At sütü nedir ve faydaları nelerdir


At sütü nedir ve faydaları nelerdir?

At sütünün; keçi, inek, koyun sütünden daha faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Peki gerçekten at sütü içilebilir mi? İşte at sütünün bilinmeyen faydalarını sizler için araştırdık...

Halk arasında'Kımız sütü'olarak bilinen at sütünün sağlığa oldukça faydası vardır. Türk tarihinde ayrı bir yeri olan at sütünün bilimsel araştırmalar sonucunda inek sütünden daha besleyici olduğu ortaya çıktı. At sütü; A, B2, B6, B12, C, E vitaminlerinin yanı sıra demir, potasyum, magnezyum ve kalsiyum mineralleri bakımından da oldukça zengindir. Aynı zamanda insan sütü ile benzer özellikleri olan at sütü pek çok yararlı bakteri ve virüs antikor barındıran bir süt çeşididir.

At sütünün bilinmeyen o faydaları;

- İrritabl bağırsak sendromu: iddetli ishal ve dışkıdan kan gelmesidir. Bu sendrom erken teşhis edilmediğinde, zararlı bakteriler kalın bağırsakta ciddi deformelere neden olur. Uzmanlar bu sendromun tedavi süresinde zararlı hücrelerin etkisini azaltmak için at sütünün yardımcı bir besin olduğunu vurguluyor. 

-Cilt problemlerinden en yaygın olan egzamanın azalmasında yardımcı olan doğal yollardan biridir. Aloe vera yaprağındaki jeli ve at sütünü karıştırıp egzamanın olduğu bölgeye günde bir defa uygulayabilirsiniz.

-İnek sütünün aksine doğal antibakteriyel içeriği sayesinde daha uzun ömürlüdür.İçinde barındırdığı antikor, albümin ve globulin kaliteli doymamış yağ asitleri bağışıklığı güçlendirir.

-Laktoz alerjisi olan kişilerin rahatlıkla tüketebileceği bir süttür. İçeriğindeki doğal şeker,  kanda bulunan insülin oranını etkilemediğinden diyabet hastalarının da tüketmesinde sakınca yoktur. 

-At sütü, vücudu serbest radikal bakterilerden arındırabilir. Böylece vücudu kanserden koruma da etkili doğal yollardan biridir.


Related news At sütü nedir ve faydaları nelerdirAt sütü nedir ve faydaları nelerdir


At sütü nedir ve faydaları nelerdir


At sütü nedir ve faydaları nelerdir


At sütü nedir ve faydaları nelerdir


At sütü nedir ve faydaları nelerdir