Oruç güzelleştirir mi

Oruç güzelleştirir mi
Oruç güzelleştirir mi


Oruç güzelleştirir mi?

Oruç yaza denk gelip uzun saatler tutulunca, sorular da artıyor. Gün uzun,hava da sıcak olunca oruç cildi nasıl etkiler? Oruç, aynı zamanda cilde canlılık veren bir detoks mudur?

Manevitatminin yüze yansıyan pozitif etkisi de cildi güzelleştiriyor mu mesela? Oruç tutarken ciltsağlığı açısından nelere dikkat etmek gerekir?

Diyetisyen Nil Şahin Gürhan, eğer sağlıklı beslenir ve bol su içersek orucun bir nevi detoks gibi değerlendirilebileceğini söylüyor.

Cilt sağlığıiçin şartlarıysa sağlıklı besin elementlerini yeterlimiktarda almak…

Kimyasal katkı maddelerindenuzak durmak…

Olabildiğince çok su içmek.

Bu şartlar altında cilt canlanıp parlıyor.

Doktor Gönül Ateşsaçan da “Oruç tutmak tam bir arınma, yani detokstur” diyor. “Vücut toksinlerden arınır vetüm organlar sindirimle uğraşmak yerine kendini yeniler. Cildimiz de buna dahildir.”

Onun şartı da bolca sıvı almak. Bunun da en kolay, su, taze meyvelerden yapılmış meyve kompostosu ve ayranla sağlanabileceğini söylüyor.

Yine bir diyetisyen ve yaşamkoçu GizemŞeber ise orucu kısmi bir detoks olaraknitelendiriyor:

“Bazı bilimsel çalışmalar, orucun sindirim sistemini dinlendirdiği yönünde bilgiler sunuyor. Fakat sahurla iftar arasındaki uzun zaman dilimi nedeniyle yaz aylarına denk gelen ramazan ayları tam birdetoksolarak değerlendirilemez.”

Cildin kolajen yapısını sürdürebilmesi için birçok mineral ve vitamine,aynı zamanda proteine ihtiyacı olduğunu belirten Şeber, düzenli olarak süt, yoğurt, ayran, yumurta,peynir, et, tavuk, balık ve C vitamininden zengin sebze ve meyveler tüketilmesini öneriyor.

Vücutta sıvı kaybını dengelemek adına çay,kahve ve kolalı içecek gibi kafeinli içeceklerintüketiminin azaltılmasını öneren Şeber, Evitamininin en zengin kaynakları fındık, bademve cevizin günde 1 avuç tüketilmesini tavsiyeediyor.

Cilt dostu Omega-3 yağ asidinin en zenginkaynağı balığı ramazanda tüketmek istemeyenlereönerisiyse, semizotu ve kuruyemişler.

Ayrıcatam buğday, çavdarlı ekmekler, kepekli pide, kepeklilavaş gibi yiyecekler de beslenmedüzeninde mutlaka yer almalı.

Cilt sağlığı için… Dr.

Oruç güzelleştirir mi

Oruç güzelleştirir mi

Related news Oruç güzelleştirir miOruç güzelleştirir mi


Oruç güzelleştirir mi


Oruç güzelleştirir mi


Oruç güzelleştirir mi


Oruç güzelleştirir mi