Badem Sütü Ve MucizeleriBadem Sütü Ve Mucizeleri
Badem Sütü Ve Mucizeleri


Badem Sütü Ve Mucizeleri

Badem Sütü Ve Mucizeleri

Badem Sütü Ve Mucizeleri, Badem Sütü Tarifi, Alerji Yapabilir, Badem Sütü Protein Kaynağı Değil

Her ne kadar ülkemizde gereken ilgi ve alakayı görmese de badem sütü özellikle ABD’de çoktan inek sütünün alternatifi olarak market raflarında satılmaya başlandı bile. Fakat biz yine de milletçe evde yapabildiğimiz her şeye çok daha fazla bağlılık gösteriyoruz ve iyi haber şu ki; badem sütünü evde yapabiliyoruz. Üstelik zahmetsiz ve kolayca badem sütümüze kavuşmamız mümkün.

Badem Sütü Ne İçin Kullanılır?

Sayısız faydaya sahip olan badem sütü tam da bu özelliklerinden dolayı gelişmiş ülkelerde şuan oldukça popüler. İnek sütünün birçok kişide yaratmış olduğu sindirim problemleri badem sütünün kullanılması esnasında yaşanmıyor. Bu özelliği de özellikle süt içmek isteyen ama bu etkilerinden dolayı tüketemeyen kişileri badem sütüne yöneltiyor. İnek sütünde mevcut olan laktoz badem sütünde mevcut değil.

Badem Sütü Ve Mucizeleri,

Tümsütürünlerinde olduğu gibi badem sütüde yüksek oranda kalsiyum deposu. Günlük bir bardak olarak tüketeceğiniz badem sütü kalsiyum ihtiyacınızın %30’unu karşılayabiliyor. Badem ise bilindiği üzere tam bir E vitamini deposu. Bir bardak badem sütü içerek günlük ihtiyaç duyulan E vitamininin %125’ini karşılamanız mümkün olacak. İnek sütünde ise bu oran %50 civarında.

Birçok kuruyemiş gibi bademde de sağlıklı yağlar mevcut. Eğer bebeğiniz tombiklik kıvamına uygunsa ama yine de bademin besleyici faydalarından yararlansın istiyorsanız badem sütü onun sağlıklı gelişimi için uygun olacaktır.

Badem Sütü Protein Kaynağı Değil

Badem sütü muhteşem bir vitamin ve mineral kaynağı olabilir ancak asla iyi bir protein kaynağı değildir. Protein açısından tercih edilmesi gereken süt elbette inek sütü olmalıdır. Eğer süt ürünlerinden hoşlanmayan bir çocuğunuz var ise sütü sevdirmek adına badem sütünü kullanabilirsiniz. Çocuğunuz inek sütünü sevmese dahi badem sütünü çok yüksek bir ihtimalle çok sevecektir.

Badem Sütü Ve Mucizeleri,

Alerji Yapabilir

Son derece sağlıklı olan badem sütü bazı bünyelerde alerjiye neden olabilir. Bu sebeple özellikle çocuklarda 2 yaşından önce kullanılmamasında fayda vardır. Bademin kendisi de alerjik besin gruplarının arasında yer alıyor. Bademin alerji yaptığını kaşıntı, mide krampı, ishal, kusma, burun akıntısı, hapşırma ve öksürük gibi belirtilerden anlamanız mümkün olacaktır. Eğer bebeğiniz alerjik bir bünyeye sahipse  tercih etmemelisiniz.

Badem Sütü Tarifi

Malzemeler:

  • 1 bardak çiğ badem
  • 1 litre su
  • 1 tatlı kaşığı bal (isteğe bağlı)
  • 1 çay kaşığı tarçın (isteğe bağlı)

Yapılışı:

Bademleri 8 saat kadar suda bekletin. Sudan çıkardığınız bademleri durulayın ve 250 ml. Su ile birlikte blenderdan geçirin. 750 ml. Daha su ekleyin. Sonrasında birkaç dakika daha blenderdan geçirin. Elde ettiğiniz sütü bir kevgir ya da tülbent yardımı ile süzün. Bademleri parçalayacağınız blender güçlü olmalı. Aksi halde bademler iyi bir şekilde parçalanamayacaktır. Kevgir ya da tülbentte kalan badem parçalarını kurabiye ve kek yaparken rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Badem Sütü Ve MucizeleriBadem Sütü Ve Mucizeleri

Related news Badem Sütü Ve MucizeleriBadem Sütü Ve Mucizeleri


Badem Sütü Ve Mucizeleri


Badem Sütü Ve Mucizeleri


Badem Sütü Ve Mucizeleri


Badem Sütü Ve Mucizeleri


Badem Sütü Ve Mucizeleri