Küçük Odayı Büyük Göstermenin Yolları Nelerdir 2019

Küçük Odayı Büyük Göstermenin Yolları Nelerdir 2019
Küçük Odayı Büyük Göstermenin Yolları Nelerdir


Küçük Odayı Büyük Göstermenin Yolları Nelerdir?

Solmaz Özlem Köse Küçük Odayı Büyük Göstermenin Yolları Nelerdir?

Yaşam alanlarını daha geniş kılmak için en önemli nokta odanın büyüklüğü gibi görünse de dekorasyonda bazı temel kurallar ile küçük odalarda da benzer etkiyi yaratmak mümkündür. Küçük odaları büyük göstermek için en etkili yollardan biri küçük boşluklar yaratmak ile birlikte kullanılan renkler, alanlar ve aydınlatmalardır.

Mobilya Seçimi

Küçük bir odayı büyük göstermek için mobilya seçimine dikkat etmek gerekir. Büyük ve hantal mobilyaların kullanımından kaçınmakla birlikte kolsuz sandalyeler ya da kanepeler gibi temel parçaları barındıran mobilyaların kullanımına özen gösterilmelidir. Ayrıca mobilyaların işlevsel olması da küçük odalar için tercih edilebilecekler arasında yer alır. Aynı zamanda depolama alanına sahip olan kanepeler ya da sandalyeler ile birlikte katlanabilir bir yemek masası boş alanlar yaratmak adına kullanılabilecek mobilyalardır.

Küçük odalarda mobilya seçimlerinde dikkat edilecek bir diğer nokta ise kapaksız rafların ya da dolapların kullanımına özen gösterilmesidir. Hem kapakların açılınca alanı kaplamaması hem de göz yanıltıcı olarak odayı daha geniş göstermesi bakımından açık raflar tercih edilmesi gereken eşyalar arasında yer alır. Bununla birlikte odayı geniş göstermek için yanıltıcı unsurlardan biri de ayaklı mobilyaların kullanımıdır. Görsel olarak bir boşluk etkisi yaratacak olan ayaklı mobilyalar odanın daha büyük hissedilmesinde etkilidir. Bunun yanında odada küçük alanları işlevsel kılmak odalarda daha verimli bir kullanımla birlikte küçük odalarda hareket alanı yaratmak açısından önemlidir.

Küçük bir odayı büyük göstermek için uygulanabilecek dekorasyon hilelerinden biri de yükseklik ve derinlik yanılsamasına neden olarak daha büyük bir oda izlenimi vermesi bakımından dikey alanlarda çalışmaktır. İnce ve yüksek dekorasyon eşyaların yanında bu yanılsamada en etkili yöntemlerden biri perdeleri hemen pencere çerçevesi üzerinden asmak yerine tavana en yakın seviyede asmaktır. Ayrıca küçük odalarda kullanılabilecek ayna ya da ışığı yansıtan saydam yüzeyler odaları geniş göstermek için diğer dekorasyon hileleri arasında yer alır.

Aydınlatma

Odaya daha büyük bir izlenim vermesi açısından aydınlatma da önemlidir. Özellikle geniş pencerelere sahip olmak odaya daha ferah bir görünüm kazandırırken odayı aydınlatması bakımından ana ışık kaynağı yanında masa lambası, duvar aplikleri gibi çeşitli ışık kaynakların kullanılması da etkili bir çözüm yoludur. 

Boya Seçimi

Genellikle açık renklerin daha ferah izlenim duygusunu ortaya koyması bakımından duvarlarda kullanılacak renkler arasında ilk tercih olmakla birlikte duvarlarda farklı renklerde kontrast oluşturmak da mümkündür. Çoğunlukla kullanılacak renkler içerisinde koyu renklerin göz hizasında ya da altında tutulması tavan daha yüksekmiş gibi bir göz yanılsamasına neden olması sebebeyle odayı daha büyük göstermesi için tercih edilebilecek uygulamalar arasında yer alır. 

Küçük odalarda renk tercihleri ile dikkat edilecek en önemli noktalardan biri de gerek oda içerisinde kullanılan eşyalarda gerekse duvar renginde birbirine yakın renk ve dokuya sahip unsurların barınması odada alan derinliğini oluşturmak ve dolayısıyla daha geniş bir oda izlenimi vermek açısından önemlidir.


Küçük Odayı Büyük Göstermenin Yolları Nelerdir 2019

Küçük Odayı Büyük Göstermenin Yolları Nelerdir 2019

Related news Küçük Odayı Büyük Göstermenin Yolları NelerdirKüçük Odayı Büyük Göstermenin Yolları Nelerdir


Küçük Odayı Büyük Göstermenin Yolları Nelerdir


Küçük Odayı Büyük Göstermenin Yolları Nelerdir


Küçük Odayı Büyük Göstermenin Yolları Nelerdir


Küçük Odayı Büyük Göstermenin Yolları Nelerdir