Diş Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: Diş İltihabı İçin Doğal Çözümler 2019

Diş Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: Diş İltihabı İçin Doğal Çözümler 2019
Diş Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: Diş İltihabı İçin Doğal Çözümler


Diş Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: Diş İltihabı İçin Doğal Çözümler

Diş Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: Diş İltihabı İçin Doğal Çözümler

diş iltihabı için doğal çözümler

diş iltihabı için doğal çözümler

Diş enfeksiyonu neden olur?

Diş enfeksiyonu en sık yaşanan diş sorunlarından biridir. Diş çürükleri ve apsesi diş enfeksiyonuna neden olabilir.

Diş enfeksiyonu nasıl geçer: Diş enfeksiyonuna bitkisel çözüm

1 – Diş iltihabına ne iyi gelir: Diş iltihabına elma sirkesi

Diş enfeksiyonunun tedavisi için kullanılabilecek en etkili doğal malzemelerden biri elma sirkesidir. Özellikle antiseptik etkisi ağız sağlığı için son derece önemlidir.

Elma sirkesinin, diş enfeksiyonunun tedavisi için kullanılabilecek en etkili doğal besinlerden biri olmasının sebebi elma sirkesinde bulunan bileşenlerdir. İçerisinde barındırdığı çeşitli antioksidanların yanı sıra antiseptik bileşenleri öncelikle ağız içinin zararlı bakterilerden temizlenmesini sağlar. Düzgün bir şekilde çalkalanması durumunda dişlerin arasındaki bakterilerin de büyük oranda temizlenmesine yardımcı olur. Güçlü bir dezenfektan görevi gören elma sirkesi diş etlerindeki iltihabı azaltır ve etkilenen bölgeyi temizleyerek iltihabın nüksetmesini ve yayılmasını engeller. Bu özellikleri doğrultusunda diş ağrısının hafiflemesi ve hatta tamamen geçmesine de yardımcı olur.

– Doğrudan elma sirkesinin kullanımı mideye zarar verebileceği için 1 bardak suya 1 çay kaşığı elma sirkesi ilave edip bu karışımın tüketilmesi gerekmektedir. Günde sabah ve akşam olmak üzere 2 kere bu yöntemi uygulamak yeterli olacaktır.

– Alternatif olarak, etkilenen bölge 2 – 3 dakika boyunca seyreltilmemiş ham elma sirkesi ile temas ettirilebilir. Ağzın 2 -3 dakika boyunca çalkalanması bir çözümken aynı zamanda sadece etkilen bölge elma sirkesi ile temas ettirilebilir. 2 türlü uygulamada da 3 dakikadan fazla ağızda tutulmaması gerekmektedir. Ayrıca mideye verebileceği hasar yüzünde kesinlikle yutulmamalıdır. Etkili sonuçlara ulaşılabilmesi için günde 1 – 2 kez olmak üzere 2 -3 gün boyunca uygulanması gerekmektedir. Dişler üzerinde elma sirkesi kalmaması için yöntemin uygulanmasının ardından ağzın su ile iyice çalkalanmasında fayda vardır.

Elma sirkesi ile uygulanan yöntemlerin en az 2 – 3 gün boyunca uygulanması şarttır. Ancak herhangi bir tahriş, yanma, kızarıklık, kabarma ve benzeri belirti görülürse acilen doktora başvurulması gerekmektedir.

2 – Diş iltihabı nasıl geçer: Diş ağrısı oksijenli su

Geleneksel tıp tedavileri başta olmak üzere halkın da oldukça yaygın bir şekilde başvurduğu yöntemlerden bir tanesi hidrojen peroksit yöntemidir.

Hidrojen peroksit diş enfeksiyonunun neden olduğu ağrıyı tetikleyen zararlı bakterileri yok etmeye yardımcı olur. İçerisinde anti-bakteriyel ve dezenfektan özellikler içeren bileşenler bulundurur. Aynı zamanda ağrı ve iltihaplanmayı da azaltmaya yardımcı olabilir.

Ancak bu bileşiğin en yaygın kullanım amacı dişlerdeki sarı lekelerdir. Diş lekelerinden kurtulmayı da sağlayan bu yöntem sırf leke çözücü etkisi nedeniyle de oldukça sık başvurulan bir yöntemdir. Farklı şekillerde kullanılabilen bu maddenin ağız sağlığına daha çok zarar vermemesi için %3’lük çözeltisinin kullanılması gerekmektedir.

– 1 çay kaşığı karbonat ile yeteri kadar hidrojen peroksit hamur kıvamında bir karışım elde edilene kadar karıştırılarak yoğrulur. Elde edilen hamur doğrudan sorunlu olan bölgeye sürülür. Sürüldükten sonra etkisini göstermesi için 10 dakika kadar beklenerek kuruması sağlanır. Bu sırada karışımın içerisindeki gerekli bileşenler bölge tarafından emilir. Sonrasında kuruyarak bölgeye yapışan karışımdan kurtulmak için sıcak su ile ağzın çalkalanması gerekir. Etkili sonuçlar elde edilmesi için bu doğal tedavinin haftalık olarak 3 – 4 kez uygulanması gerekmektedir.

– Alternatif olarak, 1 yemek kaşığı sıcak su ile 2 çay kaşığı oksijenli su bir kasenin içerisinde güzelce karıştırılır. Elde edilen karışım ile ağız çalkalanmalıdır. Ancak son derece dikkatli olunması gerekir. Çünkü oksijenli su mide için zararlıdır ve çalkalanırken asla yutulmamalıdır. Etkili sonuçlara ulaşmak için yöntemin 1 haftada en az 4 kez uygulanması gerekmektedir.

3 – Diş ağrısı için çözümler: Diş ağrısına iyi gelen çay

Siyah çay poşeti de diş enfeksiyonunun tedavisi için kullanılabilecek bitkiler arasında yer almaktadır. Hatta diğer birçok yönteme göre çok daha etkili sonuçlar doğurduğu söylenebilir. İnflamasyon ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olan “tanen” maddesini içerir. Ayrıca enfeksiyon ile mücadelede yardımcı olarak ağız sağlığının korunmasına katkıda bulunur. Yapısındaki güçlü antioksidanlar iltihabın kurumasına doğrudan etki gösterir. Oldukça kolay temin edilebilen siyah çay poşetinin ağız ve diş sağlığı için kullanımı şu şekildedir:

– 1 adet siyah çay poşeti yaklaşık 5 dakika boyunca ılık suyun içerisinde bekletilir.

– Bekledikten sonra siyah çay poşeti sudan çıkarılır ve sorunlu bölge üzerine, bölgeyi tamamen kapsayacak şekilde yerleştirilir.

– Gece boyunca ya da en azından 2 – 3 saat boyunca bu şekilde bekletilmesi gerekir.

– Sonrasında çay poşeti çöpe atılır ve ağız bol su ile çalkalanır.

– Bu yöntem ile etkili sonuçlar elde edilebilmesi için her gün 1 kez uygulanması gerekmektedir. 2 hafta içerisinde gözle görülür sonuçlara ulaşılacaktır.

4 – Diş eti enfeksiyonuna ne iyi gelir: Diş iltihabına karanfil

Karanfil, halk arasında neredeyse en çok bilinen ve kullanılan diş ağrısının tedavi malzemesidir. Diş enfeksiyonları ve diş enfeksiyonlarının neden olduğu diş ağrılarının tedavisi için bire bir olan bu bitki, tedavi etkisinin temelinde uyuşturucu etkisini kullanmaktadır. Dolayısıyla enfeksiyonun tedavisine katkıda bulunmanın yanı sıra bölgeyi uyuşturarak ağrı ve benzeri belirtilerin hafifletilmesini de sağlar.

Güçlü anti bakteriyel, analjezik ve antiseptik özellikleri ile iltihabı, diş ağrısını ve diş etlerindeki sızıyı ortadan kaldırabilir.

Karanfilin ağız ve diş sağlığı için kullanımı şu şekildedir:

– Karanfilin uyuşturucu ve iyileştirici etkisinden faydalanmak için 1 adet karanfil bütün şekilde sorunlu diş ile yanak arasına yerleştirilir. Tabii ki etkisinden tamamen faydalanabilmek için mümkün oldukça ara sıra karanfil çiğnenerek içerisindeki özünün çıkarılması gerekmektedir.

– En az yarım boyunca karanfilin ağızda bekletilmesi şarttır. Karanfil çiğnenerek ya da çiğnenmeyerek, bir şekilde suyunu o bölgeye bırakmalıdır. Aksi takdirde istenen etkiler görülmeyebilir.

– Yarım saatlik karanfil tedavisinin ardından ılık su ile ağzın hafifçe çalkalanması gerekmektedir.

– Alternatif olarak, bir adet kulak temizleme çubuğunun bir ucu karanfil yağına daldırılarak ıslatılır. Bu ıslanan uç sorunlu olan dişin üzerine konarak bu şekilde 10 dakika kadar beklenmelidir.

5 – Diş iltihabına sarımsak

Ağrı giderici, iltihap kurutucu ve aynı zamanda sorunu kalıcı şekilde çözmek için bölgeyi mikroplardan temizleyici etkiler gösteren sarımsak da diş enfeksiyonlarına karşı kullanılabilir.

İçerisindeki anti bakteriyel, antiseptik ve analjezik özellikteki bileşenler sadece diş değil diş eti ve diş köküne etki edebilecek güçtedir. Dolayısıyla diğer yöntemlere nazaran çok daha güçlü etkileri olan bir yöntem olduğu söylenebilir.

Sarımsağın ağız ve diş sağlığı için kullanımı şu şekildedir:

– Diş enfeksiyonu ve beraberinde neden olduğu belirtilerden kurtulmak için sarımsak kullanılabilir. Sarımsağın yanı sıra isteğe bağlı olarak aktarlar ve eczanelerden temin edilebilecek olan sarımsak yağı da kullanılabilir. Sarımsak yağının ya da doğrudan sarımsağın etkilenen diş üzerine sürülmesi tedavi için yeterlidir.

– Alternatif olarak bir tutam tuz ile yarım çay kaşığı sarımsak tozu karışımı doğrudan sorunlu bölgeye dökülebilir. Karışım diş üzerinde yaklaşık 10 dakika bekletildikten sonra ağzın ılık su ile iyice durulanarak karışımdan arındırılması gerekmektedir.

– Etkili sonuçlara ulaşabilmek için bu tedavi yöntemlerinin en az 5 gün boyunca uygulanması gerekmektedir. Herhangi bir yan etki görülürse acilen diş doktoruna başvurulmalıdır.

Diş Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: Diş İltihabı İçin Doğal Çözümler 2019

Diş Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: Diş İltihabı İçin Doğal Çözümler 2019

Related news Diş Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: Diş İltihabı İçin Doğal ÇözümlerDiş Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: Diş İltihabı İçin Doğal Çözümler


Diş Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: Diş İltihabı İçin Doğal Çözümler


Diş Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: Diş İltihabı İçin Doğal Çözümler


Diş Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: Diş İltihabı İçin Doğal Çözümler


Diş Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: Diş İltihabı İçin Doğal Çözümler


Diş Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: Diş İltihabı İçin Doğal Çözümler