Mesanenin sistoskopi 2019

Mesanenin sistoskopi 2019 Mesanenin sistoskopi

Mesanenin sistoskopi

Ürolojide en sık kullanılan diagnostik manipülasyonlardan biri sistoskopi. Bu prosedür sırasında mesanenin iç duvarı incelenir.

Bu manipülasyon, böyle bir tanı konmasını mümkün kılaronun patolojisi, kanser, taş, tümörler, papillomlar, ülserler, travma gibi. Mesane sistoskopi, hematüri nedenini bulmak için, inflamasyona bağlı mukozal değişikliklerin derecesini değerlendirmek için yardımcı olur.

Bir patoloji bulunursa, bir tanı çalışmasından cerrahi operasyona geçebilir. Çalışma bir sistoskop ile gerçekleştirilmiştir. Steril gliserin ile bulaşır.

İşlemden önce hasta idrara çıkmalı. Zorunlu bir gereklilik mesane, cinsel organlar, üretra, yanı sıra açıklık akut iltihap yokluğudur.

Mesanenin sistoskopi gerçekleştirilirüroloji koltuğu. Genellikle lokal anestezi ile sınırlıdır, ancak çocuklarda ve yetişkinlerde ağrıya karşı hassasiyeti yüksek olan genel anestezi kullanılır. İlk durumda, hasta hemen eve gidebilir ve ikincisi - bir süre için koğuşta.

Sistoskop takıldıktan sonra idrar kalıntıları mesaneden çıkarılır ve yıkanır. Daha sonra bir furacilin solüsyonu ile idrar yapmak için teşvik etmek için doldurun. Bu mesane kapasitesini belirler.

Önce ön duvarı inceleyin ve sonrasol yanal, arka ve sağ laterale geçmek. Sistoskop saat yönünde döndürülür. En dikkatli inceleme Ljeto üçgeni alanı gerektirir, çünkü daha sık patolojik süreçler ortaya çıkar.

Çalışma sırasında dikkat çekildi.sayı, şekil, üreter ağzının yeri, duvarın rengi ve patolojik değişikliklerin varlığı. Doktor mesanede taş ve yabancı cisimlerin olup olmadığını kontrol eder.

Norm içindeki mukus pürüzsüz olmalı,Kan damarları ağı ile soluk pembe. Üreter anüsünün şekli noktalı, yuvarlak, orak şeklinde, oval, yarık şeklinde olabilir. Onların konumları simetrik olmalıdır. Ağızdan çeşitli patolojiler ile kan ve irin salgılanabilir.

Mesanenin sistoskopi ile kombine edilebilircystochromoscopy. Bu durumda, hastanın damarına bir indigo karinesi solüsyonu enjekte edilir (bu renklendirici, mavi bir renge sahiptir). Daha sonra doktor, sitoskopi sırasında renkli idrarın üreterden ne zaman ortaya çıktığını gözlemler.

Normalde bu 4 dakika içinde gerçekleşmelidir. Zaman 12 dakikayı geçerse, bu durum böbrek fonksiyonunun ihlali veya idrar çıkışını gösterebilir.

Genellikle mesane sistoskopi, hastaların değerlendirmeleri genellikle iyi, en az 45 dakika sürer. Bununla birlikte, duvarın incelenmesi 10 dakikadan fazla sürmez.

Sistoskopi komplikasyonları:

 • üretral ateş;
 • özellikle idrar yollarında inflamasyonun alevlenmesi;
 • üretra hasarı;
 • Kanama.

Ancak, yüksek yeterlilik koşuluylaürolog-cerrah ve modern ekipmanın komplikasyon olasılığı yüksek değildir. En korkunç komplikasyon üretral travmada yanlış yolun oluşmasıdır. Bu durumda sistostomi yardımı ile acilen idrar yapmak gereklidir. Sistoskopi yardımıyla, mesanenin aşağıdaki cerrahi tedavisi yapılabilir:

 • Prostat kanseri ya da adenomunun TUR (transüretral elektrorezervasyon);
 • kırma taşları (sistolitikripsi);
 • üreterin kateterizasyonu ve yayılması, ayrıca bir üreterosel ile ağızlarının diseksiyonu ve çıkarıcıların yardımıyla taş atılımı;
 • tümörlerin çıkarılması, papillomlar;
 • tıbbi ürünlerin mukoza zarı altında enjeksiyon;
 • ülserin endovezik elektrokoagülasyonu.

Böylece, mesanenin sistoskopipatolojilerinin birçoğunu teşhis etmeye yardımcı olur ve ayrıca tedavilerini yapar. 45 dakika sürer, sonra hasta eve gidebilir. Bununla birlikte, bu çalışmanın bir takım komplikasyonları ve kontrendikasyonları vardır.

Mesanenin sistoskopi 2019

Mesanenin sistoskopi 2019

Related news

 • Genel
 • Turna yemişi nasıl tüketilmeli ile Etiketlenen Konular
 • Evde siğritten nasıl kurtulursun
 • Yenilebilir kağıt: pirinç, gofret, şeker. Yenilebilir kağıda baskı
 • Balık bayan - erkek Yay: Şans ne olur

 • Mesanenin sistoskopi

  Mesanenin sistoskopi


  Mesanenin sistoskopi

  Mesanenin sistoskopi

  Mesanenin sistoskopi

  Mesanenin sistoskopi

  Mesanenin sistoskopi

  Mesanenin sistoskopi

  Mesanenin sistoskopi

  Mesanenin sistoskopi

  Mesanenin sistoskopi

  Mesanenin sistoskopi

  Mesanenin sistoskopi

  Mesanenin sistoskopi

  Mesanenin sistoskopi