Goji meyvesi 2019

Goji meyvesi 2019 Goji meyvesi

goji meyvesi

UZUN YAŞAMIN SIRRI GOJİ MEYVESİ NEDİR FAYDALARI NELERDİR NASIL KULLANILIR

Son yıllarda ismini duyduğumuz ve yeni yeni ülkemizde tanınmaya başlayan meyvelerden biri olan Goji meyvesi, yaşlanmayı geciktiren ve sağlıklı ve uzun bir ömür için çok faydalı olan bir meyve olarak biliniyor. Goji meyvesini tanımak isteyenler için Goji meyvesi hakkında bilmek istediğiniz herşeyi açıklayalım.

Goji Nedir:

Goji meyvesi diğer ismikurt üzümüveGoji Beryyolan boyu 1 ile 3 metre arasında değişebilen ,yaprak döken çok yıllık odunsu bir bitkidir. Goji meyvesinin anavatanı Güneydoğu Avrupa ve Güney Batı Asya olan meyve Tibet ve Moğolistan’da dünyanın en yüksek dağları olan Himalayalar’da yetişiyor. Goji Berry, dünyadaki besin değeri en yüksek olan meyvelerden biridir. Çok kuvvetli bir antioksidan olan bu meyve Çin’de tıp alanında 2000 yıldır kullanılıyor.
Goji küçük yumuşak meyveleri olan 1,700 yıl boyunca Tibet’te üretilen çalı formunda bir bitkidir. Tibetliler yüzlerce yıl gojiden yaptığı ilacı, böbrek ve karaciğer tedavisinde kullandılar. Goji, Tibet’te kolesterolü ve kan basıncını düşürmek için kullanılır ve kanı temizler.

Goji, inanılmaz şekilde sulu ve tatlıdır, tadı yabanmersini ve kirazın arasındadır. Goji bitkisinin sağlığımıza çok faydası olduğu için, hiç bir parçası atılmaz ve kullanılabilir. Parlak kırmızı meyveleri lezzetlidir. Yapraklarından, mükemmel çay yapılır. Ayrıca yapraklar ve saplarından yağ yapılır. Kurutulan Goji, bir kuru üzüm olarak aynı önemde bir besindir.

Goji Meyvesinin Besin Değerleri Vitaminleri:

Goji meyvesi bir protein deposudur. 19 ayrı aminoasit, % 13 protein, yüksek değerde betakaroten, 21 iz minerali, çinko, demir, fosfor, B-complex, % 8 E vitamini, Zeaxanthin, Germanyum, carotenoids, Beta Sitosterol, Cyperone, Solavetivone, Physalin, Betaine ve çok yüksek oranda C vitamini içerir. Kalsiyum, potasyum, demir, çinko, selenyum, B2 vitamini içerir.

Goji Meyvesinin Faydaları:

*Goji meyvesi içerisinde bulunan ana molekül olan polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin uğratacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı vücudunuzu korur.

*Genç Görünmeyi sağlayan hipofiz bezinden salgılanan insan büyüme hormonu, hCG, gençlik hormonu salınımını arttırır.

* Vücut yağ oranını azaltır,

* Uyku düzensizliklerini engeller,

* Hafızayı güçlendirir,

* Cinsel istek ve gücü düzenler ve vücuda daha genç, diri bir görünüm kazandırır.

* Goji meyvesi içeriğindeki polisakkaritlerin alınan gıdaları yağ şeklinde depolanması yerine enerjiye dönüştürdüğünü göstermektedir.

* Goji, egzersiz toleransınızı, gücünüzü ve dayanıklılığınızı arttırır. Özellikle hastalık sonrası nekahat döneminde ortaya çıkan bitkinlik, halsizlik şikayetlerini ortadan kaldırır.

* Goji içerisinde çokça yer alan polisakkaritlerin kan basıncı yükselmelerini belirgin bir biçimde önler. Yüksek tansiyon için çok faydalıdır.

* Goji, kanser önleyici bir madde olan Germanium içeren yeryüzünde bu güne kadar tespit edilmiş tek bitki türüdür. İçerisindeki özel polisakkaritler ve antioksidan maddeler kansere neden olabilecek genetik değişimlerin gerçekleşmelerine engel olur.

* Goji, kolesterol seviyelerini düşüren beta-sitosterol maddesi içerir. Ayrıca antioksidanları sayesinde kolesterolün oksidasyonunu ve damar duvarında plak oluşturmasını engeller. Goji içerisindeki flavonoidler ise atar damarlarınızın açık kalmasını ve elastikiyetinin korunmasını sağlar.

* Goji tüm Asya’da uzun süredir insomnia (uykusuzluk) doğal tedavisinde kullanılmaktadır. Yaşça büyük insanlar üzerinde yapılan bazı tıbbi araştırmalarda, Goji alan tüm hastalarda uyku kalitesinde iyileşme bildirilmiştir.

* Goji bir sesquiterpene olan ve kalp ile kan basıncı ayarlamalarına yardımcı olan cyperone içerir. Anthocyanin maddesi ise kalp damarlarının dayanıklılığını arttırır.

* Goji’nin polisakkaritleri sayesinde kan şekerini ve insülin cevabını düzenlediği görülmüştür. İçeriğinde yer alan betain maddesinin de özellikle diabet hastalarında sıkça görülen karaciğer yağlanması ve damar rahatsızlıklarını önlediği bilinmektedir.

* Goji üzümü kandaki testosteron seviyesini belirgin bir şekilde arttırarak her iki cinste de cinsel gücü arttırır.

* Goji meyvesi baş ağrısı ve sersemlik hissinin giderilmesinde fayda sağlar.

* Goji meyveleri bazı görme problemlerinin giderilmesinde oldukça faydalıdır. Goji içerisinde yer alan güçlü antioksidan karotenoidler sayesinde makula dejenerasyonu ve katarakt engellenebilir.

* Goji’deki betain ve ana molekül olan polisakkaritler hasarlı DNA’nın tamiri ve restorasyonunu gerçekleştirir.

* Goji ayrıca, tümör hücresinin ölümüne neden olan apopitoz olayını hızlandırır.

* Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.

* Goji meşhur bir kan yapıcı ve gençleştiricisidir . Bir çalışmada, Goji’nin yaşlı insan kanını belirgin bir biçimde gençleştirdiği gösterilmiştir.

* Goji lenfosit sayısını artırır.

* Goji doğurganlığı artırır, kısırlık için kullanılabilir.

* Goji’nin radyoterapi ve kemoterapiye bağlı istenmeyen yan etkileri azalttığı gösterilmiştir.

* Kronik kuru öksürüğün giderilmesine yardımcıdır.

* Menapoz dönemi sıkıntılarını hafifletir.

* Goji içerdiği betain vücutta kolin maddesine çevrilerek beyindeki hafıza ve hatırlama fonksiyonlarında yer alır.

* Böbrek sağlığını korur.

* Goji meyvesi cilt bakımı ve gençliği için çok yararlıdır. Goji kan dolaşımını hızlandırıyor,cilt metabolizmasına karışıyor epidermis ve hypodermisteki oluşacak zararları geciktiriyor, ANTİ -AGING etkisi yaratıyor.

Goji Meyvesi Nasıl Kullanılır Nasıl Yenir:

Goji meyvesinin tadı kiraz ve yabanmersinine benzemektedir. Çin’de pirinç yemekleri,çorbalar ve çay yapımında kullanılmaktadır. Çin’in bazı bölgelerinde taze olarak da tüketilir. Goji Berry’ler genellikle kurutularak ya da goji berry suyu olarak ihraç edilir. Son yıllarda Goji suyu da Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak tüketilmeye başlanmıştır.Goji suyu genellikle 1 litrelik şişelerde satılır ve goji suyunun da sağlık üzerindeki etkisinin goji meyvesiyle aynı olduğu bilinmektedir. Türkiye’de taze meyvesini ve suyunu bulmak pek mümkün değildir. Kurutulmuş goji berry meyvelerini günde bir avuç taze olarak tüketebilirsiniz.

Goji Meyvesi Nerede Satılır Nerede Bulunur

Goji meyvesini saksıda kendimiz yetiştirebiliyormuşuz. Bu şifalı Goji meyvesini kendiniz yetiştirip tüketmek isterseniz e-fidancim.com adresinde Goji fidanı 2 Tl gibi bir fiyat ile satılıyor. Goji meyvesinin kurusunu tüketmek isterseniz büyük marketlerde ve aktarlarda bulabilirsiniz. Ülkemizde günden güne üretimi artan Goji meyvesini Bolu’lu girişimci Şerafettin Erbayram Bolu ilinde yetiştiriyor ve büyük marketlerde taze meyvesini de bulma imkanı sağlıyor.


Goji meyvesi 2019

Goji meyvesi 2019

Related news

 • Karamelli tart kek tarifi
 • Bacak ve Kalça Bölgesinin İncelmesi için Pratik Hareketler
 • Birbirinden Şık 7 Kalem Etek Kombini
 • Bebekleri rahatlatan masaj ile Etiketlenen Konular
 • Mantar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Goji meyvesi

  Goji meyvesi


  Goji meyvesi

  Goji meyvesi

  Goji meyvesi

  Goji meyvesi

  Goji meyvesi

  Goji meyvesi

  Goji meyvesi

  Goji meyvesi

  Goji meyvesi

  Goji meyvesi

  Goji meyvesi

  Goji meyvesi

  Goji meyvesi

  Goji meyvesi

  Goji meyvesi

  Goji meyvesi

  Goji meyvesi

  Goji meyvesi

  Goji meyvesi

  Goji meyvesi

  Goji meyvesi