Category Archives: Saç İçin Bitkisel Çözümler 2019

Category Archives: Saç İçin Bitkisel Çözümler 2019
Category Archives: Saç İçin Bitkisel Çözümler


Category Archives: Saç İçin Bitkisel Çözümler

Saç Ekimi Nedir Nasıl Olur? Saç Ektirme Fiyatları

Saç Nakli Nedir Nasıl Olur? Saç Nakli Fiyatları

saç ekimi öncesi sonrası

saç ekimi öncesi sonrası

Gençliğimiz ve güzelliğimiz, sağlığımız ve daha başka şeylerin elimizden uçup gidesiye kadar çoğu zaman değerini bilmeyiz. Bunlardan belki de en ilginci ve önemlilerinden bir tanesi de saçlarımızdır. Sağlıklı ve güzel saçlar elbette herkesin dileğidir. Ancak değişik bir takım nedenlerle saçlarımızı kaybetmeye başladıysak bu durumda artık üzülmeye gerek yok. Artık saç nakli adı verilen cerrahi yöntem ile kaybettiğiniz saçlarınıza kavuşabilir belki de daha gür ve sağlıklısına bile sahip olabilirsiniz.

Saçların seyrelmesi, saç dökülmesi veya kellik gibi durumlarda adeta kurtarıcı olan saç ekimi, günümüzde sadece orta yaşlı ve ileri yaştaki kişilerin değil gençlerin de sıklıkla başvurduğu bir cerrahi yöntem olmaya başlamıştır. Üstelik ülkemizde bu alanda oldukça deneyimli ve başarılı estetik saç ekimi uzmanlarının da bulunduğu bir gerçektir. Çoğu komşu ülkeden hatta avrupa ülkelerinden Türkiyeye ucuz saç ekimi için gelen binlerce kişi bu alanda sağlık turizmini destekliyor. Peki saç ekimi nedir, kimler saç ekimi yapabilir? Saç ekiminin zararları ve yan etkileri var mı? Saç ektirme fiyatları ne kadar? Bu gibi ve daha fazlası soruya aşağıdaki makalemizde yanıtlar bulabileceksiniz.

Saç Nakli Nedir?

Saç ekimi, vücudun saç olan bölgelerinden saç olmayan bölgelerine saç transferine veya nakline verilen isimdir. Saç nakli cerrahi bir operasyondur. Saç ekimi dünyada 1950’li yıllardan bu yana yapılmaktadır. Ülkemizde ise özellikle 1990’lı yıllarda popüler hale gelmiştir. İlk zamanlarda saç naklinden elde edilen başarı ve memnuniyet düzeyi daha düşüktü. Günümüzde değişik saç nakli tekniklerinin kullanılabilir hale gelmesiyle saç nakli operasyonlarında başarı düzeyi de çok yükselmiştir. Özellikle iş kazaları, yanık ve benzeri durumlarda saçlarını kökten kaybeden kişilerin saç nakli ameliyatına ilgi gösterdikleri gözlemlenmektedir.

Saç nakli olmak isteyen kişinin öncelikle doktora muayene olması gerekir. Herhangi bir sorun yoksa ameliyat aşamasına geçilir. Cerrahınız kafa derisini temizlerve kafa derisinin arka kısmından bir ilaç enjekte eder. Bu aşamanın ardından Doktor, ne tür bir saç nakli yöntemi uygulanacağına karar verir. En popüler saç nakil yöntemleri  foliküler birim şerit cerrahisi : follicular unit strip surgery (FUSS) ileFoliküler birimtransferi:  follicular unit extraction (FUE) olarak bilinir.

FUSS yönteminde cerrah 15-30 cm uzunluğunda şerit biçiminde bir deri bölgesini kafanın arka bölgesinden alır ve onu saç olmayan ön bölgeye taşır. böylelikle başın üst ve ön bölgesinde saçsız bölge, kafanın arka tarafından elde edilen saç dokusu ile örtülmüş olur. Tabi işlem bu kadarla bitmiyor. Elde edilen şerit biçimindeki saç dokusu 500 ila 2000 küçük doku parçacığına bölünür ki buna graft adı verilir, ve her bir doku parçacığında sadece üçbeş adet saç teli bulunur. Graft’ın büyüklüğü ve sayısı, kişinin saç rengi, saç türü ve saç ebatlarıyla doğrudan ilişkilidir. Ayrıca saç dokusunun nereye nakledileceği de graft ın özelliklerine etki eder. FUE ameliyatı olanların bilmesi gereken bir diğer husus ta ameliyat öncesinde kafanın arkasının tamamının kazıtılacağıdır. Ardından saç folikülleri tek tek doktor tarafından çekilir. Bu bölge küçük benekler şeklinde iz bırakır ve böylece iyileşmeye terk edilir. Bu bölge, çevredeki saçlı bölgeler tarafından örtülür.

FUSS ve FUE saç nakli yöntemlerinin belirli bir aşamadan sonra izleyeceği prosedür aynıdır. Graftı hazırladıktan sonra Cerrah  saç ekimi yapılacak bölgeyi uyuşturur ve temizler. Saçların ekileceği delikleri ve gözenekleri hazırlar. Çok özenli ve dikkatli bir biçimde ger bir graftı teker teker yerleştirir. Genelde cerrahlar bu işi yaparken takım çalışması yapar ve takım üyelerinden yardım alır. Nakil yapılacak dokunun büyüklüğüne göre saç nakli ameliyatı 4-8 saat arası sürebilir. Saç nakli sonrasında saç kaybı olursa veya saç yoğunluğunun artırılması ihtiyacı duyulursa bu durumda bir ameliyat yapılması olasılığı mevcuttur.

Beklentiler ve İyileşme Süreci

Ameliyatın ardından kafa derisinde gerginlik hissi oluşabilir. Birkaç gün süreyle ağrı ve rahatsızlık hissini gidermek için ağrı kesici kullanımı gerekebilir. Ameliyat sonrasında Cerrahınız genelde sizden bir yada iki gün kafa bandajı takmanızı ve birkaç günlüğüne antibiyotik yangı iltihap giderici vb ilaçları kullanmanızı isteyebilir. Çoğu hasta, saç nakli ameliyatından 2 ila 5 gün sonra günlük hayatına dönebilir.

Ameliyatın 2-3 hafta sonrasında nakil edilen saçlar dökülecektir. Bu sizi korkutmasın. Asıl saçlar birkaç ay içerisinde nakledilen kıl köklerinin içerisinden çıkacaktır. Ameliyatın 6-9 ay sonrasında insanların çoğunda %60 a kadar yeni saç tellerinin çıktığı görülmektedir. Bazı doktorlar hastalarına, ameliyattan sonra saç büyütücü ilaç olarak bilinen  minoxidil (Rogain) reçete etmektedir. Böylece saç naklinin ardından saç uzaması hızlanmaktadır.

Saç Naklinin Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

 

Her ameliyat gibi saç nakli de kanama ve enfeksiyon gibi bir takım riskleri içerisinde barındırır. Bunun yanısıra, yara izi, veya yeni çıkan saçlarda doğal olmayan sıralı (tarak gibi düzenli saç çıkışı) görüntüsü ortaya çıkabilir. As with any kind of surgery, transplants have some risks, including bleeding and infection. There’s also the chance for scarring and unnatural-looking new hair growth.

Yeni saç demetlerinin çıkışı sırasında saç kıl köklerinde folikülit adı verilen saç folikülü yangı ve enfeksiyonları görülebilir. Bu durumda basit bir antibiyotik tedavisi ile folikülit tedavi edilebilir. Bazen de ameliyat sonrasında kendi saçlarınızın ani kayıp hali ortaya çıkabilir. Bu durum genelde geçicidir ve vücudun şok durumlarına karşı verdiği bir tepkidir. O nedenle endişe edilmesine mahal yoktur. Ameliyata uygun olup olmadığınıza karar verecek olan kişi doktorunuzdur. O nedenle ameliyat öncesi tetkikleri yaptırarak saç nakline uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenmeniz faydalı olacaktır.

Saç Nakli Fiyatları

Ülkemizde saç ekimi fiyatları, saç ekimini yapacak doktora, yapılan şehre, ve daha başka bir çok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Genelde saç ekimi fiyatları İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya gibi şehirlerde daha pahalıdır. Konya, Eskişehir, Denizli, Balıkesir,Mersin, Samsun, Kayseri, Diyarbakır, Erzurum Malatya gibi illerde ise daha uygun fiyatlı olabilir. Genel bir fiyat skalası vermek gerekirse saç ekimi ücretleri 8-20 bin tl arası değişmektedir. Yurtdışında ise saç ekimi fiyatları 10-15 bin amerikan doları/euro civarındadır.

Category Archives: Saç İçin Bitkisel Çözümler 2019

Category Archives: Saç İçin Bitkisel Çözümler 2019

Related news Category Archives: Saç İçin Bitkisel ÇözümlerCategory Archives: Saç İçin Bitkisel Çözümler


Category Archives: Saç İçin Bitkisel Çözümler


Category Archives: Saç İçin Bitkisel Çözümler


Category Archives: Saç İçin Bitkisel Çözümler


Category Archives: Saç İçin Bitkisel Çözümler