İranlı Başsavcı: Başörtüsü eylemleri çocukça ve önemsiz 60 14.02.2019, 19:39

İranlı Başsavcı: Başörtüsü eylemleri çocukça ve önemsiz

Ortadoğu
17:00 31.01.2019(Güncellendi 14:56 02.02.2019)URL'yi kısaltın

İran'da kadınların zorunlu başörtüsü uygulamasına yönelik protestoları yayılırken İranlı Başsavcı Muhammed Cafer Montazeri 'önemsiz' olarak nitelediği eylemlerin 'İran dışından teşvik edildiğini' savundu. Diğer taraftan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif 'Birliğin Durumu' konuşmasında İran'a yüklenen ABD Başkanı Donald Trump'a yanıt verdi.

İran-Tahran
© AFP 2019 / ATTA KENARE
ISNA haber ajansının aktardığına göre İran Başsavcısı Montazeri ülkede başlayan başörtüsü eylemlerini 'çocukça' ve 'önemsiz' olarak değerlendirdi.

'CAHİLLİKTEN YAPTIKLARINI DÜŞÜNÜYORUM'

Eylemlerin 'İran dışından teşvik edilmiş olabileceğini' savunan Montazeri şu ifadeleri kullandı: "Bu önemsiz bir konu ve endişe konusu değil. Diğerleri gündelik hayatını sürdürürken başörtüsünü çıkaran genç bir kadının çocukça eylemi.  Ben bu eylemleri yapanların teşvik edildiğini ve bunu cahillikten yaptıklarını düşünüyorum. Ülke dışından etkilenmiş olabilirler."

Montazeri bu açıklamayı geçen yıl sonunda ülkedeki hükümet karşıtı gösteriler sırasında Tahran'daki Enghelab (Devrim) Cadddesi'nde bir kadının posta kutusu üzerine çıkıp çıkarttığı başörtüsünü sallamasını tekrara eden eylemlerin ülkede yeniden başlaması üzerine yaptı. Sözkonusu eylemci kadın bir aya yakın gözaltında tutulduktan serbest bırakılmıştı.

​Bu hafta ise ülkede kamusal alandaki posta kutularının üzerine çıkıp başörtülerini çıkaran en az 2 İranlı kadın gözaltına alınmıştı.

Sosyal medyada da en az 11 ayrı kadının zorunlu başörtüsü uygulamasını posta kutularının üzerine çıkıp bir sopanın ucuna taktıkları başçrütlerini sallayarak protesto ettiği görülmüştü.

​GÖZALTINA ALINAN KADINLARDAN BİRİ 100.000 DOLARDAN FAZLA KEFALETLE SERBEST BIRAKILDI

Önde gelen İranlı insan hakları avukatı Nesrin Sotudeh AFP'ye yaptığı açıklamada son eylemlerde yer alan ve gözaltına alınan kadınlardan birinin 100.000 dolardan fazla kefaletle serbest bırakıldığını söyledi.

​Ancak muhafazakar İranlılar'ın bir kısmının da eylemci kadınlara destek verdiği, başörtüsünün zorunlu değil kişisel tercihe bağlı olması gerektiğini savunduğu belirtiliyor.

ABD Başkanı Donald Trump
© REUTERS / Jonathan Ernst
ZARİF'TEN TRUMP'A: HERKES ONUN NEREDE DURDUĞUNU BİLİYOR, O YER KESİNLİKLE İRAN HALKININ YANI DEĞİL

Diğer taraftan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump'ın 'Birliğin Durumu' konuşmasında ülkesi hakkında yaptığı açıklamalara tepki gösterdi.

Trump konuşmasında "İran halkı yozlaşmış diktatör rejimlerinin suçlarına karşı ayaklandığında sessiz kalmadım. Amerika, cesur özgürlük mücadelesinde İran halkının yanında duruyor" ifadelerini kullanmış ayrıca İran'la P5+1 ülkeleri arasında yapılan nükleer anlaşmanın yeniden ele alınması konusunda ABD Kongresi'ne çağrıda bulunduğunu dile getirmişti.

Tasnim haber ajansının aktardığına göre Trump'ın açıklamasını kınayan Zarif,  Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Trump yeniden İran ve bölge konusundaki cahilliğini tasdikledi. Herkes onun nerede durduğunu biliyor ve orası kesinlikle İran halkının yanı değil. Onun bölgemizdeki 'erdemli', 'demokratik olarak seçilmiş' müşterileri sevinebilir ancak Yemenli çocuklar dahil onların tiranlığına ve silahlarına maruz kalanlar buna sevinmiyor."

Trump again confirms his ignorance of Iran & region. Everyone knows where he stands; and it's certainly not with Iranians. His 'virtuous', ‘democratically- elected' clients in our region may cheer, but not those on receiving end of their tyranny & weapons, incl Yemeni children.Related news

 • Makinede bir bileziği nasıl örgüteceksin Dokuma yolları
 • Akdeniz Salatası ve Baharatlı Zeytinyağı
 • Pırasalı Makarna Tarifi – Hamur İşleri
 • Medi Bayreuth: 81 - Beşiktaş Sompo Japan: 76 MAÇ SONUCU
 • Zihni ve ruhu sakinleştirmek için meditasyon

 • İranlı Başsavcı: Başörtüsü eylemleri çocukça ve önemsiz 48

  İranlı Başsavcı: Başörtüsü eylemleri çocukça ve önemsiz


  İranlı Başsavcı: Başörtüsü eylemleri çocukça ve önemsiz 58

  İranlı Başsavcı: Başörtüsü eylemleri çocukça ve önemsiz 28

  İranlı Başsavcı: Başörtüsü eylemleri çocukça ve önemsiz 41

  İranlı Başsavcı: Başörtüsü eylemleri çocukça ve önemsiz 4

  İranlı Başsavcı: Başörtüsü eylemleri çocukça ve önemsiz 51

  İranlı Başsavcı: Başörtüsü eylemleri çocukça ve önemsiz 31

  İranlı Başsavcı: Başörtüsü eylemleri çocukça ve önemsiz 90

  İranlı Başsavcı: Başörtüsü eylemleri çocukça ve önemsiz 72

  İranlı Başsavcı: Başörtüsü eylemleri çocukça ve önemsiz 96

  İranlı Başsavcı: Başörtüsü eylemleri çocukça ve önemsiz 72

  İranlı Başsavcı: Başörtüsü eylemleri çocukça ve önemsiz 88

  İranlı Başsavcı: Başörtüsü eylemleri çocukça ve önemsiz 35

  İranlı Başsavcı: Başörtüsü eylemleri çocukça ve önemsiz 59