Keçeden Çiçek Nasıl Yapılır


Keçeden Çiçek Nasıl Yapılır?

Zehra Aygul
Keçeden Çiçek Nasıl Yapılır?

Tarihte bilinen en eski tekstil ürünü olan keçe günümüzde el yapımı ürünlerde sıklıkla kullanılır. Keçeden yapılan çiçekler yastık kılıflarına, çocuk giysilerine dikilerek şık bir görünüm sağlanır. Keçeden yapılabilecek farklı çiçek modelleri vardır.

Keçeden Menekşe Yapımı 

Gerekli Malzemeler

 • Mor ya da istenen farklı renkte 12x4 cm boyutunda keçe
 • Dikiş iğnesi ve keçeyle aynı renkte dikiş ipliği
 • Makas

Yapılışı

Keçe 2 adet 2x10 boyutunda şerit elde edilecek şekilde ortadan kesilir. Bu şeritlerden biri ikişer cm arayla işaret koymak üzere 6 eşit parçaya bölünür. Keçe çizilirken açık renkteyse siyah kurşun kalem, koyu renkteyse kurumuş sabun kullanılabilir. Çizgilerle altıya bölünen keçenin bir kenarı, çizgilerin ortası yüksek nokta ve çizgiler en alçak nokta olacak şekilde çiçeğin taç yapraklarını oluşturmak için kesilir. Dikiş ipliği iğneye geçirilir, sağlam olması için ikiye katlanarak ucuna düğüm atılır. Keçe şeridin düz olan alt kısmına teyel atılır, ardından ip kesilmeden çekmek suretiyle keçenin dikilen kısmı büzülür. Şeridin iki ucu birbirine değdiğinde ipe düğüm atılır ve menekşenin alt kısmı yapılmış olur.

Geriye kalan ikinci şeride de aynı şekilde ikişer cm arayla çizgi çizilir ve taç yaprak şeklinde kesilir. Bu kez taç yapraklardan biri çizgi üzerinden kesilerek 5 adet taç yaprak olması sağlanır. Dikiş ipliği ile büzme işlemi bu şerit için de aynen uygulanır ve diğerinden daha küçük bir çiçek motifi elde edilmiş olur. Son olarak küçük çiçek büyük çiçeğin üzerine tam orta noktasından, taç yaprakları birbirinin üstüne gelmeyecek şekilde dikilir.

Keçeden Gül Yapımı 

Gerekli Malzemeler

 • Kırmızı, ya da istenen renkte 30x30 cm boyutunda keçe
 • Makas
 • Yapıştırıcı

Yapılışı

Keçe 4 eşit parçaya bölünecek şekilde çizilir ve kesilir. Kesilen 4 adet kareden birbirine eşit boyutlarda 4 adet daire elde edilir. Daireler kesilirken birbirine eşit olması için üst üste konabilir. Dairelerden biri çiçeğin alt kısmını oluşturur. Diğer 3 daire de ortadan ikiye kesilir. Kesilen yarım daireler geniş kenarlarından elle önce ikiye, sonra dörde katlanır. Bu şekil bozulmadan düz kısmı, katlı görünümün bozulmaması için yapıştırıcı yardımıyla sabitlenir ve daha sonra sabitlenen kısmın bir yüzüne yapıştırıcı sürülerek çiçeğin alt kısmında bulunan dairenin orta noktasına yapıştırılır.

Aynı işlem diğer yarım dairelere de uygulanır ve elde edilen katlı şekiller birbirinin yanına gelecek şekilde yapıştırılır.
Related news

 • Klosetekmodelleri6
 • Bebeğinizi hem rahatlatıyor hem de
 • Tarif ile Etiketlenen Konular
 • Lacivert şiş ile örülmüş düğmeli bebek patiği
 • Yılbaşında ağaç süsleme geleneği

 • Keçeden Çiçek Nasıl Yapılır


  Keçeden Çiçek Nasıl Yapılır


  Keçeden Çiçek Nasıl Yapılır


  Keçeden Çiçek Nasıl Yapılır


  Keçeden Çiçek Nasıl Yapılır


  Keçeden Çiçek Nasıl Yapılır


  Keçeden Çiçek Nasıl Yapılır


  Keçeden Çiçek Nasıl Yapılır