ABD: Suriyedeki hava saldırısında cami vurulmadı, onlarca sivil ölmedi 31 23.01.2019, 01:17

ABD: Suriye'deki hava saldırısında cami vurulmadı, onlarca sivil ölmedi

10:11 08.06.2019(Güncellendi 10:42 08.06.2019)URL'yi kısaltın

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), 16 Mart'ta Suriye'nin Halep iline bağlı Cina köyündeki hava saldırısına ilişkin soruşturmasını tamamladığını duyurdu. Yapılan açıklamada "Yüksek sayıda sivilin öldürüldüğüne dair haberleri dikkate aldık ancak iddiaları destekleyecek bulgulara rastlamadık" dendi.

CENTCOM, F-15 savaş uçakları ve MQ-9 Reaper tipi insansız hava araçları ile 16 Mart'ta Suriye'nin Halep iline bağlı Cina köyündeki yönelik hava saldırısına dair soruşturmasını tamamladığını duyurdu.

'YÜKSEK SAYIDA SİVİLİN ÖLDÜĞÜ İDDİASINI DESTEKLEYECEK BULGULARA RASTLAMADIK'

Halep
© AFP 2019 / George OURFALIAN
CENTCOM, soruşturmada, vurulan binanın bir cami ile ilişkili olması konusunda yeterli bilgiye sahip olunmadığını, bunun El Kaide'ye yönelik yapılmış 'meşru' bir saldırı olduğunu ve saldırıda sadece 1 sivilin yaralanmış ya da hayatını kaybetmiş olabileceğini tespit ettiklerini açıkladı.

Konuyla ilgili ABD Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) telefonla bağlanan CENTCOM Harekat Direktör Yardımcısı Tuğgeneral Paul Bontrager, saldırıda binaya 10 adet bomba atıldığını ayrıca binadan kaçan hedeflere 2 adet füze fırlatıldığını söyleyerek vurulan inşaat halindeki medresede El Kaide örgütünün toplantısına katılan yaklaşık 20 kadar kişinin öldürüldüğünü sandıklarını belirtti.

Bontrager, "Yüksek sayıda sivilin öldürüldüğüne dair haberleri dikkate aldık ancak soruşturmamızda bu iddiaları destekleyecek bulgulara rastlamadık" ifadesini kullandı.

SALDIRI YERİ ZİYARET EDİLMEDİ, TANIKLARLA KONUŞULMADI

Ancak Bontrager soruşturmayı yapanların saldırının gerçekleştiği yeri ziyaret etmediklerini ayrıca olay sırasında orada bulunan hiç kimseyle konuşmadıklarını da aktardı.

'CAMİ VURULMADI'

Söz konusu saldırıda sadece medresenin vurulduğunu, sokağın karşısındaki caminin zarar görmediğini savunan Bontrager, tek hatanın binanın camiyle ilişkili olduğuna dair ellerinde yeterli bilgi bulunmaması olduğunu söyledi.

"Bu saldırı ile ilgili kaygı (komutanın) elinde saldırı kararını vermek zorunda olduğu zamanda, bina ile ilgili angajman yetkisi için yeterli bilgi olmamasıydı" diyen Bontrager binanın cami ile irtibatlı olmasının, saldırıyı yasal olarak engelleyemeyeceğini anlatan ABD'li komutan, cami ile ilişkili olduğu tespit edildiği takdirde saldırı yetkisini daha üst düzeylerden almak gerekebileceğini de söyledi.

SALDIRIDA ONLARCA KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ İDDİA EDİLMİŞTİ

ABD savaş uçağı
© REUTERS / Hamad I Mohammed
Suriye muhalefetine yakın İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) caminin ibadet sırasında vurulduğunu ve saldırıda 49 kişinin öldüğünü, onlarca kişinin de yaralandığını öne sürmüştü.

Bontrager, SOHR'den kimseyle görüşmedklerimi ancak İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW) benzer bir raporunu incelediklerini belirtti.

HRW, Ömer İbn el Hatib camiinde saldırı sırasında 300 kişi olduğunu ve en az 38 kişinin hayatını kaybettiğini öne sürmüştü.

HRW: VURULAN CAMİDE EL KAİDE ÜYESİ YOKTU

HRW yaptığı son açıklamayla CENTCOM'un soruşturmasını kabul etmedi. 

HRW Washington Direktörü Sarah Margon, kendilerinin olay sırasında camide olanlarla konuştuklarını ve bu kişilerin orada hiçbir El Kaide üyesi olmadığını söylediğini aktardı.

Margon, Suriyeli sivil savunma ekiplerinin (Beyaz Miğferler) 38 kişinin cesedine ulaştığını ve aralarında cami imamı ve karısının da olduğu 28 kişinin kimliğinin akrabaları tarafından tespit edildiğini aktardı. 

Margon ayrıca kendilerinin  yerel kaynaklar ve sağlık yetkilileriyle konuşarak ölen 10 kişinin kimliğine ulaştıklarını belirtti.



Related news

 • Herkes bilmek ister: günde kaç kalori
 • Çikolatalı Un Kurabiyesi Tarifi
 • Kırmızı fasulye ile salata. Hızlı ve lezzetli
 • Kaymaçina Tarifi
 • Trabzon Haberleri: Rümeysa, kedisini asanların bulunmasını istiyor
 • Yalancı Su Böreği Videosu

 • ABD: Suriyedeki hava saldırısında cami vurulmadı, onlarca sivil ölmedi 30

  ABD: Suriyedeki hava saldırısında cami vurulmadı, onlarca sivil ölmedi


  ABD: Suriyedeki hava saldırısında cami vurulmadı, onlarca sivil ölmedi 98

  ABD: Suriyedeki hava saldırısında cami vurulmadı, onlarca sivil ölmedi 68

  ABD: Suriyedeki hava saldırısında cami vurulmadı, onlarca sivil ölmedi 10

  ABD: Suriyedeki hava saldırısında cami vurulmadı, onlarca sivil ölmedi 4

  ABD: Suriyedeki hava saldırısında cami vurulmadı, onlarca sivil ölmedi 56

  ABD: Suriyedeki hava saldırısında cami vurulmadı, onlarca sivil ölmedi 40

  ABD: Suriyedeki hava saldırısında cami vurulmadı, onlarca sivil ölmedi 28

  ABD: Suriyedeki hava saldırısında cami vurulmadı, onlarca sivil ölmedi 32

  ABD: Suriyedeki hava saldırısında cami vurulmadı, onlarca sivil ölmedi 99

  ABD: Suriyedeki hava saldırısında cami vurulmadı, onlarca sivil ölmedi 59

  ABD: Suriyedeki hava saldırısında cami vurulmadı, onlarca sivil ölmedi 71