Uluslararası Trafik ışıkları günü ne zaman kutlandı 2019

Uluslararası Trafik ışıkları günü ne zaman kutlandı 2019


Uluslararası Trafik ışıkları günü ne zaman kutlandı 8 22.01.2019, 00:13

Uluslararası Trafik ışıkları günü ne zaman kutlandı?

Uzun süre trafik ışıkları ve hayatımızın bir parçası haline gelir. Onlar karayolları bize göz kırpar. Bunlardan dolayı, biz sabah otobüse kaçırmak korkusuyla yaya kapısında sinir bulunmaktadır. Okul öncesi çocuklar bile kırmızı, yeşil ve sarı sinyallerin ne anlama geldiğini bilirler. Ancak, Uluslararası Trafik Gününün ne zaman kutlandığını çok az kişi biliyor.

Uluslararası trafik ışıkları günü kutlandığında

Tatil tarihi

Bugünün trafik ışığının büyük dedesi icat edildiJay Knight ve uzak 1868 yılında Londra'da kuruldu. Üzerindeki sinyaller manuel olarak değiştirildi. Bununla birlikte, aparatın kaderi trajikti. Lansmandan üç yıl sonra bir polis patladı, bir polis memuru yaralandı. Tasarım kaldırıldı ve trafik ışıkları birkaç on yıldır unutuldu.

Tasarlanmış ilk otomatik cihazTrafiği düzenlemek için, 1914 yılında Amerikan Cleveland kentinde ortaya çıktı. İki sinyal vardı - yeşil ve kırmızı. Geçerken, ilk başta kasaba halkını korkutmuş olan yüksek ses duyuldu. 5 Ağustos'ta önemli bir olay vardı. Uluslararası trafik ışıkları günü bu tarihe kadar zamanlandı ve o zamandan beri tüm dünyada yüz yıldan fazla bir süredir kutlanıyor. Geçtiğimiz dönemde cihazlar önemli değişiklikler geçirdi.

Modern trafik ışıkları

Üç renk ile bize cihazlar her zamanki1920'de sinyaller (kırmızı, sarı ve yeşil) ortaya çıktı. Şimdi onları herhangi bir kavşakta görebilirsiniz. İki renkli trafik ışıkları yayaların hareketini ve sürücülerin park alanlarına girmesini düzenler. Bazı durumlarda, cihazlar ek bölümlerle donatılmıştır. Oklar, beyaz-ay rengin çeşitli sembolleri ile tasvir edilirler.

Uluslararası Trafik Günü

Sinyal sayısı için kayıt sahibiBerlin'de trafik ışığı. Onlardan on tane var. Bunu gören bir çok sürücü, bir stupora düşüyor. Bu nedenle, aparatın yanında, şaşkın şoförün yardımına gelmek için herhangi bir zamanda bir polis memuru görev başındadır.

Trafik ışıkları sadece otomobillerin değil, trenlerin, tramvayların, nehir gemilerinin hareketini de düzenler. Onlar olmadan hayat hayal etmek zordur.

Trafik ışığına anıtlar

Sanatçılar ve heykeltraşlar bunu görmezden gelmediharika bir cihaz. En ilginç tasarımlardan biri Pierre Vivant tarafından yaratıldı ve Londra'nın merkezinde. Bir ağaç, dallarında 75 trafik ışığı askıya alındı. Tüm cihazlar gerçek olup, üzerlerindeki sinyaller ayarlanan aralığa göre değiştirilir.

5 Ağustos'ta, uluslararası trafik ışıkları günü

Krabi (Tayland) ilinde trafik ışıkları dekore edilmiştirilkel insan heykelleri, kartallar, filler, kılıç dişli kaplanlar. Yaratıcıların fikrine göre, bu kaideler kentin antik tarihine sakinleri hatırlatmalıdır.

Rusya'da trafik ışıklarıMoskova, Novosibirsk, Penza ve Perm. İkincisi, gerçek bir nadir ve oldukça yaşayabilir. Cihaz, yıllardır dürüst çalışmış ve 2019 yılında Uluslararası Trafik Işıkları Günü'nde uzun bir anı için ölümsüzleştirilmiştir.

Tatilin gelenekleri

5 Ağustos hatırlatmak için mükemmel bir fırsattır.Trafik kurallarına uyulması gereken sürücüler ve yayalar. Bu gün, trafik polisi ve eylemcileri baskın düzenliyor, nüfusla açıklayıcı çalışmalar yürütüyor. Genç nesle özellikle dikkat edilir. Eğitim kurumları tematik sergiler, tiyatro gösterileri, oyun programları önemli tarihine kadar zamanlanmış.

2019 yılında uluslararası trafik ışıkları gündeme gelmediistisna. Yaz kamplarında, kültür merkezlerinde ve çocuk kütüphanelerinde, trafik kuralları, çizimler ve el sanatları yarışmaları, ünlü masalların kahramanları ile dersler, röle yarışları hakkında bilgi edinildi. Bu etkinliklerin ana amacı, yeni öğretim yılı için okul çocukları hazırlamaktır. Her şeyden önce bir yaz tatili sırasında birçoğu şehir sokaklarında yoğun bir harekete maruz kaldı, dikkatsiz hale geldi.

Anaokulunda Uluslararası Trafik Günü

Okul öncesi kurumlarda trafik kuralları çalışması daeğitim programına dahildir. Üç yaşından itibaren, bebekler, yol boyunca değil, kaldırımda yürümeyi öğretiyorlar. Çeşitli oyunlar sürecinde, çocuklar trafik ışığı sinyallerinin değerini hatırlar. Anaokulunun eski grubuyla başlayan çocuklar, yol işaretleri ile tanıştırılıyor.

Anaokulunda Uluslararası Trafik Günü

Trafik Işığının Uluslararası Günü'nde geleneksel olarak bir tatil düzenlenir. Etkinlik sırasında çocuklar sunulmaktadır:

 • topikal bulmacaları tahmin et;
 • oyuncakları kullanarak bir sokak modeli inşa etmek;
 • karayolunun peri masalı karakterlerden geçişi sırasında meydana gelen problem durumlarını çözmek;
 • kesişme noktasında davranış hakkında kukla gösterisi görün;
 • Yol işaretlerini kullanarak mobil oyunlarda yer almak.

Çocuklar gerçekten rolleri denemek istersürücüler ve yayalar. Bu nedenle, birçok anaokulunda, hikaye rol oyunlarının düzenlendiği yol işaretli özel alanlar yapılır. Genç sürücüler, trafik ışıkları ve işaretlerin düzenlerine odaklanarak bisiklet veya scooter çalıştırıyor. Küçük yayalar kuklaları ve sokakları doğru bir şekilde geçmeleri için ayılar öğretir.

Ebeveynlere not

Uluslararası trafik ışıkları günü, çocuklarla yoldaki davranış hakkında konuşmak için bir fırsattır. Aşağıdaki kurallara bağlı kalarak yayalar için tipik "tuzaklardan" kaçınmaları için onlara öğretin:

 1. Yol zebradan yeşil ışığa geçer. Sürmeye başlamadan önce, tüm makinelerin durduğundan emin olun.
 2. Aceleniz olsa bile yol boyunca koşmayın.
 3. Otobüs durağında dışarı çıkmak, yolun karşısına geçmek için acele etmeyin. En yakın yaya geçidine gidin.
 4. Çitler, çalılar, kemerler, duran arabalar yüzünden, başka bir araba beklenmedik bir şekilde gidebilir.
 5. Kişi sadece yoğun bir kavşakta değil, evin avlusunda da dikkatli olmalıdır.

Uluslararası Trafik 2019 Günü

Uluslararası trafik ışıkları günü bir tatil,Yollarda dikkatli olmanın gerekliliğini hem sürücülere hem de yayalara hatırlatmak için tasarlanmıştır. Trafik kurallarını titizlikle takip ederek, kendimiz ve çevremizdeki insanlar için hayat kurtarıyoruz.

Uluslararası Trafik ışıkları günü ne zaman kutlandı 2019

Uluslararası Trafik ışıkları günü ne zaman kutlandı 2019

Related news

 • Ağız kokusundan kurtulmanın yolları
 • Nikah Şahidi 3 Kişi Olur mu
 • SEYAHAT
 • Hamilelik sırasında meme toplama: kompozisyon ve kullanım

 • Uluslararası Trafik ışıkları günü ne zaman kutlandı 31

  Uluslararası Trafik ışıkları günü ne zaman kutlandı


  Uluslararası Trafik ışıkları günü ne zaman kutlandı 92

  Uluslararası Trafik ışıkları günü ne zaman kutlandı 47

  Uluslararası Trafik ışıkları günü ne zaman kutlandı 76

  Uluslararası Trafik ışıkları günü ne zaman kutlandı 30

  Uluslararası Trafik ışıkları günü ne zaman kutlandı 38

  Uluslararası Trafik ışıkları günü ne zaman kutlandı 74