Çocuğumu Dişçiye Götürmeye Nasıl İkna Ederim 2019

Çocuğumu Dişçiye Götürmeye Nasıl İkna Ederim 2019
Çocuğumu Dişçiye Götürmeye Nasıl İkna Ederim


Çocuğumu Dişçiye Götürmeye Nasıl İkna Ederim?

Çocuğumu Dişçiye Götürmeye Nasıl İkna Ederim?

Her çocukta sıklıkla görülen,diş doktoruna gitmek istememedurumu, oldukça yaygındır. Ya gördükleri ya da duydukları yüzünden diş doktoru dendiğinde bile korkup kaçacak yer arayan veya gitmemek için inatlaşan, ebeveynleriyle kavga eden çocuklar için anne ve babalar çareler ararlar.

Ancak yaş büyüdükçe, çıkan süt dişlerinin bakımsızlıktan çürümesi ya da zamanı geldiğinde düşmesi sırasında doktora ihtiyaç duyan çocuk büyük bir strese girerler.

Çocuklarda diş tedavisi

Çocuklar Diş Doktorundan Neden Korkar?

Sadece çocuklarda görülmekle kalmayan,diş koltuğu fobisibirçok insanın en zorluk çektiği konudur.

Belki çocukluktan kalan bu durum, yetişkinleri bile zora sokar. Bu nedenle çocuklarınıza diş doktoruyla ilgili bilgi verirken, gerçekleri anlatmak en güzelidir.

İmkânı olan anne babaların, çocuklarını diş doktoruna sadece gezme amaçlı ve ortamı gösterme amaçlı götürmeleri gerekmektedir. Yoksa ilk defa gördükleri dişçi koltuğu ve diş doktoru kesme delme aletleri sonrası, çocuğunuz bir daha doktora gitmek istemeyebilir.

Çocukları korkutmamak ve muayenelere alıştırmak için özel olarak dekore edilen çocuk diş doktoruna gidemeyecek olan anne babaların, çocuklarını bu duruma alıştırması gerekmektedir. İlk defa dişçi koltuğuna oturan ve yapılan işlemlerle korkan çocuk, çok geçmeden o koltuktandişçi fobisiolarak kalkacaktır.

Çocuğu Diş Doktoruna Nasıl Hazırlarız?

Çocuğunuzun dişlerine birinin ellemesi, ona epeyce garip gelecektir. Bu nedenle diş kontrolleri zamanı gelmeden, çocuğunuzla evde dişçilik oyunları oynamanız onun bu işe biraz daha ılımlı bakmasını sağlayacaktır.

Sıra ona geldiğinde, siz de kendi dişlerinizi ona göstermeli ve daha önce yapılan işlemleri olumlu cümlelerle ona anlatmalısınız. Diş doktorunun kim olduğunu ve ne iş yaptığını ona tarif etmelisiniz.

Etrafında çocuğunuzdan önce diş doktoruna giden arkadaşları veya akrabalarınız varsa, çocuğunuzu onlarla konuşturabilir ve tecrübelerini anlatmasını isteyebilirsiniz. Bu sayede diş doktoruna giden ilk çocuğun kendisi olmadığını ağlayan çocuk, daha az tedirgin hissedecektir.

Çocuğu diş tedavisine hazırlamak

Çocuklarda Diş Doktorunun Önemi

Diş doktoruna sürekli giden, diş kontrollerini rahatlıkla yaptıran çocukların, diş gelişimleri kontrol altında olduğundan, daha rahat bir süreç geçirir. Ancak bu rahat dönemin en büyük mimari, diş doktorunun kendisidir. Çocuğa olan yaklaşımı ve hitabıyla çocuğu yumuşatan ve güvende hissettiren doktorlar, çocuk hastaları tarafından sevilir ve bir sonraki kontrole strese girmeden giderler.

Bu nedenleçocuk diş çekmedönemine girmeden, diş doktorunu belirlemeli ve bir an önce çocuğunuzu diş doktoruyla tanıştırmalısınız. Diş doktoruna geldiğinde hangi koltuğa oturacağını ve ortamı mutlaka göstermelisiniz.

Düzenli olarak diş doktoruna giden çocukların dişlerinde, ciddi problemler olmayacağından kötü senaryolarla da karşılaşma riskiniz bir o kadar azalacaktır.

Çocuklarda Diş Doktoru Zamanı

İlk süt dişleri çıkmaya başladığında, yavaş yavaş doktora alıştırılması gereken çocuklar, dişleri dökülmeye ve kötü bakım sonrası çürümeye başladığında,süt dişi çekimiiçin kendilerini diş doktoru koltuğunda buluverirler. Bu durum psikolojik olarak kötü sonuçlanırken, bir daha çocukları doktora götürmek pek de kolay olmaz.

Eğer çocuğunuz dişçiye gitmek istemiyorsa, onu motive etmeye çalışmalısınız ve modunun iyi olduğu bir zamanı seçmelisiniz. Oyun parkına giderken birden kendini doktor koltuğunda bulan çocukların ailelerine olan güvenleri de kırılacaktır. Bu nedenle, her şeyi açık açık konuşmalı ve randevuyu da onunla birlikte almalısınız.

Gerekeli durumlarda, yapılansüt dişi çekimi sonrası, çocuğunuzun günlünü almayı ve modunu yükseltmeyi de unutmamalısınız. Belki ısrarla belki de kolaylıkla gitmiş olsun, diş doktorundan sonra küçük bir gezi, belki bir oyun parkı ya da oyuncak çocuğunuzun dişçi koltuğunda hissettiği gerginliği atmasına yardımcı olacaktır.


Çocuğumu Dişçiye Götürmeye Nasıl İkna Ederim 2019

Çocuğumu Dişçiye Götürmeye Nasıl İkna Ederim 2019

Related news Çocuğumu Dişçiye Götürmeye Nasıl İkna EderimÇocuğumu Dişçiye Götürmeye Nasıl İkna Ederim


Çocuğumu Dişçiye Götürmeye Nasıl İkna Ederim


Çocuğumu Dişçiye Götürmeye Nasıl İkna Ederim


Çocuğumu Dişçiye Götürmeye Nasıl İkna Ederim


Çocuğumu Dişçiye Götürmeye Nasıl İkna Ederim