Kilo Vermek İçin Diyet: Sağlıklı Zayıflama ListesiKilo Vermek İçin Diyet: Sağlıklı Zayıflama Listesi
Kilo Vermek İçin Diyet: Sağlıklı Zayıflama Listesi


Kilo Vermek İçin Diyet: Sağlıklı Zayıflama Listesi

Kilo Vermek İçin Diyet: Sağlıklı Zayıflama Listesi

Sağlıklı zayıflama listesi

Sağlıklı zayıflama listesi

Günümüzde fazla kilolar estetik açıdan bir sorun olarak görülürken aynı zamanda genel sağlığı da tehdit eden temel unsurlardan biridir. İdeal kiloya düşmek için ve sağlıklı kilo vermek için uygun bir diyet planına uyulmalı ve hareketli bir yaşam tarzı benimsenmelidir. Taze sebze ve meyvelerden oluşan bir diyet programı izlendiğinde vücudun ihtiyacı olan besin öğeleri alınarak kilo verilebilir.

Sağlıklı kilo verme diyetleri: Sağlıklı zayıflamanın püf noktaları:

Zayıflatan besinler: Günlük besinler

Kilo verme sürecinde süt ve diğer süt ürünleri tüketilirken bu ürünlerin günlük olmasına özen gösterilmelidir. Günlük süt ve süt ürünlerinde kalsiyum, protein ve A vitamini, B vitamini, D vitamini ve E vitamini oldukça yüksektir.

Kilo vermek için yumurta tüketimi

Kilo vermek için protein içeren gıdaların tüketilmesi önerilir. Özellikle yumurta protein açısından en zengin besindir. Kas gelişimini artırırken aynı zamanda yağ yakımını da hızlandırır. Yumurta, D vitamini ve kalsiyum da içerir. Kemik sağlığı için en sağlıklı besindir.

Zayıflamak için ne yenmeli: Tavuk

Tavuk diyet programları içerisinde olması önerilen faydalı besinlerden biridir. Yüksek protein kaynaklarından biridir. Haşlama olarak derisiz tavuk eti özellikle öğle yemeklerinde ve akşam yemeklerinde tüketilebilir.

Kilo vermenin yolları: Soya ürünleri

Hayvansal gıdalar tüketilmiyorsa ve vejeteryan bir beslenme planı oluşturulacaksa hayvansal ürünler yerine soya ürünleri tüketilebilir. Soya ürünleri hayvansal gıdalarda olduğu gibi yüksek protein içerir. Ayrıca folat, vitaminler, lif ve karbonhidrat açısından da zengindir.

Zayıflatan yiyecekler: Muz

Muz yüksek kalorili bir besin olsa da diyet programlarına eklenmesi önerilir. Tok tutar ve iştahın kontrol altına alınmasını sağlar. Özellikle öğün aralarında bir kase yoğurt ile bir adet muz tüketilebilir. Özellikle kahvaltı ve öğle yemeği arasındaki ara öğünde tüketilebilir. Potasyum, manganez ve kalsiyum içeren muz zayıflamaya yardımcı olurken aynı zamanda kemikleri ve dişleri de korur. Yağ metabolizmasının daha iyi çalışmasını sağlar.

Zayıflamanın yolları: Yulaf ezmesi

Kilo verme sürecinde diyet programına eklenmesi önerilen bir diğer besin yulaf ezmesidir. Yulaf ezmesi özellikle kahvaltıda 1 bardak yağsız süt ile birlikte tüketilebilir. Yulaf protein bakımından zengin bir besindir. Amino asitler içerdiği için sağlıklı yağ içeren besinler arasındadır.

Zayıflamak için ne yenmeli: Fındık ve ceviz içi

Fındık ve ceviz içi de faydalı yağlar içerir. Bu içeriği ile beslenme düzenine eklenmesi önerilen besinlerdir. Her gün öğün aralarında 1 avuç kadar tüketilebilir. İştahı azaltır ve yemek yeme isteğini hafifletir.

Kilo verdiren sebzeler

Yeşil sebzeler diyetin vazgeçilmez unsurları arasındadır. Antioksidan içeriği ile yağ yakımını önleyen toksinlerin dışarı atılmasını hızlandırır. Yeşil sebzeler aynı zamanda vücut için gerekli olan mineraller, vitaminler, karbonhidratlar ve lifler içerir. Özellikle ıspanak, lahana, brokoli, bezelye, brüksel lahanası, bamya tüketilebilir.

Zayıflamak için diyet önerileri: Balık

Zayiflama sürecinde balık haftada 3 kez düzenli olarak tüketilmelidir. Balık D vitamini ve kalsiyumun  yanı sıra omega 3 yağ asitleri açısından da zengindir. Öğle yemeklerinde ya da akşam yemeklerinde marul salatası ile birlikte tüketilebilir.

Kilo verdiren egzersizler: Zayıflamak için egzersiz önerileri:

Kilo vermek için sadece beslenme düzenine dikkat edilmesi yeterli değildir. Spor ve egzersizlerin düzenli olarak yapılması da yağların daha hızlı yakılmasını sağlar ve metabolizmayı hızlandırır.

Yüzmeyle zayıflama

Kilo vermek için haftanın 3 ila 4 günü yüzme egzersizleri yapılabilir. Yüzme egzersizleri sırasında yapılan hareketler vücuttaki hemen hemen tüm kasların çalışmasını sağlar. Haftada toplamda 5 saat yüzülmesi önerilir.

İp atlama kilo verdirirmi

İp atlama egzersizleri kalp atışını hızlandıran en etkili kardiyo egzersizlerinden biridir. Her gün 30 dakika ip atlanması yaklaşık 300 kalori yakılmasını sağlar.

Bu egzersizlerin yanı sıra fitness egzersizleri, aerobik egzersizleri, pilates egzersizleri de yapılabilir. Ayrıca yoga ve meditasyon teknikleri de düzenli olarak yapılabilir. Özellikle yoga egzersizleri kilo vermeye yardımcı olurken stres seviyelerini düşürür ve vücudun esnekliğini artırır.

Kilo Vermek İçin Diyet: Sağlıklı Zayıflama ListesiKilo Vermek İçin Diyet: Sağlıklı Zayıflama Listesi

Related news Kilo Vermek İçin Diyet: Sağlıklı Zayıflama ListesiKilo Vermek İçin Diyet: Sağlıklı Zayıflama Listesi


Kilo Vermek İçin Diyet: Sağlıklı Zayıflama Listesi


Kilo Vermek İçin Diyet: Sağlıklı Zayıflama Listesi


Kilo Vermek İçin Diyet: Sağlıklı Zayıflama Listesi


Kilo Vermek İçin Diyet: Sağlıklı Zayıflama Listesi