Göğüs Dikleştirme Ameliyatı: Meme Dikleştirme Ameliyatı


Göğüs Dikleştirme Ameliyatı: Meme Dikleştirme Ameliyatı

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı: Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme dikleştirme ameliyatı

Meme dikleştirme ameliyatı

Zamanla ya da kilo alma gibi nedenler ile göğüslerde sarkma olması estetik açıdan bir sorun olarak görülür. Göğüslerin sıkılaşması ve dikleştirilmesi için egzersizlerin yanı sıra kozmetik ürünler de yaygın olarak kullanılır. Ancak kesin ve hızlı sonuç alınmak isteniyorsa göğüs dikleştirme ameliyatları tercih edilebilir. Meme dikleştirme ameliyatları göğüslerde dikleşme sağlarken aynı zamanda meme dokusunun yeniden şekillendirilmesine yardımcı olur.

Göğüs sarkması neden olur?

Göğüs sarkması birçok farklı neden ile olabilir. Hamilelik ve emzirme sonrasında göğüs sarkması yaygın olarak görülür. Gebelikte gerginleşen ve büyüyen göğüsler emzirme döneminde sonra eski haline geri döner. Bu da göğüslerde sarkmaya neden olur. Ayrıca çok fazla kilo verilmesi sonucu da göğüs sarkması oluşabilir. Kilo kaybetmek genellikle meme hacmi kaybetme anlamına gelir. Bu durumda da meme dikleştirme ameliyatlarına başvurulabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı kimlere yapılır?

Göğüs dikleştirme ameliyatları emzirme dönmei sonrasında, büyük miktarda kilo verilmesi durumunda ve ilerki yaşlarda oluşan göğüs sarkmaları için yapılır. Göğüslerde sakma varsa ilk olarak alanında uzman bir cerraha başvurulmalıdır. Cerrah kişi için en uygun yöntemi belirleyerek tedavi sürecine başlar. Cerrah seçimi oldukça önemlidir. Başarısız uygulamalar istenmeyen kalıcı hasarlara ve sorunlara neden olabilir.

Göğüs dikleştirme yöntemleri ve uygulamaları

Kozmetik cerrahlar meme dikleştirme ameliyatı için çeşitli teknikler kullanılır. Bu teknikler hastanın mevcut meme dokusuna göre değişiklik gösterebilir. Kişinin durumuna göre sadece dikleştirme işlemi yapılabileceği gibi fazla deri varsa alınabilir.

Basit dikleştirme ameliyatı

Bu işlem az miktarda oluşan sarkmalar için kullanılır. Hilal kaldırma olarak da bilinen bu teknikte göğüs bölgesine ufak kesiler yapılır. Göğüsler yıkarı doğru kaldırılır ve sabitlenerek dikilir.

Periareolar meme dikleştirme ameliyatı

Bu teknik de hafif sarkma durumunda uygulanır. Göğüs etrafına dairesel kesi yapılır. Ardından göğüs dikleştirilir ve kesiler kapatılarak işlem bitirilir.

Göğüs sarkması operasyonu

Bu teknik en yaygın olarak uygulanan tekniklerden biridir. Göğüs çevresinde fazla deri varda bu deriler alınır ve göğüs yenide şekillendirilir. Bu teknikte göğüs bölgesine 2 ya da daha fazla kesi yapılabilir.

Asansör tipi göğüs dikleştirme

Yoğun sarkmalar olduğunda göğüslerdeki fazla derinin ve sarkan dokuların alındığı asansör tipi göğüs dikleştirme ameliyatı da yapılabilir. Bu teknik en iyi sonuçları verir. Dikey göğüs çizgisine alttan ve kıvrım boyunca kesi yapılır. Bu teknikte 3 kesi yapılır. Dikleştirme ile birlikte bu yöntem ile göğüs küçğltme yöntemi birlikte kullanılabilir.

Göğüs dikleştirme ve büyütme ameliyatı

Bazı durumlarda eğer göğüsler küçük ve sarkıksa hem dikleştirme hem de büyütme ameliyatı yapılabilir. Göğüslerin sönmüş gibi bir görüntüde olması yaşlanma, kilo kaybı ya da gebelik sonrasında oluşabilir. Meme dikleştirme ameliyatı sırasında meme implantları ve silikon gibi maddeler kullanılabilir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrası

Meme dikleştirme ameliyatı genellikle genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılır. Ancak kullanılacak anestezi hastanın durumuna göre değişir. Ameliyatlar genellikle 1 ya da 2 saat kadar sürer. Çoğunlukla meme dikleştirme ameliyatından sonra ağrı ve şişlik yaşanması normaldır. Ayrıca birkaç gün ağrı da oluşabilir. Bu ağrılar için doktor tarafından ağrı kesici verilebilir. Ameliyattan sonra birkaç gün evde dinlenilmesi önerilir. Ayrıca birkaç hafta yorucu egzersizlerden uzak durulmalıdır. Ameliyat sonrasında özel sütyenlerin kullanılması önerilir. Genellikle yaklaşık 8 hafta sonra tekrar balenli sütyen giyilmesine izin verilir.

Meme dikleştirme ameliyatları günümüzde en sık yapılan ameliyatlardan biridir. Kilo vermek ya da emzirme gibi dönemlerin ardından oluşan göğüs sarkmaları ve göğüs sönmesi olarak adlandırılan göğüs küçülme durumlarında bu yöntem kullanılır. Eğer göğüslerde sarkma varsa bir estetik cerraha başvurularak bilgi alınmalıdır.
Related news Göğüs Dikleştirme Ameliyatı: Meme Dikleştirme AmeliyatıGöğüs Dikleştirme Ameliyatı: Meme Dikleştirme Ameliyatı


Göğüs Dikleştirme Ameliyatı: Meme Dikleştirme Ameliyatı


Göğüs Dikleştirme Ameliyatı: Meme Dikleştirme Ameliyatı


Göğüs Dikleştirme Ameliyatı: Meme Dikleştirme Ameliyatı


Göğüs Dikleştirme Ameliyatı: Meme Dikleştirme Ameliyatı


Göğüs Dikleştirme Ameliyatı: Meme Dikleştirme Ameliyatı