Neden diye nasıl heceliyorsun - tire mi yapıyorsun değil mi 2019

Neden diye nasıl heceliyorsun - tire mi yapıyorsun değil mi 2019

Neden diye nasıl heceliyorsun - tire mi yapıyorsun değil mi 98 31.01.2019, 12:05

"Neden" diye nasıl heceliyorsun - tire mi yapıyorsun değil mi?

Bazı insanlar, "nasıl" yazacakları sorusuyla ilgileniyor: ayrı ayrı olsun veya olmasın, verilen yapıda virgüle ihtiyaç duyuyor musunuz?

Konuşmanın hangi bölümünde "neden" kombinasyonu var?

Bir tire veya bu veya bu tasarım yazmak için değil,Bunu çözmek yalnızca konuşmanın hangi bölümünde olduğu açık olduğunda mümkündür. Bu durumda bu karmaşık bir ittifaktır. Yardımıyla birlikte, alt parça bileşik cümlenin ana kısmına katılır. İşte şema ile bir örnek:

çünkü bir tire veya değil

Yukarıdaki örnekte ana kısmından itibaren soruyu "sormak bağlı olmalıdırNeden?". Buna verilen yanıt, tam da ikinci kapsamlı öneri olan karmaşık bir birliği içeren "çünkü". Bir tire ile ya da belirtilen birliği yazmayın - bu soru ile hemen hemen sonra anlayacağız.

Sözcük eşanlamlıları

Bu çok birliktelik ortaktır. Yüksek şarkılar, kasaba halkının sohbetlerinde ve bilimsel eserlerde bulunabilir. Ancak, gerektiği takdirde, örneğin, tekrar edilmemesi çok sıklıkla eşanlamlılar tarafından değiştirilir. Ve bazen yazarın şüphelerini yazarken şu sözleri yazıyor: "çünkü" bir tire mi yazıyor yoksa yazmıyor mu? Eş anlamlılar burada kullanılıyor:

 • necause;
 • çünkü;
 • Bunun sayesinde;
 • gerçeği nedeniyle;
 • çünkü;
 • çünkü;
 • Aslında;
 • gerçeği nedeniyle;
 • o zaman.

Edebî metinte sendika eşanlamlarının kullanılması

Balta kesemeyeceğini söylediler. Ve bu öyle. Dolayısıyla, stil boyamaya, bağlamda alakaya dikkat ederek eşanlamlıları kullanmalıdır.

Aşağıdaki diyagramda konuşma biçiminde cümlenin eşanlamlı değişkenlerini göz önünde bulundurun.

çünkü yazılmış olduğu gibi, bir tire veya değil

Açıkça görülüyor ki, eski kitap "for""ya da" kesinlikle bir iş "in" gerçeği nedeniyle "bu bağlamda saçma görünecektir. Fakat ortak sözcük yerine geçmek için "sonuçta" veya ortak "çünkü" oldukça uygundur.

Birliğin bilimsel veya ticari bir metin eşanlamlarının kullanılması

Her konuşma tarzı kendi kurallarını belirler. Örneğin, bilimsel veya ticari bir metinte, sözlüğe özgü sözcük dağarcığına daha dikkatli olmalıdır:

Ofis çalışanlarının işyerine kesinlikle katı bir saatte gelmeleri zorunludur, çünkü bir dakikalık bir kayıp maaşı etkileyecektir!

Herkes, kelimenin burada ne kadar uygun olmadığını hissediyor"Sonuçta". Reklamın Prikaznoy tarzı, resmi şansöre karşı"Aslında nedeniyle", "çünkü"yaygın olarak kullanılan "çünkü »ve "çünkü". Ve o zaman yazımdan çok emin değilseniz şüpheye el koymaya başlayabilirsiniz. Gerçekten "for" yazan bir tire mi yazmanız gerekmiyor mu?

çünkü bir tire veya değil

Elbette, tek kelimeli birlik eklemek basittir. Örneğin, bu reklama biraz mizah eklemek "archaism" için yardımcı olacaktır. Her ne kadar üç harf sözcüğünde bir hata yapmak oldukça zor olsa da, bunların hepsini değil, küçük bir ironik muamele onların beğenisine sunulacaktır. Özellikle maaş olduğu kısımda.

Neden "ne" nin bulunduğu sözlük yapısında neden tire işareti koymak istiyorsun?

Büyük ihtimalle, çoğu zamiri şaşırtmaktadır."Bir şey". Yazılarını dikkatle hatırlayarak yazımın nüanslarını anlamayan amatör, şu sonuca varır: "ne" yazısı yazmanız gerekir! Fakat aslında buradaki temel rol bir parçacık tarafından oynanır"Bir şey". Bu, tireyle bir zamir yazmaya zorlar. Karşılaştırma:"Birisi", "her nasılsa", "işte burada".

Ve inşaatımızda"Bir şey"yok. Dolayısıyla, nasıl yazıldığından şüphe etme"Çünkü": Tire veya değil. Cevap açıktır: Birliği iki ayrı sözcük olarak yazarız!

"Neden" birlikte yazıldığında?

Öğrenci veya öğrenciyi karıştırmaya çalışan öğretmenler tarafından bazen sorulan kışkırtıcı bir soru. Hiçbir zaman! birlik"Çünkü"Ayrı ayrı yazılır.

Bir başka şey ise, bir çeşit yazı yazmasıdır"Aslında", yani üç kelimeyle. O halde artık bir birlik değil, bir önayak, bir zamir ve bir ittifakın birleşimidir. Burayı kontrol et soru"Neden?". Cevap, teklifin bir parçasıysa,Dolayısıyla, inşaatta iki kelimeyle yazmanız gereken karmaşık bir birlik var. Ancak cevap çıkmazsa, bir zamir ve birlikteliğe sahip bir edatınız var demektir."Ne".

Bununla birlikte, karmaşıklık, bazı insanlar tarafından sorular arasındaki farkların anlaşılmamasıdır"Neden?"ve"Ne için?". Ardından, bu doğrulama yöntemiyle ilgili hatalar önlemek zordur. Uzmanlar, cümlenin alt kısmına semantik soru sormamızı önerirler"Hangi nedenle?"

Bunu resimli örnekte düşünün. İlk cümle üç kelimeli bir yapıyı kullanmanın bir varyantıdır. Sorunun"Hangi nedenle?""Burası uygun değil.

Öğretmenler tarafından sunulan ikinci ipucu, kompleks birleşmeyi tek bileşenle değiştirmeye dayanmaktadır"Çünkü"veya"Sonuçta". Önerilen ilk örnekte, bu da geçerli olmayacaktır.

çünkü ayrı yazılır

Ancak burada önerilen ikinci seçeneğe geçerseniz, ortak bir karmaĢık ittifak ile değiĢtirin"Sonuçta"veya ortak"Çünkü"Oldukça kolay olacak. Ve "ne sebeple"Kolay bir cevap var.

Virgül nerede olacak?

Nasıl yazıldığının netleşmesinden sonra"Çünkü"- Bir tire ile veya ayrı olarak - noktalama işaretleri ile anlamak gerekir.

Bazı insanlar genellikle bir şey dışında hiçbir şey noktaTanımayacağım Bunu gerçekleştirmek daha acı ama bugün, sosyal ağlarda veya mesajlarda yorum yazarken bu işareti gereksiz bulan büyüyen bir nesil var. Noktalama işareti bulunmayan bu "sayfaların" okunması zor olduğu söylenmelidir. Evet, bazen imkansız olanın anlamını yakalayın. Bir cümleyi kullanarak bir dizi harfle bu halde görünüyorsun ve karikatürist durumu "yürütmeyi affedemiyorsun" diye hatırlıyorsun.

Peki burada noktalama işaretleri nerede?bir parçanın karmaşık alt maddesinin kompleks bir birliği var mı? Bir virgülün "önce" ve "önce" önce gelebileceği anlaşılıyor. Yazar tarafından takip edilen hedefe bağlıdır.

Birinci durumda, sonuç üzerinde odaklanır ve ikincisinde - neden üzerinde durur. Şöyle görünüyor:

çünkü bir tire veya ayrı olarak

İlk değişkende ana fikir, bankaların artık olmadığıdır. Kaybının nedeni belirtilir, ancak ikincil gibi.

İkinci varyantta bir mazeret açıkça görülüyor:bankaların neden daha fazla olmadığına dair bir açıklama, değil mi? Ve hepsi virgül "ne" önce koymak çünkü. Yukarıda belirtildiği gibi, vurgu olanlara sebep olur.

Sendika cezanın başlangıcındayken, bu davalarda hiç de virgül koymayın. Yani, cümlenin kendisi de sebebin göstergesi, yalnızca eylemin kendisi ayrı bir deyimle açıklanmaktadır.

kural nasıl yazarsın

Virgül bir ittifakın bölümlerini bölmesi gereken durumlar

Bazı durumlarda, yazarın görüşleri bir rol oynamaz çünkü noktalama kuralları yürürlüktedir. Bir virgül mutlaka önünde karmaşık bir birliği paylaşması gerektiğini söylüyorlar:

 • Olumsuz bir parçacık "değil";
 • Bir amplifikasyon parçacığı veya eylemin sınırlandırılması (örneğin, yalnızca);
 • Giriş kelimesi;
 • Birliğin ilk kısmı paralel yapılara, örneğin homojen üyelere veya alt hükümlara dahil edilir.

Söylenilenlerin sonucu

Rusçayı konuşan kendine saygılı olan her kişi "çünkü" çünkü kompleks bir birliktelik hakkında her şeyi bilmelidir:

 • yazıldığı gibi;
 • kullanıldığında virgül koyma kuralı;
 • semantik eş anlamlılarla değiştirme seçenekleri.

Unutulmamalıdır ki bu birlik her zamaniki kelime. Burada herhangi bir koşulda tire işareti koyamazsınız! Bir eşanlamlılıkla değiştirdiğinizde, bağlamın üslup renklendirmesine daha yakından bakmalısınız.

Neden diye nasıl heceliyorsun - tire mi yapıyorsun değil mi 2019

Neden diye nasıl heceliyorsun - tire mi yapıyorsun değil mi 2019

Related news

 • Doğru bir iletişim için öğretmen tavsiyeleri
 • AK Parti Sözcüsü Çelikten Müzakere diyen Buldana tepki
 • Tüm Haberler
 • Moskovada en iyi ulaşım aracı olarak gezi

 • Neden diye nasıl heceliyorsun - tire mi yapıyorsun değil mi 21

  Neden diye nasıl heceliyorsun - tire mi yapıyorsun değil mi


  Neden diye nasıl heceliyorsun - tire mi yapıyorsun değil mi 31

  Neden diye nasıl heceliyorsun - tire mi yapıyorsun değil mi 40

  Neden diye nasıl heceliyorsun - tire mi yapıyorsun değil mi 65

  Neden diye nasıl heceliyorsun - tire mi yapıyorsun değil mi 77

  Neden diye nasıl heceliyorsun - tire mi yapıyorsun değil mi 77

  Neden diye nasıl heceliyorsun - tire mi yapıyorsun değil mi 71