Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyorPlumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor
Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor

Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor

Tropik ağaçlar cinsi Plumeriaaile Kurtovye. Güney Amerika, Meksika, Karayipler, Kaliforniya, Pasifik Adaları ve Tayland'ın tropikal bölgelerinde yaygındırlar. Hafif doğal koşullarda, açık toprakta yetişir ve serin bir iklimde sadece seralarda plumeria oluşur. Evde, güzel kokulu çiçek salkımına sahip bu bitkinin çeşitli türlerini yetiştirebilirsiniz.

Plumeria evde nasıl büyümüş gibi görünüyor?

Plumeria evdeDoğada, ağaçlar 5-10 m'ye kadar büyür. Plumeria evde, yer ile sınırlı, 2 m'yi geçmez Bu bitkinin melez olmayan birkaç türü göze çarpmaktadır, ancak iklim koşullarımızda sadece Plumeria rumba yetiştirilebilir.

Bu ağaçtan beri, bir gövdesi var, yoğunEtli dalları (2-5 cm kalınlığında), yapraklar koyu yeşil, bazen gri veya mor ile gölgeli. Yaprakların şekli eliptik, bazen mızrak şeklinde, 15 cm genişliğinde, uzunluğu 45 cm, deri yüzeyindeki damarlar açıkça görülebilir. Sonunda yaprak platin yuvarlatılmış olabilir veya keskin bir uca sahip olabilir, arka taraf tüylü olabilir.

Genç sürgünlerin apikal kısımlarında oluşurçiçekler. Plumeria onlar büyük - 5 cm'den fazla çaplı övünebilir, 5 yaprakları var. Ama 4, 6, 7 yaprakları - normdan sapma değil. Ovaldir, bazen bir spatula şeklinde, diğer türlerden şekilleri farklıdır. Renk çeşitlidir: beyaz, sarı, mor, kırmızı, pembe. Bir gölgenin ortasında olabilirler ve ipuçlarında yumuşakça diğerine dönüşebilirler. Aroma telaffuz edilir, çevreye bağlı olarak değişir.

Bitki Özellikleri

Plumeria odası, bilmeniz gereken bazı özelliklere sahiptir.

 • Bu zehirli bir bitkidir, bu yüzden zararlılardan korkmayın. Ona vurabilecek tek şey, bir örümcek akarı.
 • Plumeria'nın kısımlarından gelen meyve suyu zehirlidir, bu yüzden eldivenlere bakmanız gerekir ve eğer sıvı cildin üzerine gelirse, hemen bol su ile durulayın.
 • Kışın ağaç yaprakları bırakır, bu 3 hafta ile 1.5 ay arasında süren doğal bir süreçtir.
 • Kokulu çiçekler nektarı yoktur, bu nedenle arılar tarafından tozlaşmazlar, ancak bir ebeveynin yetiştirdiği bitkiler tomurcukların renklendirilmesinde farklılık gösterebilir.
 • Meyveler gıda için kullanılamaz, çiçeklenmeden sonra sadece tohumlar için uygundurlar.

Çiçeklenme için ne tür bir mikro iklim yaratmak

Tohumlardan Plumeria

Evinizin plumeria ile süsleneceğine karar vermek,Evde, ona gerekli özeni göstermelisiniz. Uygun sulama, aydınlatma, gübre ve diğer önemli göstergelerden oluşur. İlkbahar ve yaz tencerede toprağın üst tabakası kuruduğunda yeterince sulanmalıdır. Ekimden Mart'a kadar, tamamen kurutmak için toprağı daha az nemlendirin.

Hava ıslak olmalıdır: Bu amaçla, büyüme mevsiminde düzenli olarak püskürtme yapılır. Su yumuşak, dayanıklı, çiçeklere çarpmadan kaçınır. Plumeria etrafındaki nemi arttırmak için, bitki ile pota nemli yosun, çakıl veya genişletilmiş kil içeren bir palet üzerine yerleştirilebilir, böylece kökler onlara ulaşmaz.

Yeni yaprakların büyümesi sırasındaek gübrelemeyi tanıtmak. İlk olarak yaprak büyümesi için yüksek bir azot muhtevasına ve daha sonra yemyeşil çiçeklenme için fosfor ve eser elementlere sahiptir. Gübrenin periyodikliği 2-3 haftadır. Sonbaharda, gübreleme miktarı azalır ve kışın hiç harcama yapmazlar.

Plumeria evde yeterli miktarda güneş ışığı almalıdır. Bunu 18'inin üzerindeki bir sıcaklıkta dışarı alabilirsiniz.yaklaşıkC. Yazın sıcaklığın 24-29 bölgede tutulması gereklidir.yaklaşıkC ve kışın - 15-18yaklaşıkS.

Tohumlardan büyüyen Plumeria

Plumery nereye yerleştirilir

Bitki en çok bulunduğu yere yerleştirilirgüneş ışığı - güney tarafında. Bu mümkün değilse, o zaman en azından doğu ya da batı. Bir balkona yerleştirirken, onu yağmurdan ve rüzgardan korumak gerekir. Küçük bir ağaç, ışıklı pencere eşiğinde harika hissedecek ve oturma odasına ya da yatak odasına büyük bir bitki yerleştirilebilir. Evin çocukları varsa, yaprakları kırmadığından ve ağzınıza almamalarından emin olun.

Bağımsız bitki yetiştirme yöntemleri

Evde Plumeria iki tarafından çarparyollar: kesimler ve tohumlar. Her ikisi de mümkün, sadece farklı zamanlarda çiçeklenme gerçekleşecek. Çiçekli bir bitki elde etmenin daha hızlı bir yolu, plumeria kesimlerini kullanmaktır. Sonbahar ya da kış aylarında hasat edilirler ve onurlu dalları keserler. Yaklaşık 6 ay boyunca dikim ve başka bakım yapılmadan saklanabilirler. Tohumlar çiçeklenme sonrası oluşan dar silindirik baklalardan elde edilir. Genellikle kırmızı-kahverengi veya yeşil, uçlarında işaret edilirler. Plumeria'nın tohumlardan nasıl yetiştirildiğini ve ekimin kesilmesinin nasıl farklılaştığını daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Tohum bitki nasıl

Plumeria çiçeklerBu kurallar havalandırma delikleri ile birlikte kullanılır. Tohumlar ılık su ile dökülür ve birkaç saatliğine bırakılır. Mümkünse, bunları bir fungisit çözeltisinde ve daha sonra hidrojen perokside batırmak daha iyidir - bu çimlenme sırasında çürümeyi önleyecektir (herhangi bir fide görünmediği zaman sulama işlemini kontrol etmek zordur). Toprak tercihen bir mikrodalga fırında veya bir fırında buharda pişirilir. Uygun yaprak ve çim zeminleri, oldukça gevşek ve bol miktarda hava almasına izin verir.

Geniş bir kutuda toprağı küçük bir alana dökün.ve bitki tohumları, aslan balığı yüzeyde bırakılır. Havalandırma için az yer bırakarak camla örtün. Astar sulanmaz, ancak püskürtme tabancasından püskürtülür. Bir veya iki hafta sonra, tohumlar filizlenir ve iki tam boy yaprak oluşturduklarında, ayrı turba fincanlarına nakledilirler. Daha sonra bitkiler bunlarla ekilebilir.

Tohumlu bir kap sıcak vegüneşli bir yer. Zamanla, kabuğu tohumdan ayırma prosedürü, bitkinin büyümesini yavaşlatmayacak şekilde gerçekleştirilmelidir. Fetusu bulun, keçeyi ıslatın ve kabuğuna kısa bir süre için uygulayın, yumuşatır ve kolayca geride kalır. Tohumlardan Plumeria, 2-3 yıl içinde daha erken çiçek açacaktır. Eğer sonucu hemen elde edemezseniz cesaret kırmayın.

Plumeria: kesimler için bakım

Plumeria çelikleriBöyle bir "kütükten" bir ağaç yetiştirmek,ilk önce kesme ucu suya batırılır ve köklendirme maddesi ile toz haline getirilir. Önce sapı 10 cm derinliğe kadar perlitle (turba ile zenginleştirilebilir) yerleştiriniz.Tencere daha düşük bir ısıtma ile sağlanmalı ve parlak bir ışık yakılmalıdır. Sıcaklık 24-28 içinde muhafaza edilmelidiryaklaşıkC. Alt tabaka kururken, alt tabaka sulanır.

Köklendirme 3 aya kadar sürebilir. Başarının ana işareti, yaprakların büyümesinin başlangıcıdır. Bir süre sonra, bitki büyük bir tencereye nakledilir. İlk yıl için çiçek açan tomurcukları alabilirsiniz, ama ikinciden daha geç değil. Biliyorum, evde renkli plumeria hemen çiçek açmaz, tohumlardan veya kesimlerden yetişen zaman alacaktır ve dikkatli bir bakım ve kontrol gerektirecektir.

Yetişkin bitki transplantasyonu

Plumeria odasıYani, ekili dikti, sen kaldırdıParlak renkler ve kokulu bir koku ile evi memnun eden Plumeria. Onu gerekli şartlarda sağlamak, şimdi yapmanız gereken her şey değildir. İlkbaharda her 2 yılda bir nakledilmeli ve genç bitkiler - her yıl. Ağaç güçlü bir kök sistemine sahiptir, bu yüzden geniş ve geniş bir pot seçin. Bitki zaten tamamen büyüdüğünde ve kapasiteyi arttıracak bir yer olmadığı zaman, kişi toprağın üst tabakasını değiştirmeye kendini yetebilir.

Kullanarak bir besin substratı hazırlayınturba, humus, sod arazi ve kum oranı 1: 1: 2: 1. Tencerenin dibinde drenaj, ince genişletilmiş kil yüklemelidir. Transplantasyon lastik eldivenlerde yapılmalıdır, böylece laktik meyve suyu cilde ulaşmaz. Ayrıca, çiçeklenme sonrası zayıf, deforme, çok uzun, hasta kararmış dalları budama. Tedaviden önce bıçak veya budayıcı, alkolle silin. Üreme için uygun kesimler iyi kesimlerden elde edilecektir.

Plumeria hakkında ilginç gerçekler

 • Bu güzel tropik ağaç adını Fransız botanikçi Charles Plumier'in onuruna aldı.
 • Bitki için bir başka isim, ilk defa, bu sıradışı çiçeklerin aromasıyla parfümler yaratan, İtalya'dan bir asilzade onuruna frangipani.Plumeria bakımı
 • Onlar tarafından yayılan koku tam olarak tarif edilemez: baharat, yasemin, gardenya, narenciye kokusu. Koku değişebilir. Özellikle sabahları telaffuz edilir.
 • Laos ve Bali'nin ulusal çiçeği.
 • Antik Maya, Plumeria'yı erotik bir tezahürde aşkın sembolü olarak algılamıştır.
 • Budist inancının bazı ülkelerinde, bu çiçekler ölümsüzlüğü sembolize eder, bu yüzden tapınaklar etrafında çok sayıda ekilirler.
 • Plumeria özü kozmetikte kullanılır: cilt üzerinde rejenere, anti-inflamatuar, antioksidan etkiye sahiptir. Gece kremleri ve temizleyicilerin bir parçasıdır.

Evinizin dekoratif plumeria ile süslenmesini sağlayın: Bu konu üzerinde yoğunlaşırsanız tohumdan tohum üretmek zor değildir.

Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyorPlumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor

Related news

 • Hintpare tarifi – Şekerpare tadında irmikli hintpare tatlısı nasıl yapılır – Tatlı tarifleri
 • Girişimci faaliyet belirtileri
 • Limon diyeti
 • Bilgisayar mimarisi kavramı ve temel türleri
 • Alain de Botton. Yazarın kısa özgeçmişi. En İyi Kitaplar

 • Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor

  Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor


  Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor

  Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor

  Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor

  Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor

  Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor

  Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor

  Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor

  Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor

  Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor

  Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor

  Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor

  Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor

  Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor

  Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor

  Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor

  Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor

  Plumeria evde. Plumeria: tohumlardan büyüyor