Geğirmeye Ne İyi Gelir: Geğirmek İçin Bitkisel Çözüm 2019

Geğirmeye Ne İyi Gelir: Geğirmek İçin Bitkisel Çözüm 2019
Geğirmeye Ne İyi Gelir: Geğirmek İçin Bitkisel Çözüm


Geğirmeye Ne İyi Gelir: Geğirmek İçin Bitkisel Çözüm

Geğirmeye Ne İyi Gelir: Geğirmek İçin Bitkisel Çözüm

geğirmek için bitkisel çözüm

geğirmek için bitkisel çözüm

Geğirme neden kaynaklanır?

Geğirme ya da gaz çıkarma, kendine özgü ses ve koku ile kişinin midesindeki gaz birikiminin ağzından çıkması durumuna verilen isimdir. Geğirme tabii ki tıbbi bir durumdur, ancak çok sık görülmemesi normal değildir ve birçok başka hastalığın habercisi olabilir. Aynı zamanda kültürel açıdan kabul edilmeyen bir davranıştır. Hint ve Çin Kültüründe ise bazı durumlarda normal karşılanırken bazı durumlarda kabul edilmez. Japonya’da ise bu durum her zaman kesinlikle kötü bir davranış olarak kabul edilir. Kuzey Amerika, Fransa ve Almanya gibi batı kültürlerinde geğirme ise uygunsuz bir duruma düşmek olarak nitelendirilmektedir. Ancak tabii ki insanın fizyolojisi gereği geğirmesi gerekir. Ya tek başına iken ya da kimsenin duymayacağı şekilde sessizce geğirmesi beklenmektedir.

Geğirme hava yutma sonucunda oluşur. Mide, yutulan havayı yukarıya doğru yemek borusundan ağıza doğru iter.

Geğirme nasıl geçer: Geğirmeye bitkisel çözüm

Geğirme için kullanılabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Geğirmeye iyi gelen şifalı bitkiler: Zencefil:

Zencefil, geğirmenin önlenmesi için uygulanabilecek olan, bilinen en iyi bitkisel ilaçlardan bir tanesidir. Bu besin kişide anlık rahatlama sağlar. Ayrıca sindirim koşullarının iyileşmesine de yardımcı olur. Birçok şekilde kullanılabilmektedir. Yemeklere eklenebildiği gibi aynı zamanda çayı içilebiliyor ve kaynatılarak kendisini tüketilebiliyor. Bunların dışında eczanelerde ve genel sağlık merkezlerinde bulunabilecek olan zencefil kapsülleri de bulunmaktadır. Eğer zencefilin tadı beğenilmiyor ise 1 kaşık bal ile beraber de tüketilebilir. En etkili yöntem şudur: İnce rendelenmiş zencefil kaynar suyun içine eklenir ve hemen ardından içerisine bal ve limon da eklenir. İyice karıştırılır ve bu karışım hızlıca tüketilir.

2. Geğirmek için ne yapılmalı: Limon suyu:

Bir bardak su içerisine 1 çay kaşığı kabartma tozu karıştırılır. Bu karışımın tüketilmesi geğirmenin geçmesine hızlı bir şekilde yardım edecektir. Bu karışımın içilmesi aynı zamanda kişinin sindirim sistemine de yardımcı olur ve kişi hazımsızlık ve benzeri rahatsızlıklara yakalanmaz. Bu doğal bir bağırsak güçlendirici olarak nitelendirilebilir.

3. Geğirmeye iyi gelen besinler: Papaya:

Papaya besleyici bir meyvedir. Günümüzde en çok, meyve salatalarının içerisine katılarak tüketilmeye başlanmıştır. Bu meyvenin içerisindeki bileşenler, tüketilmesi ile birlikte geğirmenin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Papaya ile geğirtiye neden olan mide problemlerinden kurtulmak mümkündür. Bunu sağlayan bir takım enzimleri içeriğinde bulundurmaktadır. Bu enzim adını meyvenin adından almaktadır, yani özgün yapıdadır ve adı papaindir. Papaya günlük, yani taze tüketilirse çok daha fazla etkili olur.

4. Geğirmeyi ne geçirir: Yoğurt:

Bir kâse yoğurt yemek de geğirmenin engellenmesine olanak sağlar. Bu beslenme alışkanlığı ortak ve geleneksel bir Hint alışkanlığıdır. Sebebi ise yoğurdun sindirime yardımcı olmasıdır. Canlı bakteri kültürünün yararlı olanlarını içermesi sayesinde mide ve bağırsaktaki sorunlara neden olan bakterileri yok ederek kişinin tedavi edilmesini sağlamaktadır. İçerisindeki laktoz sorun yaratabileceği için asla tüketilen yoğurt miktarının çok fazla arttırılmaması gerekmektedir.

5. Geğirmeye hangi bitki iyi gelir: Kimyon:

Kimyon tohumları sindirim sağlıklı bir şekilde devam ederek tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Kimyonun içerisindeki bileşenler aynı zamanda midenin hazmını kolaylaştırdığı için kişinin aynı zamanda geğirmesinin önüne geçilmesine yardımcı olacaktır. Bu tohumlar doğrudan alınabilir ya da salatanın içerisine eklenerek tüketilebilir.

6. Geğirmek nasıl geçer: Rezene, anason ve kereviz tohumu:

Bu tohumların hepsi kolay bir şekilde süper marketlerde, eczanelerde ve genel sağlık merkezlerinde bulunabilmektedir. Geğirmenin önlenmesi için bu tohumların uzun süre boyunca çiğnenmesi gerekmektedir. Tohumları çiğnenerek bağırsaklardaki ve midedeki gazın temizlenmesi sağlanır. Bu şekilde geğirmenin önüne geçilmesine yardımcı olmuş olur.

7. Papatya çayı:

Mide ağrıları ve geğirmenin tedavisi ve rahatlatma sağlanması için kullanılabilecek geleneksel bitki ilaçlarından birisi de papatya çayıdır. Her gün yatmadan önce papatya çayı içilmesi kişide genel olarak gaz birikmesinin engellenmesine yardımcı olabilir.

8. Geğirmeden nasıl kurtulurum: Kakule çayı:

Kakule çayı sindirimin geliştirilmesine yardımcı olur. Gaz üreten gıdalar kişinin hazımsızlık çekmesine neden olabilir. Bunun sonucu olarak da midede gaz birikimi olduğu zaman kişide geğirme durumu gözlemlenecektir. 1 bardak suyun içerisine 1 çay kaşığı kakule eklenir ve 10 dakika boyunca bu karışım kaynatılır. Aşırı geğirme durumunun tedavisi için yemeklerden önce kaynatılan karışımın süzülerek içilmesi etkili olacaktır.

9. Kimyon:

Kimyon tohumu, ağır yemeklerden sonra hazımsızlığın önüne geçerek geğirmeyi ve midede gaz birikmesini engellemek için kimyon tohumu kullanılabilir. Kimyon tohumu çiğnenerek kullanılmaktadır. Bir tutam kimyon tohumunun 1 saat boyunca çiğnenmesi midede gaz birikmesinin önüne geçmeye yardımcı olabilir.

10. Nane:

Nane geğirmenin önüne geçmeye yardımcı olabilecek en etkili bitkilerden bir tanesidir. Birkaç nane yaprakları 1 bardak kaynar suyun içerisine konur ve bu şekilde 5 dakika boyunca karıştırılır. Sonrasında süzülür ve elde edilen sıvı gece uyumada önce içilir.

11. Sarımsak:

Ezilmiş 1 adet sarımsak dişi yutmak ve daha sonra üzerine bir bardak su içmek kişideki gaz birikiminin önüne geçilmesine yardımcı olacaktır. Ancak bu tedavi boş bir mideyle uygulandığı takdirde etkili olan bir tedavidir. Sarımsak aynı zamanda sindirim sistemin gelişerek güçlenmesine de yardımcı olur ve doğal olarak geğirme halindeki kişiyi rahatlatır.

12. Hing:

Diğer bir adı şeytantersi olan hing bitkisinin bir tutamı bir bardak sıcak suyun içerisine eklenir ve bu karışım yemeklerden önce içilir. Midedeki gaz birikiminin ve tıkanmanın rahatlatılmasına yardımcı olur. Geğirme için doğal bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

13. Çemen:

2 ya da 3 saat boyunca çemen yaprakları suyun içerisinde ıslatılarak bekletilir ve aç karna içilir. Püskürtme şeklinde uygulanabilecek en iyi doğal tedavi olduğu da söylenebilir. Ayrıca ağız sağlığını korumak amacıyla ağzın içinin temiz tutulmasını da sağlamaktadır.

14. Soya yağı:

1 damla soya yağı, 1 tatlı kaşığı bal ile birlikte güzelce karıştırılır ve püskürtme şişesinin içerisine konur. Bu karışım geğirmenin önüne geçilmesini sağlar. Bu tedavi yemeklerden sonra ağza bir kez püskürtme şeklinde kullanılması gerekmektedir. Bu işlem yarım saat içerisinde etki etmektedir.

15. Karanfil yaprakları:

Taze karanfil yaprakları aşırı geğirmeye neden olan sindirim sistemindeki sorunları çözerek rahatlatıcı etki gösteren bir bitkidir. Geğirme sorununun tedavisinde yardım almak için yemeklerden sonra karanfil yaprağının çiğnenmesi gerekmektedir.

Geğirmenin sağlık sorunu haline gelmesini engellemek için alınabilecek önlemler şu şekilde sıralanabilir:

– Pipet kullanmaktan kaçınmak gerekmektedir. Çünkü pipet kullanımı sırasında kişinin ağzının arasından hava kaçırıp bu havayı yutmasının ihtimali çok daha yüksektir ve bu durum da kişinin geğirmesine yol açar. Zorunlu olmadıkça pipet kullanılmaması gerekmektedir.
– Yemek yedikten hemen sonra uzanmamak gerekmektedir. Faal halde bulunarak sindirime ve hazmedilmeye yardımcı olunması gerekmektedir.
– Sigara içilmemesi gerekmektedir. Sigara içerken mutlaka hava yutulmaktadır. Bu hava da geğirmeye sebep olur.
– Dar giysiler giymekten kaçınmak gerekmektedir. Karın alanı üzerinde baskı geğirmeye neden olabilir.

Geğirmeye Ne İyi Gelir: Geğirmek İçin Bitkisel Çözüm 2019

Geğirmeye Ne İyi Gelir: Geğirmek İçin Bitkisel Çözüm 2019

Related news Geğirmeye Ne İyi Gelir: Geğirmek İçin Bitkisel ÇözümGeğirmeye Ne İyi Gelir: Geğirmek İçin Bitkisel Çözüm


Geğirmeye Ne İyi Gelir: Geğirmek İçin Bitkisel Çözüm


Geğirmeye Ne İyi Gelir: Geğirmek İçin Bitkisel Çözüm


Geğirmeye Ne İyi Gelir: Geğirmek İçin Bitkisel Çözüm


Geğirmeye Ne İyi Gelir: Geğirmek İçin Bitkisel Çözüm


Geğirmeye Ne İyi Gelir: Geğirmek İçin Bitkisel Çözüm