Serviks hipertrofisi: ana nedenler ve evreler 97 24.01.2019, 11:24

Serviks hipertrofisi: ana nedenler ve evreler

Jinekolojik hastalıklar olası değildirbir nadirlik düşünün. Ve aralarındaki son yer değil, serviksin hipertrofisidir. Bu, serviksin büyüklüğünde bir artış eşlik eden oldukça hoş olmayan ve tehlikeli bir patolojidir. Böyle bir hastalık, bir komplikasyon kitlesine yol açabilir ve bir kadının yaşam kalitesi, sürekli rahatsızlık ve ağrı nedeniyle önemli ölçüde kötüleşir.

servikal hipertrofisi

Sadece bir çok kadın doğalBu hastalık hakkında ek bilgi ile ilgileniyor. Hipertrofi neden gelişir, serviksin artmasıyla birlikte hangi belirtilere eşlik edilir? Modern tıp hangi tedavi yöntemlerini sunuyor? Hastalar için tahminler nelerdir ve patolojinin gelişmesini önlemenin yolları var mı? Bu soruların cevapları her kadın için yararlı olacaktır.

Serviks hipertrofisi: nedir? Fotoğraf ve kısa açıklama

Serviks hipertrofisi patolojik bir durumdur.Dişinin üreme sisteminin bu kısmının büyüklüğünde bir artış eşlik eder. İki ana patolojik artış tipi olduğu anlaşılmalıdır. Hiperplazi, hücre sayısındaki artışın eşlik ettiği bir durumdur. Aynı zamanda, hipertrofi ile, hücre boyutları artar, ancak bunların nicel oranı normal kalır.

Serviksin büyüklüğündeki artış farklı olabilir.- Bazen dokular, dış labia dışına düştüğü ölçüde artar. Patoloji, vajinanın uzatılması veya pelvik organların düşürülmesi ile ilişkili olarak, bir şekilde veya başka bir şekilde olabilir. Bununla birlikte, bazen servikal hipertrofiye eşlik eden patolojiler eşlik etmez.

Servikal hipertrofisi

Patolojinin gelişim nedenleri nelerdir?

Doğal olarak, ilk etapta birçok kişiServikal hipertrofinin neden geliştiği sorusuyla ilgileniyor. Nedeni farklı olabilir ve bu nedenle önemli risk faktörleri listesini dikkate değer:

 • Yaralanmalar ve endocervix epitelinde hasar(serviksin içindeki kanal). Hipertrofi, kürtaj, ciddi iş gücü, tanısal kürtaj sonucu olabilir. Normal olarak, mukoza zarının travma epitel hücreleri aktif olarak bölünmeye başlar ve dokuların tamamen yenilenmesini sağlar. Ancak, tekrarlanan hasar kalınlaşmaya neden olabilir.
 • Risk faktörleri arasında son yer değilve hormonal dengesizlik. Gerçek şu ki, servikal dokuların durumu ve çalışması doğrudan progesteron ve östrojen seviyesine bağlıdır. Bu hormonların seviyesindeki bir değişiklik, sonuç olarak hipertrofisi olan servikal epitelyumun aktivitesinde artışa neden olabilir.
 • Bulaşıcı hastalıklar, özellikle de kronik bir inflamatuar süreç ise, bu patolojinin gelişmesine yol açabilir.
 • Bazı patoloji türleri, özellikle kasserviks hipertrofisi, örneğin, pelvik organların uzaması veya azaltılması ile, kas tabakasındaki değişikliklerin arka planı gelişir. Sıklıkla, yaşlı hastalarda ve sıklıkla doğum yapan kadınlarda hipertrofi tanısı konur, çünkü pelvik kasları zayıflar, bunun sonucunda cinsel organlar vajinaya doğru hareket ederler. Aynı sonuca, ağır fiziksel zorlamaya yol açabilir.
 • Bazen hipertrofi, özellikle miyomatöz düğümler servikse yakınsa, rahim fibroidlerinin arka planına karşı gelişir.
 • Genetik bir faktör de vardır, sıklıkla cinste kadınlar aynı patolojiden muzdarip kadınlardır.

serviks hipertrofisi tedaviye neden olur

Hipertrofinin ana belirtileri

Bugün, birçok hasta sorunla ilgileniyorBu servikal hipertrofidir. Hastalığın nedenleri, tedavisi ve önlenmesi yolları da bilinmelidir. Daha az önemli bir konu, patolojiye eşlik eden belirtiler değildir. Hemen hemen, hipertrofinin başlangıç ​​evrelerinde nadiren ciddi komplikasyonlara ve rahatsızlığa neden olduğunu ve bu nedenle yanlışlıkla teşhis edildiğini belirtmek gerekir.

Hastalığın belirtileri de bağlıdırhipertrofinin nedenleri. Örneğin, bir hastalığın glandüler formunda, kadınlar genellikle bol miktarda mukus salgılanmasının ortaya çıkmasından şikayet ederler. Semptomlar, çoğu durumda bu tür ihlaller hormonal bozukluklarla ilişkili olmasına rağmen, adet döngüsü bozuklukları, kanlı akıntı ve hatta uterus kanaması görünümü de içerebilir.

Enflamatuar sürecin neden olduğu hipertrofiye, enfeksiyonun karakteristiği, özellikle kaşıntı, alt karın ağrıları, hoş olmayan bir kokuyla karakteristik olmayan akıntı eşlik eder.

Hastalığın pelvik organların azalması sonucu ortaya çıkması durumunda, kadınlar alt karın bölgesinde ağrı, çekingenlik, cinsel ilişki sırasında ortaya çıkabilecek bir çeşit ağrıdan şikayet ederler.

Foliküler hipertrofisi ve özellikleri

Serviksin foliküler hipertrofisi yanı sıraBu patolojinin diğer bazı formları, oklüzyon ve mukozal epitelin sekretuar hücrelerinin büyüklüğünde artış ile ilişkilidir. Çıkışın bozulması, sekresyonun durmasına yol açar ve oluşan foliküller dokulara derinlemesine gider. Bu nedenle, servikal boyutlar artar ve konturlar daha katı hale gelir. Bazen oluşan foliküller iltihaplı hale gelir, bu da içerideki pürülan kitlelerin birikmesine yol açar. Bu komplikasyon çok tehlikeli olabilir.foliküler servikal hipertrofisi

Hipertrofinin kas formu

Serviks kas hipertrofisi genellikle bağlanırPelvik organların büyüklüğünde veya azalmasında bir değişiklik ile. Bu nedenle, en sık yaşlı kadınlarda olduğu kadar, doğum yapan kadınlarda da teşhis edilir, çünkü bu durumlarda kas zayıflığı sıklıkla gelişir.

Önyargıya bağlı olarak, patoloji gelişiminin üç ana aşamasını ayırt etmek yaygındır:

 • İlk aşamada, serviks hafifçe vajinal kaviteye indirilir. Görsel inceleme ile patoloji görünmez, ancak vajinal muayene sırasında kolaylıkla tespit edilebilir.
 • Hastalık ilerledikçe, serviks aşağı doğru hareket eder, neredeyse genital yarığa ulaşır, ancak sınırlarının ötesine geçmez.
 • Hastalığın gelişiminin üçüncü aşaması, cinsel yarıkların kenarlarının dışına doğru uzanan, serviksin kuvvetli bir şekilde inişine eşlik eder.

Çoğu zaman, boyun ile birlikte, uterusun kendisi de iner. Bu arada, iç genital organların vajinal boşluğa kaydırılması durumunda ihmal edilir. Tamamen çıkarlarsa, o zaman düşmekle ilgilidir.

serviks kas hipertrofisi

Hastalığın glandüler şekli

En sık serviksin glandüler hipertrofisiOlgular kronik inflamasyonun bir arka planına karşı gelişir. Gerçek şu ki, serviks kaplayan mukus tabakasında, belirli faktörler altında genişleyebilen birçok glandüler yapı vardır. Hipertrofi böyle gelişir. Bu hastalık ile serviksin kistleri de gelişebilir - bu gibi durumlarda, doktorlar patolojinin glandüler-kistik formu hakkında konuşurlar.

Kistik hipertrofisi ve özellikleri

Kistik hipertrofi formu - oldukçaortak problem Açıkça tanımlanmış bir membran ve sıvı içeriği olan iyi huylu oluşumlar olan kistlerin oluşumu ile ilişkilidir. Hastalığın bu formu, mukus bezleri servikal dokularda tıkandığında gelişir. Çıkışın ihlali nedeniyle, sır salgı bezinin boşluğunda birikmeye başlar - bu şekilde sahte kistler nasıl oluşur. Çoğu durumda, küçük ve çokturlar, ancak bazen büyük bir yapıya karışabilirler.

Kural olarak, kist oluşumunun nedeniveya kronik iltihap veya hormonal bozukluklar. Kistik hipertrofisi zamanında teşhis edilirse ilaç etkili olabilir.

Skar hipertrofisi formu

Çoğunlukla, servikal hipertrofisi yaraserviksin mukoza zarındaki yaralanmaların sonucudur. Nedenleri arasında doğum (perineal dokuda bir kırılma ile), kazıma ve kürtaj ile ilişkilendirilebilir. Bir sebepten ötürü, alışılmış doku rejenerasyonu oluşmaz. Bunun yerine, doku izi izi başlar. Yaraların (skarlar) oluşumu nedeniyle, uterus boyunun büyüklüğü artar.

servikal kist hipertrofisi

Modern teşhis yöntemleri

Rahatsızlık ve herhangi bir tezahürün varlığındaEndişeli belirtiler bir doktora bildirilmelidir. Bu arada, servikal hipertrofisi sıklıkla tesadüfen keşfedilir. Kural olarak, bu patolojinin varlığı için şüpheler, ayna kullanımı ile rutin jinekolojik muayene sırasında doktorda ortaya çıkar.

Gelecekte, elbette, ekDoğru bir teşhis yapmak için sınavlar. Çoğu durumda, serviksin hacmindeki bir artışın patolojik bir süreç veya hamilelik sonucu olup olmadığını belirlemeye yardımcı olan bir ultrason belirtilir.

Bazen ekKontrast madde kullanarak X-ışını incelemesi. Çok bilgilendirici bir yöntem kolposkopidir, çünkü doktor serviks kuyusunun dokularını inceleme fırsatına sahiptir ve ayrıca analiz için örnekler alır, bunlar daha sonra laboratuvara gönderilir (örneğin, malign hücre dejenerasyonu olasılığını dışlamak mümkündür).

Serviks hipertrofisi: tedavi

Kesin tanı belirlendikten sonra doktorYeterli bir tedavi planı yapmak. Servikal hipertrofi hangi ölçüleri gerektirir? Tedavi patolojinin formuna ve nedenlerine bağlıdır. Konservatif veya cerrahi olabilir (bu arada, sıklıkla hastalara ilaç ve cerrahi müdahalenin yapılmasını öngören bir kombinasyon tedavisi verilir). Buna karşılık, cerrahi müdahaleler minimal invaziv olabilir.

Bu durumda konservatif tedavi gereklidir.Örneğin hipertrofinin nedeni enflamatuar süreçtir. Bu gibi durumlarda, hastalara bağışıklık sistemini güçlendirmek için antibakteriyel (antiviral, antifungal) ilaçlar, vitamin kompleksleri, immünomodülatörler reçete edilir. Patoloji hormonal dengesizliğin bir arka planına karşı gelişirse, hormonal ilaçlar etkili olacaktır.

servikal hipertrofi tedavisi

Çoğunlukla hastanın cerrahi ihtiyacı vardır.Tedavi, amacı iç genital organların normal yapısını ve işleyişini restore etmektir. İlk aşamalarda minimal invaziv prosedürler mümkündür. Örneğin, set kistlerin termokoagülasyonu gerçekleştirilebilir. Bazen fazla kas kütlesi elektrik akımıyla kesilir veya sıvı nitrojenle muamele edilerek yok edilir.

Daha ciddi durumlarda, eksizyon yapılırbir neşter ile serviks. Oldukça yeni ama umut verici bir yöntem, doktorun radyo dalgalı bir bıçakla aşırı doku kitlesini ortadan kaldırdığı radyo dalgası konvolüsyonudur. Bu arada, uzaklaştırılan doku daha sonra patolojinin kesin nedenini belirlemek ve kanser hücrelerinin varlığını kontrol etmek için bir laboratuar çalışmasına gönderilir.

Bazen serviksin amputasyonu gereklidir. Bir kadın doğum yapmayı planlamıyorsa, doktor rahim ve uzantıların çıkarılmasını tavsiye edebilir.

Hastalar İçin Tahminler

Serviks hipertrofisi tehlikeli bir hastalıktır.hiçbir durumda göz ardı edilemez. Hasta zamanında tedavi gördüyse, o zaman tahminleri pozitiftir, çünkü çoğu durumda üreme sisteminin yapısını ve işleyişini tamamen restore etmek mümkündür.

Bununla birlikte, kalifiye olmayanların yokluğundahastalık daha şiddetli hale gelir. Çalışan vakalar infertilite ile doludur. Gerçek şu ki, serviksin artması ve ödemi nedeniyle, spermatozoa, döllenme için uterus ve fallop tüpünün içine giremez. Genellikle hipertrofinin arka planına karşı hormonal arka planda bir değişiklik olur, bu da kadının vücudunda kısırlığa ve daha temel değişikliklere yol açar.

Ayrıca diğer komplikasyonlar da mümkündür. Özellikle, serviksin kistik hipertrofisi, rüptüre bir kist ile birlikte olabilir. Uterus fibroidlerinin arka planına karşı yoğun kanama olabilir. Bu patoloji ile myomatous nodu, lökoplaki ve diğer hastalıklar, kanser öncesi koşullara kadar artmaktadır. Buna ek olarak, hastalığın arka planına karşı enflamatuar süreçler ve skar dokusu değişiklikleri gerçekleşir ve bundan sonra modern tıbbın olanaklarını dikkate alarak üreme sistemini normalleştirmek çok daha zordur.

Önleme yöntemleri var mı?

Ne yazık ki, bugün için mevcut değilBöyle bir hastalığı servikal hipertrofi olarak önlemek için gerçekten etkili yollar. Patolojinin nedenleri bilinir ve bu nedenle risk faktörlerinden kaçınmak için önleme azaltılır. Özellikle, erken ve ergenlik döneminde cinsel hayata başlamak önerilmemektedir. Ayrıca, partnerlerde sık değişikliklerden kaçının, çünkü bu durumda insan papilloma virüsü dahil çeşitli patojenik mikroorganizmalarla enfeksiyon olasılığı artar.

Kadınlar en az altı kez bir kez önerilirjinekolojik muayene yaptırmak için aylar, vajinal yaymalar yapar, testler alır. Ne kadar erken bir hastalık keşfedilirse, o kadar hızlı ve başarılı bir tedavi olur.Related news

 • Badem yağının bebeklerdeki inanılmaz etkisi
 • Dünya Sağlık Örgütü raporu: Her 6 ölümün 1i kanserden
 • Abc Videoları Sayfa 2

 • Serviks hipertrofisi: ana nedenler ve evreler 67

  Serviks hipertrofisi: ana nedenler ve evreler


  Serviks hipertrofisi: ana nedenler ve evreler 44

  Serviks hipertrofisi: ana nedenler ve evreler 16

  Serviks hipertrofisi: ana nedenler ve evreler 27

  Serviks hipertrofisi: ana nedenler ve evreler 27

  Serviks hipertrofisi: ana nedenler ve evreler 54

  Serviks hipertrofisi: ana nedenler ve evreler 62

  Serviks hipertrofisi: ana nedenler ve evreler 25