici pimli vaksla dolu pirinç veya bakır bir silindirdir.

Soğutma sıvısı belli bir sıcaklığa (80-82yaklaşıkC) balmumu erir ve genişler, bunu iterpin, vanayı çevirir, açar. Soğutulduğunda, balmumu katılaşır ve ebatları azalır ve vana yayı kapalı konumuna geri getirir.

Arızalı bir termostatın belirtileri

Aracınızın motoru ısınırsaçalışma sıcaklığı yedi dakikadan fazla ise, termostat valfinin açık konumda sıkıştığından emin olun. Bu durumda, soğutma sıvısı büyük bir daire boyunca sürekli hareket eder. Kışın böyle bir arıza olduğunda, motor 80 dereceye kadar ısınmayabilir.

Aksine, motor çok ısınırsahızlı ve radyatör fanı üzerindeki sıcaklık sensörü ve sık endikasyonlarını belirleyebilir sürekli ısınma vardır - bu vana açılmaz ve soğutma için radyatör soğutucuyu izin etmediğini kesin bir işaretidir.

Bir arızayı belirleme

VAZ-2110 termostatının değiştirilmesi gerekip gerekmediğini kendiniz de yapabilirsiniz.

Bunu yapmak için, araç motorunu çalıştırın ve ısıtınçalışma sıcaklığı rölantide. Ayrıca motor bölmesinde radyatör bağlantılarını bulun. Onlara dokun. Cihaz çalışıyorsa, ikisi de sıcak olmalıdır. Bu soğutma sıvısının sistemde serbest dolaşımının kanıtıdır.

Termostat VAZ 2110'un değiştirilmesi

Eğer biri soğuktan soğumaya başlarsa,valf açılmadı, termostat çalışmadı. Ancak bu, derhal değiştirilmesi gerektiği anlamına gelmez. VAZ-2110 için, termostatın değiştirilmesi, ancak tasarımının tamamı daha fazla iş için uygun değilse gereklidir. Diğer durumlarda, onarımlarla yapabilirsiniz.

Çalışmayan termostat VAZ-2110 (enjektör): değiştirme veya onarım

Içinde tüm cihazın satın alınması ile acele etmeyinmontaj. VAZ-2110 araçlarında, termostatın değiştirilmesi tamamen veya kısmen gerçekleştirilebilir. İkinci durumda, sadece çalışmayan termoelement değişir ve durum eski kalır. Doğal olarak eğer iç yüzeyinde korozyon ya da pul yoksa ve dış tarafta çatlaklar ve cips yoksa. VAZ-2110 termostatının termo elemanının değiştirilmesi, tüm ünitenin sökülmesi ve teşhis işleminden sonra yapılır.

Termostatı söküyoruz

Cihazı kaldırmak için,Soğutucuyu kısmen boşaltın. Bundan sonra, hava filtresi muhafazasını sökmek ve hortumları termostat nozullarından ayırmak gereklidir. Ardından, cihazın gövdesini silindir kafasına sabitleyen üç cıvatayı sökün.

Termostat VAZ 2110 enjektör

Montaj söküldüğünde, termostat kapağını sabitleyen vidaları sökün ve termokuplunu çıkarın.

Termokuplun kontrol edilmesi

Doğrulama için temiz bir kaba ihtiyacımız var.su, bir sıvı termometre ve bir gaz (elektrikli) ocak veya kazan. Termokuplun çalışması için test etmek için, soğuk su kabı içine indirin ve ısıtmaya başlayın. Sıvı 80.5-82'ye ısıtıldığındayaklaşıkKullanılabilir bir cihazla, itici ileri hareket etmelidir. Bu gerçekleşmezse, VAZ-2110'unuz için termostatın değiştirilmesi şarttır.

Ayrıca, cihazın gövdesini ve memelerini de inceleyin. Her şey yolundaysa, sadece bir termokupl satın alabilirsiniz.

VAZ-2110: termostatın değiştirilmesi

Yeni bir ürün satın alırken bunu kontrol etmeyi unutmayınyukarıda tarif edildiği gibi bakım yapılabilirliği. Çalıştığından emin olduktan sonra, muhafazaya takın ve kapağı vidalayın. Şimdi termostat komplesi takılabilir.

Termokupl termostatının değiştirilmesi VAZ 2110

Bunu yapmak için silindir kafasındaki üç cıvata ile sabitleyin. Soğutma sisteminin borularını bağlayın ve depoyu antifriz veya antifriz ile istenilen seviyeye kadar doldurun.

Motoru çalıştır ve ısıt. Radyatör nozullarına dokunarak termostatın çalışmasını kontrol edin. İkisi de sıcaksa, cihaz iyi çalışıyor ve boşuna çalışmıyorduk.

VAZ-2110: Termostatın ve termokuplun değiştirilmesi 2019

VAZ-2110: Termostatın ve termokuplun değiştirilmesi 2019

Related news

 • BONCUKLU VE YAPRAKLI YELEK
 • NİŞANLI KIZLARA PULLU GELİN OYASI YAPILIŞI
 • Suda Yetiştirilen Sebze-Otlar
 • Biyolojide (bakterilerde, mantarlarda ve bitkilerde) tartışma nedir

 • VAZ-2110: Termostatın ve termokuplun değiştirilmesi 42

  VAZ-2110: Termostatın ve termokuplun değiştirilmesi


  VAZ-2110: Termostatın ve termokuplun değiştirilmesi 29

  VAZ-2110: Termostatın ve termokuplun değiştirilmesi 93

  VAZ-2110: Termostatın ve termokuplun değiştirilmesi 57

  VAZ-2110: Termostatın ve termokuplun değiştirilmesi 74

  VAZ-2110: Termostatın ve termokuplun değiştirilmesi 38

  VAZ-2110: Termostatın ve termokuplun değiştirilmesi 19

  VAZ-2110: Termostatın ve termokuplun değiştirilmesi 60