ING Bank Reklamı Çocuk Cezası Aldı 2019

ING Bank Reklamı Çocuk Cezası Aldı 2019


ING Bank Reklamı Çocuk Cezası Aldı 4 11.02.2019, 07:09

ING Bank Reklamı “Çocuk” Cezası Aldı

ING Bank  küçük çocukları yabancılarla konuşmaya teşvik ettiği gerekçesiyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan ceza aldı.

ing-bank-reklamı-ceza-aldi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ING Bank’ın Turuncu Hesap reklamında rol alan çocukların, etrafında ebeveynleri olmadığı halde yabancı bir insanla konuşmasının diğer çocukları da aynı duruma teşvik edeceğine kararını alarak, bankaya  220 bin lira tutarında para cezası verdi.

Reklam Kurulu son yaptığı toplantıda gelen şikayetler üzerine , televizyonlarda yayınlanan, ING Bank “Turuncu Hesap” adlı reklamı incelemeye aldı.

Reklamda Çocuklar Yabancıyla Konuşuyor

Ceza alan ING Bank reklamı, 5-6 yaşlarında 4 küçük çocuğun, parkta misket oynamak üzereyken yakınlarında bulunan bankta oturan bir kişinin “Heyy! Yapma küçük adam! Yapma! Ne güzel biriktirmişsin, bozma!” diye bağırarak çocukların yanına yaklaşmasıyla kurgulanıyor.

Reklamın  devamında ise çocuklardan birisiyle yanlarına gelen kişi arasında, “Benim babam biriktiriyor, ihtiyacı olunca kullanıyor, vadenin gelmesini beklemiyor.”  Babanla hava atma bana.” “Babamın Turuncu Hesabı var.”diye devam ediyor.

Reklam Kurulu “Yabancı Teşviki” Kararı Aldı.

Reklam kurulunca yapılına toplantıda “Turuncu Hesap” reklamında rol alan çocukların etrafında ebeveynleri olmadığı halde tanımadıkları yabancı bir insanla iletişime geçerken görülmesinin, söz konusu reklamlara maruz kalacak olan aynı yaş grubundaki  çocuklar açısından tanımadıkları insanlarla, yanlarında ebeveynleri yokken diyaloga girebilecekleri algısı yarattığı ifade edildi.

Bakanlık reklamın içeriğinin Ticari Reklam Yönetmeliği’nin, “Çocuklara yönelik reklamlar” başlıklı maddesinin, “Çocuklara yönelik olan veya çocukları etkileme olasılığı bulunan reklamlarla çocukların oynadığı reklamlar çocukları tanımadıkları kişilerle ilişki kurmaya teşvik edebilecek hiçbir ifade ya da görüntü içeremez”   maddesine uymadığı kararını aldı.

Aynı zamanda reklam, kurgusunda yer alan küçük yaşta bir çocuğa kendi yaş grubuna yönelik olmayan bir bankacılık ürününün satın alınmasına dair ikna edici ifadeler nedeniyle,  yönetmeliğin “Çocukları, bir mal veya hizmeti edinmek için, ebeveynlerini veya başkalarını ikna etmeye doğrudan teşvik edemez” maddesine de aykırı olduğu savunuldu.

Reklam Kurulu, belirlediği bu nedenler ile reklamın durdurularak, ING Bank’a 220 bin lira idari para cezası verilmesi kararını aldı.

ING Bank Reklamı Çocuk Cezası Aldı 2019

ING Bank Reklamı Çocuk Cezası Aldı 2019

Related news

 • Çok İzlenen Videolar
 • Yerli Dizi Haber, Yorum, AraÅtÄrma
 • Hangi tarihte çocuk hareket etmeye başlayacak ve bu anlara nelere dikkat etmeliyim

 • ING Bank Reklamı Çocuk Cezası Aldı 84

  ING Bank Reklamı Çocuk Cezası Aldı


  ING Bank Reklamı Çocuk Cezası Aldı 71

  ING Bank Reklamı Çocuk Cezası Aldı 29

  ING Bank Reklamı Çocuk Cezası Aldı 30

  ING Bank Reklamı Çocuk Cezası Aldı 83

  ING Bank Reklamı Çocuk Cezası Aldı 10

  ING Bank Reklamı Çocuk Cezası Aldı 48