Çocuklarımızı çapraşık dişlerden nasıl koruyabiliriz Erken teşhis ve tedavi önemli midirÇocuklarımızı çapraşık dişlerden nasıl koruyabiliriz Erken teşhis ve tedavi önemli midir


Çocuklarımızı çapraşık dişlerden nasıl koruyabiliriz Erken teşhis ve tedavi önemli midir 82 09.02.2019, 14:56

Çocuklarımızı çapraşık dişlerden nasıl koruyabiliriz ? Erken teşhis ve tedavi önemli midir ?

Çocuklarımızı, süt dişleri sürerken ileri yaşlarda daha estetik,çapraşıklığı olmayan,daimi dişleri taşıyabilmesi için çocuk diş hekimleri ile mutlaka tanıştırmalıyız.

Çünkü, erken süt dişi kayıpları ve bunların yerlerinin daimi dişlerin sürmesine kadar korunmaması halinde diğer dişler kayarak bu yerleri kapatmakta ve daimi dişlerin sürecekleri yerleri işgal etmektedir. Süt dişlerinin erken kaybedilmesi ve alttan gelen sürekli dişe rehberlik edememesi durumunda yer darlıkları ortaya çıkabilir.Bu da dişlerin çapraşıklığına veya gömülü kalmasına sebep olmaktadır.Çocuk diş hekimleri bu yer darlıklarının giderilmesi ile de ilgili hekimdir.Kayıp dişin yerini tutan ve yer tutucu adı verilen aygıtlar ile tedavi yapılarak sağlıklı dişlerin sürmesi sağlanılmaktadır.

Sürekli dişlerin ortodontik tedavisi Ortodontistler tarafından yapılmaktadır.Süt dişleri döneminde görülen parmak emme, dudak yeme gibi alışkanlıklara bağlı olarak ortaya çıkan sorunları ortadan kaldırır.Çenenin iskelet yapısında kalıcı bir bozukluk meydana gelmesi engellenmiş olur. Alt ve üst çene gelişiminin birbiriyle uyumlu olarak meydana gelmemesi sonucunda ortaya çıkan çenelerarası uyumsuzluk da ortodontinin tedavi alanına girer.

Ortodontik tedaviler 9-10 yaşlarda,düzenli kontroller ile diş bozukluklarının tespit edilmesi ile çapraşıklığı önleyecek tedavi planın oluşturulmasını sağlayarak,ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçmiş olur.

Ağız hijyenine dikkat edilmezse, ortodonti tedavisi sırasında çürüklerin ve dişeti problemlerinin oluşması kaçınılmazdır.Ortodontik tedavi sürecinde dikkat etmeniz gerekenler:

• Dişlerinizi hergün diş hekiminizin tarif ettiği gibi,uygun diş fırçası ve macunu ile ihtiyaç duyulursa ara yüz diş fırçaları ile fırçalayın, gerekirse ağız gargarası kullanın.
• Şekerli yiyecek ve içecek tüketimini azaltın.Bu dönemde tellerin arasına biriken şeker dişlerinizin daha kolay çürümesine neden olur.
• Havuç, elma,kraker,Sert,kabuklu kuruyemiş ve cips gibi gibi sert yiyecekler ve yapışkan yiyecekleri tüketmeyin veya çok küçük parçalara bölerek tüketiniz,braketlerin düşmesine neden olabilir.
• Kemikli et,tavuk gibi yiyecekleri ısırarak değil,bıçak yardımıyla yiyin.
• Yiyeceklerinizi küçük parçalara bölerek ağzınıza alın.
• Ortodontik tedavi boyunca genellikle sakız tavsiye edilmez.tellere takılabilir ve çıkmalarına, zarar görmelerine neden olabilir.
• Asitli içeceklerden uzak durun.

Doç.Dr.


Çocuklarımızı çapraşık dişlerden nasıl koruyabiliriz Erken teşhis ve tedavi önemli midirÇocuklarımızı çapraşık dişlerden nasıl koruyabiliriz Erken teşhis ve tedavi önemli midir

Related news

 • Hintpare Tatlısı Tarifi
 • Kinoalı tavuk köftesi tarifi
 • Hap Kullanmadan 5 Dakikada Baş Ağrısından Nasıl Kurtulunur

 • Çocuklarımızı çapraşık dişlerden nasıl koruyabiliriz Erken teşhis ve tedavi önemli midir 57

  Çocuklarımızı çapraşık dişlerden nasıl koruyabiliriz Erken teşhis ve tedavi önemli midir


  Çocuklarımızı çapraşık dişlerden nasıl koruyabiliriz Erken teşhis ve tedavi önemli midir 76

  Çocuklarımızı çapraşık dişlerden nasıl koruyabiliriz Erken teşhis ve tedavi önemli midir 97

  Çocuklarımızı çapraşık dişlerden nasıl koruyabiliriz Erken teşhis ve tedavi önemli midir 40

  Çocuklarımızı çapraşık dişlerden nasıl koruyabiliriz Erken teşhis ve tedavi önemli midir 47

  Çocuklarımızı çapraşık dişlerden nasıl koruyabiliriz Erken teşhis ve tedavi önemli midir 43

  Çocuklarımızı çapraşık dişlerden nasıl koruyabiliriz Erken teşhis ve tedavi önemli midir 62