Gül Bakımı 2019

Gül Bakımı 2019
Gül Bakımı


Gül Bakımı

Derya Tuzcu Eken Gül Bakımı

Aşkın sembolü haline gelmiş olan gül, hem bahçede hem de evlerde birkaç noktaya dikkat edilerek rahatlıkla yetiştirilebilir. Evde ya da bahçede gül yetiştirilirken dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir.

Evde yetiştirilen güllerin bakımı:

Sulama:Evlerimizde saksı içerisinde yetiştirdiğimiz güllerin bakımı diğer ev bitkilerinde olduğu gibi çok fazla ya da az su değil de dengeli bir sulamayla gerçekleştirilmelidir. Bunun için haftada iki kez sulanmalı ve saksı tabağında biriken su varsa atılmalıdır.

Gübreleme:Gül, kış aylarında dinlenme dönemindedir. Dolayısıyla gübreleme işlemi de gülün dinlenme dönemine geçtiği bu zamanda ayda bir kez gerçekleştirilmelidir. Yaz aylarında ise fosfor açısından zengin gübrelerle 15 günde bir gübrelenmelidir.

Toprak seçimi:Diğer salon bitkileriyle aynı toprak türünde yetiştirilebilir. Böcek gibi zararlılardan arındırılmış buna karşılık fosfor, azot ve nitrat yönünden zengin topraklar tercih edilmelidir. Fosfor ne kadar çok olursa o kadar güzel ve çok çiçek verecektir.

Budama:Yılda iki kez yapılır. Birincisi sonbaharın sonunda, ikincisi ise nisan sonu mayıs başı gibi yapılmalıdır. Sonbaharda budarken üstlerden kurumuş tomurcukların ve seyrelmiş, kurumuş dalların temizlenmesi yöntemiyle gerçekleştirilebilir. İlkbaharda yapacağımız budama işleminde ise daha derinden budayabiliriz. Bu mevsimde güneşin etkisiyle bitki rahatça büyüyecektir.

Bahçe yetiştirilen güllerinin bakımı:

Sulama:Bitkinin alt kısmında toprağı şekillendirerek bir sulama çanağı yapmayla işe başlayabiliriz. Böylece sularken suyun tam olarak kökler tarafından alınmasını sağlayabiliriz.

Toprak Seçimi:Drenajı iyi topraklar kullanmalıyız. Böylece su, bitkinin dibinde kalmayacak, dağılacaktır.

Gübreleme:Bitkinin tomurcuklandığı dönemden Temmuz ayına kadar aralıklı olarak üç defa eritilmiş gül şerbeti vermeliyiz. Bu işlemi güneşin dik geldiği saatler dışında gerçekleştirmeliyiz. Hatta güneşin geçmekte olduğu saatler olan akşamüzeri en uygun zamandır.

Konumlandırma:  Gül, ışığı ve güneşi seven bir bitkidir. Gölge alanlarda yetiştirmemeliyiz. Birkaç gülü yan yada dikeceksek, her bir gül arası mesafe en az 1- 1,5 metre olmalıdır. Gölge de güllerin çiçek açmasına engeldir.

Budama:İlkbahar aylarında çiçek veren gülün diplerinden çıkan koyu kırmızı renkli dalları koparmalıyız. Böylece bitkinin çiçeklenmesi artacak, dallar daha güzel olacaktır.


Gül Bakımı 2019

Gül Bakımı 2019

Related news

 • Başörtülü kadınlara özel şampuan
 • Bukleli Saçlar Nasıl İpeksi Görünür
 • Anne yapımı damla sakızlı kurabiye tarifi
 • Pastane Poğaçası
 • Kıbrıs Tatlısı Tarifi Videosu

 • Gül Bakımı


  Gül Bakımı


  Gül Bakımı


  Gül Bakımı


  Gül Bakımı


  Gül Bakımı


  Gül Bakımı