Çocuklarda sulu yaralar impetigoÇocuklarda sulu yaralar impetigo


Çocuklarda sulu yaralar impetigo 33 29.01.2019, 09:52

çocuklarda sulu yaralar impetigo

OKUL YARALARI YANİ İMPETİGO NEDİR NEDEN OLUR NASIL TEDAVİ EDİLİR

Belki hiç adını bile duymadığımız bir hastalıktır İmpetigo, yada belkide yaşadığımız bir cilt sorunu olduğu halde ismini bilmiyor olabiliriz. İmpetigo bulaşıcı bir cilt hastalığı olduğundan okulda çocuklarınıza bulaşabilir. Bu nedenle okul yaraları ismi ile de biliniyor. İmpetigo bakterilerin neden olduğu bir cilt enfeksiyonudur. İmpetigo yaygın olarak yüz ile kol ya da bacaklarda oluşur. İmpetigo antiseptik deri solüsyonları ile tedavi edilir. Ayrıca, ağızdan antibiyotik alınması ya da deriye antibiyotikli krem sürülmesi de gerekebilir.

İmpetigo Nedir:

İmpetigo, deride akıntı ve kabuk oluşumuna ve bazen de su toplayan kabarcıklara neden olan bakteri kökenli bir cilt enfeksiyonudur. Yüz ya da kol ve bacaklar gibi belli bölgelerde birkaç gün içinde oluşur. Bazen gövdeye de yayılabilir. İmpetigo çok bulaşıcıdır ve bu bağlamda bir aile bireyinden diğerine veya okulda çocuklardan birbirlerine bulaşabilir. Bu nedenle “okul yaraları” olarak da adlandırılır. Enfeksiyon normal olarak herhangi bir belirtiye neden olmaz ve yara izi
bırakmaz. Bazen egzama gibi bir cilt hastalığının üzerinde oluşabilir. Bu, egzamalar derinin patlayarak sarı kabuklu daha kötü bir duruma gelmesine neden olabilir.

İmpetigo Nedenleri:

İmpetigo burunda bulunan “stofilokok” adlı bakterilerin yol açtığı bir enfeksiyondur. Zedelenmiş deriye doğru hapşırmakla ya da solukla bulaşır ve hızla yayılarak iltihap ve ağrılı kabarcıklara neden olur. Zamanında önlem alınmaz ve tedavisi yapılmazsa doğrudan temas ya da havlular yoluyla ailenin öteki üyelerine ve başka kişilere bulaşır.

İmpetigo Nasıl tedavi edilir:

İmpetigo bir böcek ısırığının kaşınması ya da derideki hafif bir çatlağın mikrop kapması sonucunda başlayabilir. Bunu önlemek için, kesik ya da çiziklere antiseptik solüsyon sürülmesi gerekir. Enfekte olan deriyi antiseptik solüsyon ile yıkama ve doktorun verdiği antiseptik kremi sürme hafif impetigo vakalarının tedavisinde etkili olabilir. Enfeksiyonun çok yaygınlaşması durumunda, doktor antiseptiklerle birlikte kullanılmak üzere antibiyotik (ağızdan) verebilir.
İmpetigo enfeksiyonu olan çocuklar diğer çocuklardan uzak tutulmalıdır. Ağızdan antibiyotik tedavisinin ba?lamasının ardından 24 saat sonra çocuk artık bulaştırıcı değildir ve enfeksiyonu başkalarına bulaştıramaz.


Çocuklarda sulu yaralar impetigoÇocuklarda sulu yaralar impetigo

Related news

 • Çok İzlenen Videolar
 • Kükürt merhem
 • Diyete hazır mısın’ testi
 • Enginar Yapraklı Yalancı Midye Dolmalar

 • Çocuklarda sulu yaralar impetigo 65

  Çocuklarda sulu yaralar impetigo


  Çocuklarda sulu yaralar impetigo 52

  Çocuklarda sulu yaralar impetigo 46

  Çocuklarda sulu yaralar impetigo 60

  Çocuklarda sulu yaralar impetigo 25

  Çocuklarda sulu yaralar impetigo 7

  Çocuklarda sulu yaralar impetigo 49