Nörosonografi - nedir ve nedenNörosonografi - nedir ve neden


Nörosonografi - nedir ve neden 60 30.01.2019, 08:12

Nörosonografi - nedir ve neden?

Gelecek anneler hevesle unutulmaz bekliyorBebeğinin ortaya çıktığı gün. Ne yazık ki, her zaman her şey plana göre değil. öngörülemeyen sorunların neredeyse% 80: uzamış eylem, rahim atalet, çok acı girişimleri, kordon dolanması bebek ve daha fazlası. Çoğu zaman, anne ve çocuk için komplikasyonları olmayan doktorlar, süreçte ortaya çıkan zorluklara karar verirler. Her neyse, ama eğer bir tanıklık varsa, yeni doğuma nörosonografi verilir. Bu makale niçin bu prosedürün yerine getirildiğini ve hangi hastalıkların tanımlanabileceğini bu makalede anlatacaktır.

Nörosonografi: nedir?

Nörosonografi nedir?

Yunanca çeviri"Sinir dokusu" terimi "nörosonografi" terimi. Nedir ve neden böyle bir araştırma yapıyor? Bu tanı prosedürü, son zamanlarda tıbbi uygulamada ortaya çıkmıştır. Yeni doğmuş bir bebeğin beyninin, önleyici muayene amacıyla veya bir neonatoloğun ifadesine göre ultrason yardımıyla çalışılmasıdır.

Daha önce, beyin çalışması için prosedürSadece nadir görülen, yaşamı tehdit eden bebek vakalarında görevlendirilir. Bu tür bir tanı anestezik ilaç kullanımı ile manyetik rezonans görüntüleme ile yapıldığı için. Böyle bir teknik, ciddi komplikasyonlar için tehlikelidir ve yenidoğanın zayıflamış organizması için son derece istenmeyen bir durumdur.

Ultrasonun ortaya çıkışıneonatolojide gerçek bir atılım ve bir "cankurtaran". Bebeklerin nörosonografisi, bebeğin yaşamının ilk dakikalarından beynin doğumsal ve edinsel doğum kusurlarını en üst düzeyde güvenli bir şekilde belirler. Kısa sürede bu tür bir tanı yöntemi, beyin patolojilerinin zamanında saptanması nedeniyle yeni doğanların ölüm oranında önemli bir azalmaya yol açmıştır.

Bebeğin nörosonografisi

Prosedür 7-10 dakikadan fazla sürmez. Böyle kısa bir sürede, doktor ciddi, sıklıkla yaşamla uyumlu olmayan ve acil tıbbi müdahale gerektiren patolojileri tespit edebilir. Profesyonel analiz nörosonografi gerektirir. Göstergelerin çözümlenmesi, çoğu zaman ek araştırma ve birçok dış faktörün dikkate alınmasını gerektiren zahmetli ve belirsiz bir süreçtir.

Reçete endikasyonları

Doktorlar tarafından nörosonografi için prosedür tavsiyeHem önleyici amaçlar hem de endikasyonlar için kullanılabilir. Aşağıdaki koşullarda yeni doğanların beyninin ultrason muayenesi için bir prosedür atayın:

 • komplike emek, obstetrik forseps kullanımı, kasılmaları etkinleştirmek için ilaçlar;
 • çocuğun doğum travmaları;
 • doğum kusurları ve bariz patolojiler;
 • genetik hastalıklar;
 • dönem öncesi teslimat (prematüre);
 • gecikmiş bir hamilelik;
 • sezaryen yapılırken;
 • intrauterin enfeksiyon varlığında;
 • yenidoğanın resüsitasyon öyküsü varsa;
 • Kafatasına travma ile.

Nörosonografi yenidoğanlar için güvenli midir?

Bebeğin nörosonografisi - prosedür güvenlidirçocuk için. Beynin ultrason muayenesi kesinlikle ağrısızdır, çocuğun hazırlık ve iyileşme dönemine ihtiyacı yoktur. Tıp çevrelerinde ultrasonik dalgaların tam güvenliği konusunda tartışmalar devam etmektedir. Tekniğin muhalifleri, bu prosedürlerin etkisinin birkaç yıl sonra ortaya çıktığına, bağışıklığı azaltarak ve kansere neden olduğuna inanmaktadır. Ancak şu anda bu ifadeleri doğrulamak veya reddetmek mümkün değildir.

Nörosonografi: göstergelerin yorumlanması

Bu arada, yoğun bakımda olan bebeklerde beynin nörosonografisi yaygın olarak uygulanmaktadır.

Nörosonografi Türleri

Nörosonografi, ultrasonun gerçekleştirildiği bölgeye göre sınıflandırılır:

 1. En yaygın görülen yöntem yenidoğanın büyük fontanelidir.
 2. Kafatasının temporal kemiği boyunca, daha büyük çocuklar için, fontanel zaten büyümüş olan ultrason gerçekleştirilir.
 3. Travma veya cerrahi müdahale sonrası oluşabilecek kafatasının yarıklarından.Çocuklarda nörosonografi

St. Petersburg'daki Zenitchikov'daki yukarıdaki nörosonografi türlerinden herhangi biri ile gerçekleştirilir. Klinik oldukça kalifiye ve hastalardan olumlu geribildirim aldı.

İşlemin özellikleri

Nörosonografinin özelliği şudur:Böyle bir prosedürün, sadece kafatası çatlaklarında gerçekleştirilebildiği, çünkü ultrasonik dalgaların daha güçlü olan kemiklerden geçememesidir. Çocuklarda nörosonografi oldukça etkili bir şekilde gerçekleştirilir ve kontrendikasyon yoktur.

Nasıl yapılır?

Ultrason makinesi ile gerçekleştirilirneurosonography. Ne var ve cihazın çalışma prensibi nedir? Hekim büyük bıngıldak yenidoğan yüzeyler arasındaki hava kabarcıklarını çıkarmak için bir sensör, önceden yağlanmış özel jel ayarlar.

Nörosonografi: kod çözme

Ultrasonik dalgalar kabuklardan görüntülenir.Beyin konturları, intrakranial inklüzyonlar ortaya çıkar. Sonuçlar bilgisayar monitöründe görüntülenir. Resmi analiz eden doktor ön sonuç veriyor.

İşlem için hazırlanmak zorunda mıyım?

Nörosonografinin özel hazırlanmasıO önerir. Ancak doktorlar, çocuğun sakin olabilmeleri için bebeği prosedürden önce beslemelerini ve doktorun bu prosedürü etkili bir şekilde yapma şansı olduğunu önermektedir.

Nörosonografi: göstergelerin yorumlanması

Sadece deşifre olabiliruzman, çünkü, göstergeleri analiz etmek, örneğin, anamnez, çocuğun ve diğerlerinin ağırlığı gibi diğer dış faktörleri hesaba katmak gerekir. Ek olarak, yenidoğanlardaki vakaların yaklaşık% 70'inde beynin gelişiminde hafif sapmalar olduğunu belirtmek gerekir. Fakat bir yıl içinde bu tür göstergeler bağımsız olarak normale döner ve bebeğin sağlığı için olumsuz sonuçlar doğurmaz. Bu nedenle, bazı durumlarda, sonuçları analiz ederken, bazılarında erken tıbbi müdahaleye ihtiyaç vardır - sadece düzenli izleme.

Beyin nörosonografisi

İşlemden sonra kabinenin doktoruUltrason tanısı alınan verileri tıbbi protokole getirir. Standart belgede, hemisferlerin yapısı ve serebellum gibi göstergeler, neoplazmların varlığı veya yokluğu, intrakraniyal sıvı, gelişimsel patolojiler gösterilmektedir.

Normlar ve göstergelerin sapması

Özel tıbbi bilgi analizi gerektirirnörosonografi gibi bir prosedürün sonuçları. Göstergelerin çözümlenmesi kabul edilemez. Bebeğin ebeveynleri sadece doktorun sonucunu anlayabilirler "patolojiler bulunmaz." Böyle bir kayıt endişe için bir neden olmadığını gösterir - tüm göstergeler norm içinde.

Taraftan herhangi bir patoloji yokluğundaYeni doğmuş bir doktorun beyni hemisferlerin ve ventriküllerin simetrisini, karıkların ve gyri'nin açık ifadesini, tümörlerin yokluğunu, sıvı kapanımlarını düzeltir.

Sapmalar, herhangi bir göstergedir.Yukarıdakilerden farklıdır. Bu nedenle, patoloji ekojenik inklüzyonların, dilate olmuş çatlakların veya interhemisferik fissürün, asimetrinin, yapıların yer değiştirmesinin saptanmasıdır.

Tanı bildirimi

Nörosonografinin endikasyonlarına dayanarak, doktor kesin tanıyı veremez. Herhangi bir sapma tespit edilirse, ek çalışmalar ve gerekli analizler reçete edilir.

Ultrason teşhis temelinde doktor, beyin kistleri, iskemik hastalık, enfeksiyon, serebral palsi, intrakraniyal travma ve enflamatuar süreçler şüpheli olabilir.

Prosedür nerede uygulanır?

Nörosonografi nerede yapılır? Prosedür neredeyse her büyük perinatal merkezde gerçekleştirilir. Sigorta davalarında, bu tür teşhisler ücretsiz olarak yapılacaktır. Ultrasonun önlenmesi için ücret esasına göre yapılır.

Özel kliniklerde bir prosedür de yürütülür.neurosonography. Fakat burada birçok durumda doktorların yeni doğanın doğumu veya hastalığı tarafından zayıflatılmış nakliyeyi önermediği gerçeğine dikkat etmek gerekir. Buna ek olarak, zor durumlarda, her dakika, dedikleri gibi, hesapta - çocuğu başka bir kliniğe taşımak için zaman yoktur. Bu nedenle, tıbbi endikasyonların varlığında uzmanlar, ebeveynlerin doğrudan doğum hastanesinde nörosonografi yapmayı kabul etmelerini önermektedir.

Nörosonografi nerede yapılır?

Önleyici muayene durumunda, seçebilirsinizözel klinik, prosedürün maliyeti bir kamu sağlık kurumunda nörosonografinin fiyatından çok farklı olmadığı için, modern ekipmanla donatılmış ekipman özel hastanelerin daha karakteristik özelliğidir.

Nörosonografinin maliyeti

Ortalama nörosonografi prosedürüne değerUltrason cihazının uygulanan modeline ve kliniğin fiyat politikasına bağlı olarak 1000-3000 ruble. Buna ek olarak, özel hastaneler, beyne kan akışını analiz etmeye, tıkanmış damarları ve diğer kan akış bozukluklarını tespit etmeye yardımcı olacak ek bir prosedür - dopplerografi sunmaktadır. Bu durumda, nörosonografinin maliyeti 200-500 ruble daha ödemek zorunda kalacak.

Petersburg'da nörosonografi. yorumlar

Zenitchikov Bina 3'te Nörosonografi MerkeziPetersburg'daki en ünlü klinik 2'dir. Bu tıbbi kurum, yenilikçi yöntemlerin düzenli olarak tanıtılmasıyla farklıdır. Yani, örneğin, klinik uzmanları sadece standart bir nörosonografi değil, aynı zamanda üç boyutlu bir davranırlar.

Aşağıdaki sağlık kurumları güveni kazandı:

 1. Teşhis merkezi "Energo",Leninsky Prospekt, 160. Bu kurumda nörosonografi maliyeti 1200 ruble. Hastaların ifadeleri, sağlık hizmetlerinin kalitesini ve zamanında sunulmasını göstermektedir.
 2. Multidisipliner tıp merkezi "MSCh 15". Adresi: st. Varshavskaya, 100. Merkezdeki prosedürün fiyatı sadece 1000 ruble. Bu kurum hakkındaki yorumlar belirsizdir. İdari çalışmanın yeterli olmadığı belirtilmektedir.
 3. Merkezi "USI XXI yüzyıl" (st. Olkhovaya, 6/289) standart ve üç boyutlu nörosonografi sunmaktadır. Dünya medikal ekipman üreticilerinden yüksek kaliteli ekipman. Prosedürün maliyeti 1200 ila 2500 ruble.

Bu yazıda, terimin özünü ortaya çıkardık."Nörosonografi": ne olduğu, hangi durumlarda ve ne için yapıldığı. Doktor tavsiyelerini ihmal etmeyin ve bu tür tanıları reddetmeyin. Bu basit, ağrısız ve güvenli prosedür, çocuğun beyninin patolojisini ve bebeğin hayatını kurtarmak için zamanında tıbbi yardım sağlamaya yardımcı olacaktır.

Nörosonografi - nedir ve nedenNörosonografi - nedir ve neden

Related news

 • Amigurumi Dinozor Yapılışı
 • Kürtaj nasıl yapılır. Kürtaj Sonrası Gebelik
 • Sebzeli Bulgur Pilavı Tarifi

 • Nörosonografi - nedir ve neden 86

  Nörosonografi - nedir ve neden


  Nörosonografi - nedir ve neden 47

  Nörosonografi - nedir ve neden 83

  Nörosonografi - nedir ve neden 24

  Nörosonografi - nedir ve neden 75

  Nörosonografi - nedir ve neden 92

  Nörosonografi - nedir ve neden 93