Subatrofik farenjit: nedenleri, belirtileri ve tedavisi 13 15.02.2019, 08:09

Subatrofik farenjit: nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Subatrofik farenjit, boğazda mukoza zarının iltihaplanma sürecinin eşlik ettiği bir hastalıktır.

Hastalık kendini nasıl gösterir?

subatrofik farenjit

Hastalığın gelişimi sırasında güçlü hissederağrı, rahatsızlık ve nahoş hissi. Hastalık çok ciddidir, çünkü yanlış tedavi veya boğazda hastalığın zamanından önce tanınmaması nedeniyle atrofik doku süreçleri vardır. Zaman tedavi almak değilse, atrofiye ek olarak, onkolojik hastalıklar da vardır.

Farenjit türleri

Modern tıpta, farenjit aşağıdaki sınıflandırma vardır.

Hastalığın doğası gereği sadece iki ana hastalık türü vardır:

 • Akut farenjit.
 • Kronik farenjit.

Hastalığın nedenlerini düşünürseniz, farenjit aşağıdaki türlere sahiptir:

 • Bazı bakterilerin neden olduğu bakteri.
 • Travmatik.
 • Mantar.
 • Viral, vücutta bir virüsün varlığının arka planına karşı görünür.
 • Alerjik.
 • Keskin.
 • Tahriş edici faktörlerin neden olduğu farenjit, örneğin kirli havanın solunması ile.

Kronik farenjitin çeşitleri

Kronik subatrofik farenjit kendi çeşitliliğine sahiptir. Sınıflandırma, mukozada meydana gelen değişikliklere bağlıdır:

Yetişkinlerde subatrofik farenjit tedavisi

 1. Basit (catarrhal).
 2. Hipertrofik.
 3. Subatrophic.

Genellikle tüm türler birbiriyle kombine edildiğinde hastaya karışık farenjit tanısı konur.

Çoğunlukla, ARVI'nin arka planına karşı kendini gösteren kataral farenjit vardır.

Kronik subatrofik farenjit: belirtiler

Farenjit tezahürü imkansız olduğunu farketmez. Ancak belirtilerini bilmek, özellikle de sıklıkla ORVI'yı gösterirse gereklidir. Belirtiler aşağıdaki gibidir:boğaz ağrısı ağrılı yutmak tedavi

 1. Hasta terleme ve kuruluk hisseder. Bazıları boğazda bir çeşit yumru hissettiklerini şikayet ediyorlar.
 2. Boğazdaki yabancı bir cismin varlığının hissi, boğazı temizlemek ve onu ortadan kaldırmak arzusuna neden olur. Ancak, kalıcı öksürük problemi çözmez.
 3. Hastayı sürekli olarak işleyen kuru öksürüğün varlığı.
 4. Hasta, boğazın arka duvarının sürekli olarak belli bir mukusla doldurulduğunu hisseder. Ondan kurtulmak zordur, bu yüzden boğazda sürekli kabuklar vardır.
 5. Hasta ağzından hoş olmayan bir koku alır. Bu semptom için özellikle ağız boşluğunu yerinde tutanlara yakından bakmak gerekir.
 6. Boğazda rahatsızlıktan dolayı yetersiz uyku nedeniyle ortaya çıkan artan sinirlilik ve sinirlilik.

Hastanın acı çekmesi durumundasubatrofik farenjit, hasta ciddi dikkat gerektirir. Hastalık zamanında tedavi edilmezse, kronik bir farenjit formu ortaya çıkar. Ayrıca, ihmal edilmiş bir form ortaya çıkabilir ve sağlık için çok tehlikelidir. Tümörler daha sonra gelişebilir ve laringeal kanser gelişebilir, bu da farinksin tüm dokularının tam bir atrofisine yol açabilir. Ayrıca, hastalığın bağışıklık sistemi, hastalığa neden olan bakterilere karşı olumsuz etki ettiği için değişiklikler geçirir.

Geçerken, diğer hastalıklar, örneğin, larenjit, tracheitis, vb.

Farenjit tedavisi

kronik subatrofik farenjit

Tanı subatrofik farenjit ise,Erişkinlerde tedavi, rahatsızlığa neden olan semptomların giderilmesinin yanı sıra mukozanın restorasyonu amaçlanmalıdır. Farenjiti tek başına tedavi etmenin imkânsız olduğunu anlamak önemlidir - sadece bir doktor gözetiminde. Bu durumda, farenjit soğuk algınlığı ile aynı semptomlara sahip olabilir ve her iki hastalığı da karıştırmak çok basittir. Tedavi süreci ile sıkışma, hastalık kronik bir formda gelişebilir ve daha da tedavi etmek hastalık çok zor olacaktır.

Subatrofik farenjit enfeksiyöz rahatsızlıklara işaret eden bir hastalıktır. Bu nedenle antimikrobiyal tedavi kullanılmadan kullanılamaz. Bu nedenle, antibiyotiklerle tedavi edilmesi gerekmektedir.

Yerel Terapi

propolisli subatrofik farenjit tedavisi

Lokal terapi için, boğaz hastalıklarından insuflasyon, inhalasyon, tabletler ve hatta lolipoplar reçete edilir. İnflamasyonu gidermek için boğaz ve yağ için bir sprey kullandığınızdan emin olun.

Bazen hastalık görünümün arka planında ortaya çıkar.alerjik reaksiyon. Bu nedenle tedavi için antihistaminiklerin kullanılması zorunludur. Bu ilaçlar, mukoza zarını etkili bir şekilde sakinleştirmeye ve gelecekte bazı faktörleri tahriş etmesine izin vermeyecek bir zarflama etkisi sağlamaya yardımcı olacaktır.

Eğer boğaz ağrırsa, yutmak acı vericidir.Hastalık? Gargara yapmak için, şifalı bitkilerin şifrelerini kullanabilirsiniz. Bu adaçayı, papatya ve propolis. Mukozaya yeniden kazandırmak için deniz topalak yağı kullanılır.

Bu hastalık ile, birçok doktor Lugol'un çözümünü reçete eder. Ancak doktorun önerdiği antibiyotik kullanmak gereklidir.

Tedaviye başlamadan önce önemlidir.Çok zaman alacağını ve etkinliğin yalnızca kapsamlı bir şekilde tamamlandığında gerçekleştirileceğini anlayın. Ama aynı ilaçları kullanmak için uzun bir süre olamaz, bu yüzden doktor sırayla ilaç reçete, böylece vücut ilaçlara alışık değildir.

Hastalığın ihmal edilmiş olması durumundaForm, daha sonra bu alanı etkilerken edilir, bu arındırılamıyor zorunlu sırasıdır. hipertrofisi varsa, alanları dağlamak için kesinlikle gereklidir. Bu amaçla, yöntem ve lazerokoagulyatsii cryodestruction için.

Tedavi sistemi bazı kurallar içerirbeslenme. Özellikle, hasta domates suyunu, turunçgilleri, özellikle gazlı içecekleri tamamen terk etmeli, sigarayı bırakmalı ve baharatlı yemekler yememelidir. Yani, boğazın mukoza zarını tahriş edebilecek yiyecek ve içecekleri bırakmak gerekir. Mümkünse, denizde dinlenin, dağ havasını soluyun.

Alerjisi olanlar için, alerjik reaksiyona neden olabilecek maddelerden nefes almamaya özen gösterin.

Geleneksel tedavi yöntemleri

farenjit türleri

Halk tıbbı hakkında konuşursak, o zaman burada dabazı tarifleri var. Özellikle, bira için, otlar koleksiyonu kullanabilirsiniz. Bunun için 1 çorba kaşığı. kekik, adaçayı ve okaliptüs almak için kaşık. Bu karışıma 0.5 litre su ekleyin. Ardından, karışımı kaynatmanız ve en az 15 dakika boyunca küçük bir ateşte tutmanız gerekir. Elde edilen et suyu, bir termos içine dökülür, böylece çim, kaynar suda yeterince zaman harcanır. Daha sonra bu yapıda bal ve biraz sitrik asit eklemek gerekir. Böyle bir kompozisyon gargara yapmalı. Durulama sayısı konusunda kesin bir işaret yoktur. Bunu olabildiğince sık yapmak önemlidir. İşlem yatmadan önce zorunlu olmalıdır.

Propolis ile tedavi

Hastalığın tedavisi önemli olmasına rağmenAntibiyotiklerin yardımıyla ortadan kaldırmak için, büyükannemizin kullandığı yöntemlerin başarısız olmasına gerek yoktur. Subatrofik farenjitin propolis ile tedavisi uzun bir süredir kullanılmaktadır.

Propolis kullanımdan önce hazırlanmalıdır. Bunu yapmak için, öğütülür ve daha sonra soğuk suya (250 ml) batırılır. Propolis balmumundan ayrılacak ve camın dibinde olacak. Gelecekte, bu depozito alkolle boşaltılmalı ve bir hafta boyunca ısrar edilmelidir. Ardından filtre. Şimdi propolisin bir parçasını alın ve iki parça gliserin veya şeftali tereyağı ekleyin. Karışımı iyice karıştırın. Farenksin bu bileşikle yağlanmasından önce, önce ortaya çıkan mukus ve kabukların ağzını ve burnunu temizlemelisiniz. Ancak bundan sonra kompozisyon günde 1-2 defa duvarlara uygulanır. Bu prosedürü yapmak, tüm soğuk algınlığı semptomlarının tamamen ortadan kalktığı zamandır. Bu süre 14 gündür. Çok uzun süren subatrofik farenjit.

Propolisli yetişkinlerle tedaviayrıca hazır bir çözümün kullanılmasını içerir. Bu çözelti herhangi bir eczanede% 10 konsantrasyonda satın alınabilir. Daha sonra, ürünün 40 damlası suyla doldurulmalıdır (camın çeyreği). Daha sonra her burun deliğine hazırlanan bileşimi 5 damla gömün.

Ayrıca için idealdirboğazdan bir gargara geçirmek. Bunun için kompozisyon boğazda tutulmalı ve tükürülmelidir. Bu prosedürü yarım saat kadar yemeklerden günde 3 kez daha iyi yapın.

Hastalığın sonuçları

farenjitin kronik formu

En büyük tehlike subatrofik farenjittir.Onkolojik bir hastalığa dönüşebilir. Hastalığın kronik bir forma dönüşmesi durumunda, mukoza histolojik muayenesini reçete edecek bir doktor tarafından sürekli gözlemlenmelidir. Membranın zamanında geri yüklenmesi önemlidir, böylece enfeksiyon daha fazla yayılmaz ve komşu organları etkilemez.

önleme

Subatrofik farenjit çoksinsi. Bu nedenle, bir kişi sıklıkla boğulursa veya boğazda hoş olmayan tümörler varsa, bir hastalığı olma olasılığını tamamen dışlamak için bir doktora görünmeye değer. Hastalık tanımlanmamışsa, ancak görünüşü için önkoşullar varsa, önleyici faaliyetlere dikkat edilmelidir. Onlar aşağıdaki gibidir:

 1. Sağlıklı bir yaşam sürdürmek.
 2. Doğru beslenme.
 3. Bağışıklığı izleyin ve koruyun.
 4. Hastalığa neden olabilecek sebepleri ortadan kaldırın.
 5. Spor ve daha fazla temiz havada yürümeye devam etmek.

Özellikle odayı havalandırmak için önemlidir.adam uzun. Enfeksiyon çok hızlı ve nemli bir ortamda gelişir. Bir kişi böyle agresif bir maddeye çok duyarlıdır, bu yüzden bir süre sonra enfeksiyon farenjit formunda kendini gösterir.

Eğer boğaz ağrırsa, bu makalede anlatılan bu durumu tedavi etmek yerine yutturmak acı verir.Related news

 • El Açması Boşnak Böreği Videosu
 • İngiltere’nin AB’den çıkması 7 yıl sürebilir’
 • Baharlık Tığ İşi Bayan Yelek Örneği Yapılışı Videolu Anlatımlı
 • 2018 Popüler Makyaj Trendleri
 • Tarotun kartları üzerindeki ilişkileri tahmin etme: düşünceler, duygular, bilinçaltı

 • Subatrofik farenjit: nedenleri, belirtileri ve tedavisi 55

  Subatrofik farenjit: nedenleri, belirtileri ve tedavisi


  Subatrofik farenjit: nedenleri, belirtileri ve tedavisi 29

  Subatrofik farenjit: nedenleri, belirtileri ve tedavisi 96

  Subatrofik farenjit: nedenleri, belirtileri ve tedavisi 44

  Subatrofik farenjit: nedenleri, belirtileri ve tedavisi 62

  Subatrofik farenjit: nedenleri, belirtileri ve tedavisi 45

  Subatrofik farenjit: nedenleri, belirtileri ve tedavisi 75

  Subatrofik farenjit: nedenleri, belirtileri ve tedavisi 30

  Subatrofik farenjit: nedenleri, belirtileri ve tedavisi 51

  Subatrofik farenjit: nedenleri, belirtileri ve tedavisi 83

  Subatrofik farenjit: nedenleri, belirtileri ve tedavisi 68

  Subatrofik farenjit: nedenleri, belirtileri ve tedavisi 2

  Subatrofik farenjit: nedenleri, belirtileri ve tedavisi 79

  Subatrofik farenjit: nedenleri, belirtileri ve tedavisi 46