Çöpün bir iş olarak sınıflandırılması ve geri dönüşümüÇöpün bir iş olarak sınıflandırılması ve geri dönüşümü
Çöpün bir iş olarak sınıflandırılması ve geri dönüşümü

Çöpün bir iş olarak sınıflandırılması ve geri dönüşümü

Atıkların ve çöplerin geri dönüşümü - çevre ve toplum için sadece yararlı bir iş değil, aynı zamanda iyi bir gelir elde etme fırsatıdır.

Çöpün bir iş olarak geri dönüşümü

Üretimin toplum için işlenmesinin önemi

Gerçekten, çöp hammaddesikelimenin tam anlamıyla ayaklarınızın altında yatıyor. Çöpün bir işletme olarak geri dönüşümü, sosyal açıdan önemli bir alana bağlanabilir. Bu tür faaliyetlerin uygulanmasından elde edilen fayda sadece girişimcinin cüzdanında değil, aynı zamanda daha saf hale gelir. İlgili iş planının sadece belediye yetkililerinden onay alması değil, aynı zamanda bütçeden hibe ve sübvansiyon alma olasılığı da artmaktadır.

Bu nedenle, optimal bir çözüm olarak,iki faaliyet alanını seçin: arıtma aşamasını mevcut üretim döngüsüne entegre etmek veya ayrı bir çöp işleme tesisi kurmak. Yani, her şeyi sırayla düşünün.

İşleme için atık türleri

Geri dönüşüm farklı atık türleri alabilir. Bu onların seçimidir ve sonraki üretim başlangıç ​​aşamalarının uygulanmasına bağlıdır. İkincil hammaddelerin başlıca türleri şunlardır:

 • atık kağıt (kağıt ve karton);
 • kauçuk ürünler (örneğin, lastikler);
 • plastik ve polimerler;
 • cam kaplar ve cam dövüşü;
 • talaş ve diğer odun atıkları;
 • demir ve demir dışı metaller.

Üretim sürecinin aşamaları

çöp fabrikası

Tüm üretim süreci oluşurbirkaç aşama. Bu nedenle, girişimci karar vermesi gerekiyor: bir "kapalı döngü" sadece sıralama ve atıkların geri dönüşümü yarı bitmiş ürünler (diğer sektörlerde hammadde haline gelebilir malzemeler) üretmek için kendi fabrikasında yapılacaktır olsun, ister ve bitmiş ürün çıkışı olsun. Özel boncuklar ve polimeri - - küçük sıkıştırılmış blokların ara maddeler ile ilgili olarak, parça kauçuk, cam elde otomobil lastiklerinin tür örnekler neden olabilir. Nihai ürün odun atığından imal topaklar görülebileceği gibi, talaş yonga üretilen ve tuvalet kağıdı atık kağıt elde edilir.

Bu arada, kağıt işleme işindeUygulamaya, birçok ağacın hayatını kurtarmak için mükemmel bir fırsat olduğu için daha ayrıntılı olarak yaşamak istiyorum. Alınan hammaddeden iki çeşit hazır ürün almak mümkün: mektup kağıdı ve karton. Ve kartonun işlenmesi - oldukça karlı ve hızlı bir şekilde geri kazanılmış üretim süreci.

evsel çöplerin geri dönüşümü

Çöp işleme işleminin teknik ekipmanı

Yani, işadamı karar verdiİşletmelerinin üretim yönelimi. Bir sonraki önemli adım çöp işleme teknolojisidir. Bunu yapmak için uygun ekipmanı satın almanız gerekir. Evrensel çöp işleme tesisini düşünürsek, bu işletmenin organizasyonunun başında önemli maliyetler gerekecektir. Aynı zamanda, elle çalıştırılan makine ve otomatik hatlar maliyet açısından önemli ölçüde farklılık gösterir.

Yine de, bir tür çöpü işlemek için ekipman olacak. Onun listesi doğrudan üretim özelliklerinin seçimine bağlı.

Araba lastiği geri dönüşüm ekipmanları

Örneğin, lastikleri işlerken, şu ekipmana ihtiyacınız vardır:

 • Kesmek için - yan duvarları kesmek için tek tek makineler, lastikleri ayrı bantlara ayırmak, halkayı sıkmak vb.
 • Taşlama ve müteakip ayırma için - kırmak için makine, elde edilen çipleri zaten kırıntı, manyetik ayırıcı ve bantlı konveyörde işlemek için silindirler.

Sonuç olarak, ortaya çıkan lastik çipleriYol yüzeyi onarımı sırasında asfaltta yaygın bir katkı maddesi olarak kullanılmalıdır. Bu yarı mamul ürün, yol tamircileri için oldukça başarılı bir şekilde satılabilir.

atık ve çöp işleme

Evsel ve ağaç artıkları işlenme için donatım

Örneğin, plastik şişeler gibi evsel çöplerin işlenmesi planlanıyorsa, bu durumda aşağıdakiler için ekipman satın almak gerekir:

 • temizlik ve yıkama;
 • öğütülmesi;
 • granülasyon ve plastik pul üretimi;
 • Bütün şişelerin briketlere preslenmesi.

Temel ekipman seti (makineler ve cihazlar) girişimciye 500 bin ruble, otomatik hat - en az 1 milyon rubleye mal olabilir.

bu tür atıkların işlenmesi sırasında dikkate şişeleri dikkatlice renk ve polimerin türüne göre başvurulması gerektiği gerçeğini almalıdır.

Bugüne kadar en erişilebilir kalıntılarıyerine hammadde veya yarı mamul ürünlere göre, bir hazır ürün alabilirsiniz bir ticari kuruluşun kullanımı nedeniyle olarak odun atığı (granüller), işlenmesi için aletler. Sözde "kapalı döngü" ve mini makinelerin Bu süreç peletleme önce ince yerden, üretim iş kesinlikle tüm aşamaları yapmak. Ve maliyeti oldukça uygun - 300 bin ruble kadar. Briketler şeklindeki bitmiş ürünler, kazan daireleri ve yerli kazanlar için yakıttır.

çöp işleme ekipmanı

Gerekli belgelerin uygulanması

Atık işleme,iş, zaten uygun lisansı kaydetmek için gerekli olan üretim aktivitesini ifade eder. Rosprirodnadzor'da gerek bireysel gerekse tüzel kişilik olarak gerekli tüm gerekliliklere tabi olarak elde edilebilir. Bunların arasında, varlıklardan birini beklemek gerekir:

 • Bölge ve ilgili binalar,Bu üretimin organizasyonu için gerekli. Ayrıca çöpün depolanması gibi önemli bir anı da göz önünde bulundurulmalıdır. Sıhhi kurallara göre, yerleşim alanından uzaklık 600 metreden az olmamalıdır.
 • Bildirilen uzmanlığın gerekli ekipmanı.
 • Atıkların taşınması için sertifikalı araçlar.
 • Çalışanlarla iş sözleşmesi mahkumları (personel eğitimi zorunludur).

Bu lisans verildiğinde,Mevcut: proje dokümantasyonu, Sıhhi ve Epidemiyolojik İstasyonun ilgili yaptırımları, Acil Durum Tedbirleri Bakanlığı, Rostekhnadzor, Rospotrebnadzor ve kira veya arazi belgeleri. Her ayrı izin ücretsiz olarak verilmez ve yaklaşık 1.5-2 bin ruble maliyeti. Ayrıca bu aşamada, bölgeyi ve binaları temizlemek için maliyetler olabilir.

Lisans almak için prosedürün geçme süresi -bir haftadan birkaç aya kadar. Her bir faaliyet türü için ayrı lisansların gerekli olduğu belirtilmelidir: atıkların toplanması, taşınması, depolanması ve işlenmesi.

işe alım

Böylece gerekli tüm izinlerAlındı, öncül hazırlandı, ekipman teslim edildi ve kuruldu. Bu nedenle işe alım başlama zamanı. Başka bir deyişle, doğrudan üretim sürecini organize etmek gerekir.

çöp işleme teknolojisi

Hammadde üretiminin sağlanması

Çöpün bir işletme olarak geri dönüşümü şunları içermelidirgeri dönüştürülebilir maddelerin elde edilmesi gibi önemli bir nokta. Bu durumda, seçilen hammaddenin türüne bağlı olarak birbirinden farklı birkaç seçenek vardır.

İnşaatı planlaması planlanıyorsaçöp, daha sonra uygun tesislerde veya marangozluk atölyelerinde alınabilir. Herhangi bir inşaat sahasında çöp imhasıyla ilgili sürekli bir sorun var. Girişimci kendini ihraç etmeyi teklif ederse, o zaman bu tür hammaddeler bir çukurluk için elde edilebilir (sadece ulaşımın organizasyonu için masraflar vardır).

Araba lastikleri almak da olabilirminimum yatırımla düzenlenmiştir. Örneğin, bir lastik dükkanı ve bir atölye ile pazarlık yapmak kolaydır. Atık kağıt, çok sayıda ambalaj ve ambalajın bulunduğu mağazalardan ve aktif iş akışına sahip kurumlardan elde edilebilir.

Ancak, ev içi geri dönüşümden bahsediyorsakAtık, bu durumda durum biraz daha karmaşıktır. Nüfusun dahil olması nedeniyle uygun atık kabul merkezlerini organize etmek, yönetim şirketleri ile özel anlaşmalar yapmak mümkündür. Bu, ayrı atık toplama işleminin gerçekleştirileceği özel kaplar gerektirebilir.

Evsel atık almak için başka bir seçenek -Onların alımı ve depolama için platformlar organize. Bu tür maddeler nüfusa konut alanlarında küçük bir ücret karşılığında atık karlı oldu olmalıdır ve çöpe atmak değil. Bu nokta, ağırlıkları ile donatılmış olmalıdır.

çöplerin ayrıştırılması ve işlenmesi

İşletmenin avantajları ve dezavantajları

Çöpün bir işletme olarak geri dönüştürülmesi bazı avantaj ve dezavantajlara sahiptir.

Yani, avantajlara taşımak mümkündür:

 • Yüksek kârlılık, büyük bir avantajdır, çünkü iyi bir kâr elde etmenize katkıda bulunur.
 • Çevre temizlendikçe ve çöplükler küçüldükçe devlet kurumlarının "yeşil yol" konusuna saygı gösterin.

Bununla birlikte, herhangi bir üretim gibi, bunların başlıcalarını tanımlamak için gerekli olan bazı eksiklikler vardır:

 • İlk aşamada bazı zorluklar. Yukarıda gösterildiği gibi, gerekli tüm belgelerin işlenmesi birkaç ay sürer.
 • El emeği kullanımı. Bu durumda, yetkin bir çalışan motivasyon sistemi dikkate alınmalıdır.
 • Bitmiş ürünlerin satışı için pazarların belirlenmesinin yanı sıra, istikrarlı bir hammadde tedarikinin sağlanması.

Tüm eksiklere rağmen,Nihayetinde sadece zorluklar sundu, bu tür iş sadece iş varlığına değil, aynı zamanda çevreye ve insanlara da fayda sağlayabileceğinden, iş sektörünün dikkatini hak ediyor. Bu nedenle, ekonomik kurumlar, çöpün işlenmesini sağlama isteğini ifade ederken, devlet yetkilileri tarafından teşvik edilmelidir.

Çöpün bir iş olarak sınıflandırılması ve geri dönüşümüÇöpün bir iş olarak sınıflandırılması ve geri dönüşümü

Related news

 • Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı
 • Tunus İşi Battaniye Modeli Yapılışı
 • Beklenmeyen sorun: e-postanızı nasıl bulacağınız
 • Boğaz Enfeksiyonunun Belirtileri Nedenleri Tedavisi
 • Ağda Yapmadan Tüylerinizden Kurtulmanın Yolu

 • Çöpün bir iş olarak sınıflandırılması ve geri dönüşümü

  Çöpün bir iş olarak sınıflandırılması ve geri dönüşümü


  Çöpün bir iş olarak sınıflandırılması ve geri dönüşümü

  Çöpün bir iş olarak sınıflandırılması ve geri dönüşümü

  Çöpün bir iş olarak sınıflandırılması ve geri dönüşümü

  Çöpün bir iş olarak sınıflandırılması ve geri dönüşümü

  Çöpün bir iş olarak sınıflandırılması ve geri dönüşümü

  Çöpün bir iş olarak sınıflandırılması ve geri dönüşümü

  Çöpün bir iş olarak sınıflandırılması ve geri dönüşümü

  Çöpün bir iş olarak sınıflandırılması ve geri dönüşümü

  Çöpün bir iş olarak sınıflandırılması ve geri dönüşümü

  Çöpün bir iş olarak sınıflandırılması ve geri dönüşümü

  Çöpün bir iş olarak sınıflandırılması ve geri dönüşümü