Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

Ne kadar iyi ve modern olursa olsunçatıya, en savunmasız yerlerin ve her şeyden önce materyalin, nemin ve diğer yıkıcı etkilerin korunması hakkında önceden düşünmeniz gerekir. Yalıtımla, çatı sızdırmazlık malzemesi iyi bir iş çıkarır: yardımı sayesinde eldeki işi hızlı bir şekilde çabuk halletmek mümkündür. Çatı sızdırmazlık malzemeleri, çeşitli kauçuk ve bitüm bileşiklerine dayanan polimer malzemelere işaret eder. Plastisite, esneklik, nem ve hava geçirmezlik ve mükemmel yapışma nedeniyle, bilinen tüm malzemelerin derzlerinin yalıtımı için bunları kullanmak mümkündür. Ayrıca, çatı yalıtımı -55 ... +80 sıcaklık aralığında kullanılabilir.yaklaşıkS.

Çatı için mastik

tür

Temele bağlı olarak, birkaç temel dolgu maddesini ayırt etmek yaygındır:

 • akrilik;
 • silikon (kauçuk);
 • bitüm;
 • Poliüretan.

Her birinin kendine özgü bir özelliği vardır.Bu yüzden en yakın bina mağazasına gitmeden önce her türün iyi anlaşılması gerekir - bu doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Silikon mastik

Belki de çatı için en popüler dolgu macunu -Silikon. Yüksek nem ve hava geçirmezlik özellikleri, plastisite ve çoğu yüzeye mükemmel yapışma, bir baz - i-loxane kauçuk ile sağlanan birçok açıdandır. Üstelik, yüksek sıcaklıkların (hatta uzun süreli ısıtma) etkilerine ve doğrudan güneş ışığından etkilenebilecek çatıya silikon (kauçuk) sızdırmazlık maddesidir, bu da doğal kiremitlerden bile çatının sızdırmazlığını sağlamak için uygun hale getirir.

Çatı yalıtımı

Akrilik Mastik

Akrilik esaslı çatı yalıtımı daha sıktuvaller arasında dikiş, çatlak ve eklemlerin işlenmesi için kullanılır. Bu, keskin sıcaklık dalgalanmaları ve önemli fiziksel yüklerin bir sonucu olarak birbirine bitişik ağların birbirine göre yer değiştirmesi olasılığının söz konusu olduğu durumlarda en yüksek verimliliği göstermektedir. Modern imalatçılar, akrilik çatı yalıtım malzemesine yaklaşan silikon katkı maddelerini, özellikleri ve özellikleri ile silikona göre kullanırlar. Aynı zamanda, değeri hala daha demokratik kalır. Çoğu zaman, akrilik esaslı ürünler, örneğin tuğla, beton gibi gözenekli bir taban ile çalışmak için kullanılır - burada en yüksek verimi gösterir.

Akrilik dolgu macunu sadece beyaz değil, aynı zamanda şeffaf olabilir. Antifungal katkı maddelerinden dolayı, küf ve mantar bakterilerinin etkilerinden korunmak ve hayatı önemli ölçüde uzatmak mümkündür.

Bitümlü Mastik

Metal çatı için dolgu macunu arıyorsanız,bitüm esaslı ürüne dikkat ediniz. Bu durumda, metal tabanına mükemmel özellikler ve yüksek yapışma elde edersiniz. Bitüm macunu, alüminyum pigment ilavesiyle bitümle temsil edilir - bu, malzemenin çatı yüzeyinde maskelemek için gereklidir. Pigment nedeniyle, kompozisyon zengin bir metalik gölge elde eder. Çatı için ideal, gerçekten mükemmel bir plastik malzemedir. Bitümlü dolgu macunu, bir dizi önemli özellik ve özellikleri emmiştir. Her şeyden önce, nem ve sıcaklık farklılıkları da dahil olmak üzere çeşitli etkilere karşı dayanıklılık ve dayanıklılıktır. Üstelik, sadece kuru ve aynı zamanda ıslak bir tabana sahip olmakla kalmayıp, mükemmel yapışma sayesinde çalışmak gerçekten güzel ve rahattır. Bitüm esaslı sızdırmazlık malzemesi, metal levhalar arasındaki çatlakları, derzleri ve boşlukları doldurmanın yanı sıra bir sırt ve baca ile çatıyı birleştirmek için idealdir - sadece iyi yalıtımı yapmakla kalmaz, aynı zamanda tek tek bileşenleri de sabitler.

Bitümlü Mastik

Bitümlü mastik ile yapılan çalışmalarda dikkate alınmalıdır.yüksek toksisite, bu nedenle açık hava uygulamaları için özel olarak uygundur. Yaşam alanı içinde kompozisyonun kalıntılarını kullanmayın. Özetlemek gerekirse, en belirgin özellikleri ve malzemenin özelliklerini Not:

 • dayanımı;
 • esnekliği;
 • nem direnci;
 • boyama imkanı;
 • kimyasal inertlik;
 • en üslere yapışma;
 • Uygun fiyat.

Poliüretan mastik

Poliüretan dolgu macununun temelipolimerize reçine. Özel üretim koşullarının yaratılmasından dolayı, sıcaklık rejiminin gözlenmesi, malzemenin gerekli viskozitesinin elde edilmesi mümkündür. Düz çatıları kapatmak için onu kullanmak mümkün kılan budur. Poliüretan dolgu macunu, düşük sıcaklıklarda mükemmel sonuçlar verdi. Bu bileşimin birkaç çeşidi vardır:

 • Sızdırmazlık - kuru bir taban ile çalışmak için;
 • bir nem - ıslak bazda ile kullanım için ve nem ile temas.

Poliüretan dolgu macunu modern inşaatçılar arasında oldukça popülerdir ve hepsi bir çok özellik sayesinde. İkincisi şunları içerir:

 • kimyasal inertlik;
 • Hasar ve sıcaklık etkilerine karşı dayanıklılık;
 • boyama olasılığı;
 • verim;
 • dayanıklılık.

Yumuşak çatı için dolgu macunu

Belki de sızdırmazlık malzemesinin tek dezavantajıpoliüretanın temeli oldukça yüksek fiyattır. Ancak, uzun ömürlülük ve tüketim ekonomisi nedeniyle, tamamen haklı. Ayrıca poliüretan esaslı çatı kaplama malzemesi sızdırmazdır. Ve tüm bilinen yüzeylerin çoğuna yapışması sayesinde: ahşap, metal, tuğla, beton.

Bant sızdırmazlık

Işte hoş ve hoş bir malzeme arıyorsanızyeterince etkili, kesinlikle çatıya bant macunu tadacaktır. Burada baz butil kauçuk, eşsiz özellikleri ve nitelikleri kazandıran bir malzemedir. İyi Bant su geçirmezlik maddeleri çatı için böylece çok uygundur, çeşitli sıcaklık değişimleri ve direkt güneş ışığına maruz kalma dayanabilir. sıkıca bağlantı malzemesi, basın yere ürünü uygulamak için yeterlidir - ve güvenilir ve dayanıklı ve en önemlisi, sıkı bir bağlantı olsun: Bantlar montaj işleri basitleştirerek, bir yüksek yapıştırma gücü var.

Çatı için bant sızdırmazlık

Metal çatı izolasyonu

Eğer bir metal çatı yapmaya karar verirsenizyalıtımı için dolgu macunu, metal yüzeylere mükemmel yapışma, titreşimi tolere etmek için, atmosferik yağış etkisine sahip olmalıdır. Bu özellikler bitüm ve poliüretan esaslı sızdırmazlık maddelerine sahiptir. Onlarla çalışmak için önce substratı sıradan bir solventle temizleyin.

Önemli! Metal çatılar için silikon uygun değildir - metali okside edebilir ve bu durumda kabul edilemez olan erken korozyona neden olabilir.

Oluklu mukavvadan çatı yalıtımı

Böyle bir çatının inşasıçatı malzemesinin yatay ve dikey fiksasyonu. Bu durumda, uygun akrilik, silikon ve poliüretan dolgu macunu. Çalışmadan önce tabana yağ sürülmeli ve kuru olduğundan emin olun - sadece bu durumda yüksek verime güvenebilirsiniz.

Çatı için kauçuk dolgu macunu

Yumuşak çatı izolasyonu

Yumuşak çatı için sızdırmazlık malzemesi mi ihtiyacınız var? O zaman bitüm bazında çeşitler üzerinde durmalısınız. Düz bir çatının derzlerini izole etmek için bitümlü macun kullanmak ve oluşan derzler için - bitümlü dolgu macunu kullanmak daha iyidir. Sıcaklık dalgalanmalarının ve tüm olumsuz hava şartlarının etkilerine karşı dayanıklı, güçlü, dayanıklı ve niteliksel bir bağlantı sağlar.

Tytan - modern üreticilerin cevabı

Tytan çatı yalıtımı bir buluşturyapı malzemeleri modern üreticileri. Bitüm ve kauçuğun birleşimine dayanan tek bileşenli, sünek ve viskoz bir bileşiktir. Bu, metal ve bitüm tabanına daha fazla tutunma özelliğine sahip mükemmel bir sızdırmazlık maddesidir. Kuru veya ıslak olup olmadığı önemli değildir - Tytan yüzeyden kaymaz, yüksek kaliteli ve uzun ömürlü yalıtım sağlar. Çatı kaplama malzemeleri ve onarım işlerinin birleştirilmesinde kullanılır.

Tytan çatı yalıtımı

İki bileşenli dolgu macunları

Odun ile çalışırken maksimum verim,tuğla, beton, kauçuğa dayalı iki bileşenli bir dolgu macunu gösterir. Plastisite, kimyasal inert ve dayanıklılık açısından farklıdır. Bu, pürüzsüz ve güzel bir dikiş elde etmek için gerekli olduğu durumlar için mükemmel bir seçenektir. İki bileşenli dolgu macunu, önemli sıcaklık dalgalanmalarına dayanır, kullanımı uygundur.

Kullanım özellikleri

Çoğu zaman, sızdırmazlık malzemeleri tüplerde satışa çıkar.310 ml hacmi. Onlarla çalışmak için herhangi bir inşaat mağazasında satın alabileceğiniz özel bir "silah" a ihtiyacınız olacak. Yardımıyla ekonomik olarak malzeme harcayarak ve hatta ideal ve güçlü dikiş elde etmek mümkündür.

Kuru ile çalışmak çok daha etkilidir veyağlanmış baz. Sızdırmazlık maddesi ıslak bir taban ile çalışmayı gerektirse bile, mümkünse bunu önlemek en iyisidir. Kompozisyonla çalışmak için, gerekli kalınlık dikişini alabileceğiniz özel ataşmanlara ihtiyacınız olacaktır - yine özel bir mağazada satın alınabilir.

İş dikkatli, dikkatli olmalı,Yumuşak ve sünek malzeme ile aşırıya kaçmayın. İşin tamamlanmasından sonra, bileşenin tabanın ve çatının kenarlarına sıkıca tutturulduğundan emin olmalısınız - bu, güvenilir ve hermetik olarak kapatılmış bir bağlantının garantisidir.

Çatının kalite yalıtımı - onun garantisidayanıklılık ve güvenilirlik. Bu nedenle, çatının düzenli olarak denetlenmesi, farklı dikişlerin onarılması, ortaya çıkan çatlaklar için çok önemlidir. Ve bunun için sadece yüksek kaliteli malzemeler kullanmalısınız. Ve profesyonellerin yardımına başvurmak gerekli değildir - işin çoğu bağımsız olarak ele alınabilir.Related news

 • Benim hiç arkadaşım yok ya da bir gencin yalnızlığı hakkında
 • Lor sufle, jelatinli bir reçetedir. Gerçekten diyetli bir tatlı yemek pişirmek için seçenekler
 • Siyah lop-eared kedi: cins tanımı
 • İlaç Slaste dir. Kullanım Talimatları
 • Kontrol stilleri

 • Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları


  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları

  Çatı için dolgu macunu: tipleri, özellikleri, kullanım talimatları