Işık yılı eşittir 2019

Işık yılı eşittir 2019 Işık yılı eşittir

Işık yılı eşittir?

ışık yılıNeyse, günlük hayatımızdamesafeleri ölçüyoruz: en yakın süpermarkete, başka bir şehirde akrabalarının evine, devlet sınırına vb. Bununla birlikte, sonsuz uzaya gelince, kilometre gibi tanıdık değerlerin kullanılması son derece akıl dışıdır. Ve buradaki nokta, ortaya çıkan dev anlamları algılamanın karmaşıklığı değil, aynı zamanda ondaki basamak sayısıdır. Sorun, böyle bir sayıda sıfırın bile yazılmasıdır. Örneğin, Mars'tan Dünyaya en kısa mesafe 55,7 milyon kilometre. Altı sıfır! Ancak kırmızı gezegen gökyüzündeki en yakın komşumuzdan biridir. En yakın yıldızlara bile mesafe hesaplarken elde ettiğiniz hantal rakamları nasıl kullanabilirsiniz? Ve şimdi ışık yılı kadar büyüklüğe ihtiyacımız var. Eşiti ne kadardır? Şimdi onu çözeceğiz.

1 ışık yılı eşittir?

Işık yılı kavramı daNewton mekaniğinin postüleri çöktüğü XX. yüzyılın başında uzayın ve zamanın yakın bağını ve karşılıklı bağımlılığını ortaya koyan göreceli fizik. Bundan önce, mesafe değerleri, sistemdeki daha büyük ölçekli birimler1 ışık yılı eşittiroldukça basit bir şekilde oluşturuldu: her biri daha küçük bir düzen (santimetre, metre, kilometrelik vb.) birimleri topluluğuydu. Işık yılının durumunda, mesafe zamana bağlıydı. Modern bilim, bir vakumdaki ışığın hızının sabit olduğunu bilir. Üstelik, bu, modern göreli fizikte izin verilen maksimum hızdır. Yeni anlamın temeli olan bu fikirlerdi. Işık yılı, bir dünya takvim yılında bir ışık ışınının seyahat ettiği mesafeye eşittir. Kilometrelerce bu yaklaşık 9.46 * 1015kilometre. İlginç bir şekilde, en yakın gök cisimci Ay'a, foton mesafe 1.3 saniyede aşıyor. Güneşten önce - yaklaşık sekiz dakika. Fakat önümüzdeki birkaç yıldız, Alpha ve Proxima Centauri, yaklaşık dört ışık yılı uzaklıktadır.
ışık yılı kadarSadece harika bir mesafe. Astrofizikte alanın daha büyük bir ölçüsü vardır. Işık yılı, parsel mesafelerinin daha da önemli bir birimi olan parsec'in yaklaşık üçte biridir.

Farklı koşullardaki ışığın hızı

Bu arada, fotonlarınfarklı ortamlarda farklı hızlarla yayılabilir. Ne kadar çabuk boşalttıklarını biliyoruz. Işık yılının bir yılda ışığın üstesinden geldiği mesafeyle eşit olduğunu söylediklerinde boşluk demektir. Bununla birlikte, diğer koşullarda ışığın hızı daha küçük olabileceğini belirtmek ilginçtir. Örneğin, hava ortamında, fotonlar vakumdan daha yavaş bir oranda dağılırlar. Bunlardan hangisi - atmosferin özel durumuna bağlı. Dolayısıyla, gaz dolu bir ortamda, ışık yılı biraz daha küçük bir değere eşit olur. Bununla birlikte, evlatlıktan önemli ölçüde farklılık göstermez.

Işık yılı eşittir 2019

Işık yılı eşittir 2019

Related news

 • Kedilerin Kuyruğu Bize Neler Anlatır
 • 14 Ağustos 2019 Cumartesi
 • Tire Köftesi
 • Aktris Yunzhin Kim: rol ve gerçekler
 • Unsuz kek tarifi pastane ile Etiketlenen Konular

 • Işık yılı eşittir

  Işık yılı eşittir


  Işık yılı eşittir

  Işık yılı eşittir

  Işık yılı eşittir

  Işık yılı eşittir

  Işık yılı eşittir

  Işık yılı eşittir

  Işık yılı eşittir

  Işık yılı eşittir

  Işık yılı eşittir

  Işık yılı eşittir

  Işık yılı eşittir

  Işık yılı eşittir

  Işık yılı eşittir

  Işık yılı eşittir