Ter Kokusuna Ne İyi Gelir: Ter Kokusunu Önlemek İçin Bitkisel Çözüm


Ter Kokusuna Ne İyi Gelir: Ter Kokusunu Önlemek İçin Bitkisel Çözüm

ter kokusunu önlemek için bitkisel çözüm

ter kokusunu önlemek için bitkisel çözüm

Ter kokusundan kurtulmanın doğal yolları şunlardır:

Ter kokusu nasıl önlenir: Ter kokusuna doğal çözüm

1 – Ter kokusunu önlemek için neler yapılmalı: Şalgam suyu:

Şalgam içerisindeki zengin anti-bakteriyel bileşenler ile kişide ter kokusu ve aşırı terlemenin önüne geçer.  Aynı zamanda içerisindeki C vitamini ile cilt sorunlarının görülme riski azaltılır. Bu şekilde sağlıklı bir cilde sahip olmak mümkündür.

Gerekli olanlar:

– 1 adet şalgam

– Elek

– Bıçak

Yapılışı:

– 1 adet şalgam alınır ve bıçak ya da geniş delikle rende yardımı küçük parçalar halinde doğranır.

– Ardından bu parçalar hamur kıvamı elde edilene kadar ezilerek yoğrulur.

– Ezilmiş bu hamur elek içine yerleştirilir ve üzerine bastırılarak suyunun şalgam parçalarından ayrılması sağlanır.

– Bu şalgam suyu koltuk altı ve kasık gibi terleme olan bölgelere sürülür.

– Doğal bir şekilde kendiliğinden kuruması için gerektiği kadar (yaklaşık 5 dakika) beklenir.

– Kuruduktan sonra herhangi bir durulama işlemi uygulanmaz.

– Ter kokusu sorunundan kurtulmak için yöntemin düzenli olarak her gün uygulanması gerekir.

– Ayrıca daha güçlü etkiler sağlanması için beslenme planına da şalgam eklenmesi gerekir.

– Yöntemin başlarda kalıcılığı yaklaşık 10 saat olduğu için ter kokusunun olup olmadığı 10 saatte bir kontrol edilebilir.

2 – Ter kokusuna evde çözüm: Ev yapımı doğal deodorant:

Alüminyum esaslı deodorantlar kullanarak koku kontrolü sağlamak mümkündür. Fakat bu durum cilde zarar verir. Genel olarak metal içerenli ve kimyasal bazlı ürünler kişinin vücuduna zarar verir. Özellikle bu duruma uyan bazı deodorantların kullanımı oldukça zararlıdır. Bu yüzden kullanılan deodorantlara mutlaka dikkat edilmelidir. Deodorantlar kalp hastaları, felç ve kanser gibi riskler içermesi kişide ciddi ölüm tehlikesi yarattığından belli orandan fazla olduğunda devlet onayı alamaz. Ancak çeşitli yasa açıkları ve değişik yöntemler ile bir şekilde izin alabilen deodorant firmaları da vardır. Bu yüzden genel olarak insanlar tarafından sıkça kullanılan ve köklü olan firmalardan deodorant alınarak kullanılmalıdır. Aksi takdirde çok ciddi iç hastalıklar ve cilt hastalıkları görülebilir. Bu yüzden kişi doğal ürünler kullanarak kendi deodorantını üretmelidir. Bu şekilde hem sağlıklı hem de daha etkili olur.

Gerekli olanlar:

– 5 damla lavanta esansiyel yağı

– 5 damla kişniş esansı

– 5 damla adaçayı esansı

– 1 çay kaşığı cadı fındığı yağı

– 1 adet sprey şişesi

Yapılışı:

– Tüm uçucu yağlardan eşit miktarda temin edilir. (Toplamda yaklaşık 60 ml olur)

– Tüm yağlar birbiri içinde iyice karıştırılır ve boş sprey şişesinin içerisinde saklanır.

– Kişinin bu sprey şişesinin her zaman yanında taşıması gerekir. Ancak kullanmadan önce sallanması unutulmamalıdır. Düzenli olarak bu doğal deodorantın kullanılması ter kokusu sorunu için kalıcı çözüm sağlayabilir.

– Cilde zarar vermeden kötü vücut kokusundan kurtulmaya yardımcı olan bu karışım yağın kullanımından sonra tahriş ve kızarıklık gibi belirtiler görülürse bir daha yöntem tekrarlanmamalıdır. Bu durum cildi hassas olan kişilerde çok nadiren görülebilir.

3 – Ter kokusuna karşı evde çözüm: Evde deodorant yapımı

Kimyasallar deodorantlar ya da toz kimyasallar ter kokusuna karşı yardımcı olmak için oldukça etkilidir ancak aynı zamanda cilde ciddi zararlar verebilir. Özellikle koltuk altı bölgeler sinir uçlarının yüzeye yakın olduğu bölgelerden olduğu için bu risk daha fazladır. Bu yüzden tercihen doğal, yani ev yapımı deodorantların kullanılması gerekir.

  1. Yöntem:

Gerekli olanlar:

– 2 tutam sandal ağacı tozu

– 1 tutam beyaz meşe kabuğu tozu

– 1 tutam selâmotu kök tozu

– 2 adet ince ve temiz bir bez

– Blender ya da mutfak robotu

– Cezve

Yapılışı:

– Yukarıda listelenen malzemelerden homojen bir ince toz karışımı yapmak için hepsi mutfak robotunun içine konur ve yüksek hızda yaklaşık 10 dakika boyunca karıştırılır.

– Sonrasında elde edilen toz cezveye konarak bir süre ısıtılır. Maddelerde kavrulma olmadan, yaklaşık 2 dakika kadar yüksek ateşte ısıtılması yeterli olur.

– Ardından bu sıcak toz karışımı 2 adet ince bezin ortalarına yarı yarıya pay edilir. Bezler ortasından ikiye katlanarak örtüşen kenarlarından dikilir. Böylece toz karışımının bezin içinde kalması sağlanır.

– Koltuk altları ve ayak kokularından kurtulmak için kullanılır. Bu bölgelerde terlemenin önüne geçmek ve bakterileri öldürmek için bez bohçaları sıkıntılı bölgelere yerleştirilir.

4 – Ter kokusuna karşı en etkili deodorant: Kokusuz sıvı deodorant:

Deodorantlar genelde içlerinde esans bulundurduğu için kişinin terleyen bölgelerinin güzel kokmasına yardımcı olur. Ancak ter bölgeleri sinir uçları açısından hassas olan bölgeler ve bu esans veren bileşenler kişinin sinir uçlarına zarar verme riskine sahiptir. Bu yüzden esans içermeyen ve doğal maddeler ile hazırlanan ev yağımı deodorantların kullanılması önerilir.

Gerekli olanlar:

– 4 çay kaşığı şap tozu

– 2 çay kaşığı karbonat

– 225 ml ispirto

– Boş sprey şişesi

Yapılışı:

– Tüm malzemeyi doğru miktarda bir kasenin içerisine konur ve iyice karıştırılır.

– Bu karışım bir sprey şişesinin içinde saklanır ve gerektiğinde kötü vücut kokusunu önlemek için kullanılabilir.

– Düzenli olarak bu karışımın koltuk altı bölgelere sıkılması kişinin bir süre sonra kalıcı olarak ter kokusundan ve terlemeden belli miktarda kurtulmasını sağlar.

Vücut kokusu önlemek için en iyi ipuçları:

– Sigara içilmesi de kötü vücut kokularına neden olabilen bir faktördür. Tütün ürünlerinin tabii ki sağlığa pek çok açıdan zararı vardır. Kalp hastalıkları en sık görülen etkilerindendir. İçerdiği pek çok zararlı kimyasal madde dumanı ile önce akciğerlere çekilir, oradan da kana karışarak tüm vücuda yayılır. Aynı zamanda tütünün ağır bir ter kokusuna neden olabildiği de yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bununla beraber koku alma duyusunu şiddetli bir şekilde köreltir. Daha iyi bir şekilde koku almak ve ağır ter kokusunu önlemek için sigaranın bırakılması gerekir

– Koku oluşmasının nedeni ter bölgelerindeki bakterilerdir. Bu bakteriler, sıcak ve nemli ortamlarda ürer ve faaliyet gösterir. Dolayısıyla terleyen bölgeler ter sıvısı ile nemli olur ve aynı zamanda sıcaktır. Bu da bakterilerin gelişmesine ve koku oluşmasına neden olur. Kokunun önüne geçmek için bölgenin bakterilerden arındırılması ve bakteri gelişimine uygun hale gelmesinin önüne geçilmesi gerekir. Bunun için de bölgelere yerleştirilecek karbonatlı bezler ya da direk olarak serpilen karbonat gibi bir takım yöntemler ile bölgenin her zaman kuru kalması sağlanabilir. Bu şekilde bakteri gelişimi olmaz ve koku oluşumu da gerçekleşmez.

– Gün içerisinde dar kıyafetler giymemek de sorunun bir çözümü olabilir. Dar olan kıyafetler bir de hava geçirmez olduğunda sürtünme yoluyla bölgenin ısınmasına ve havasız kalarak terlemesine neden olur. Bu da bakteri gelişimi ve dolaylı olarak koku oluşumu için uygun bir ortam demektir.
Related news Ter Kokusuna Ne İyi Gelir: Ter Kokusunu Önlemek İçin Bitkisel ÇözümTer Kokusuna Ne İyi Gelir: Ter Kokusunu Önlemek İçin Bitkisel Çözüm


Ter Kokusuna Ne İyi Gelir: Ter Kokusunu Önlemek İçin Bitkisel Çözüm


Ter Kokusuna Ne İyi Gelir: Ter Kokusunu Önlemek İçin Bitkisel Çözüm


Ter Kokusuna Ne İyi Gelir: Ter Kokusunu Önlemek İçin Bitkisel Çözüm


Ter Kokusuna Ne İyi Gelir: Ter Kokusunu Önlemek İçin Bitkisel Çözüm